0:00
0:00
Agenda28. 7. 20144 minuty

Do týmů přišly posily s charakterem

Začal další ročník české fotbalové ligy

Malé pražské derby mezi týmy Sparty a Bohemians zahájilo minulý pátek novou sezónu české fotbalové ligy. Po 17 letech první liga mění generálního partnera. Jméno pivovaru Gambrinus z názvu mizí, místo něj ponese jméno po sázkové kanceláři Synot. Jak symbolické, letos uplyne 10 let od proslulé korupční kauzy “Ivánka” Horníka. Kauzu přitom odstartovalo zadržení Jaroslava Hastíka, manažera klubu FC Synot (nynější Slovácko).

Novinek je více, nejen změna názvu, ale i nová znělka z dílny skladatele Jana P. Muchowa má z české ligy udělat něco světovějšího. Diváci ten pohled znají z televize. Dvě fotbalové jedenáctky stojí na fotbalovém hřišti, diváci bouří, jsou natěšení na zápas a do toho všeho hraje známá znělka Ligy mistrů. Něco podobného bude k vidění i na českých stadionech. Až na ty natěšené diváky. Ano, některé tradiční zápasy jako je derby pražských S se podobnému zážitku vyrovnají. Ale co takové zápasy Dukly s Příbramí, nebo Budějovicemi? Nová znělka se hraje před skoro prázdnými ochozy.

A co očekávat od českého fotbalu v nové sezóně? Sparta Praha má velkou naději obhájit titul, možná i vítězství v národním poháru. Slušně posílila, i když k tomu se autor blogu dostane o pár řádků níže. A začátek sezóny se jí také povedl - demolice Levadie Tallinn 7:0 v 2. předkole Ligy mistrů a poté zesměšnění Plzně ve finále Superpoháru (3:0). Vítězství nad Bohemians bylo vydřené, ale jak říkají fotbalisté, tři body platí.

↓ INZERCE

U druhého celku loňské sezóny, Viktorie Plzeň, půjde hlavně o to, jak moc ji budou pomáhat rozhodčí. Pokud ne, dá se očekávat pád kouče Dušana Uhrina mladšího. Pár posil sice přišlo, ale trochu zvláštních. František Rajtoral se v Hannoveru neuchytil, Ondřeji Vaňkovi se v tureckém Kayserisporu moc nelíbilo a Václav Pilař bude rád, pokud se zase nezraní. Na lavičce by mohl doplnit drahou posilu z Mladé Boleslavi - Jan Chramosta však zatím léčí svá zranění. Když se všechno sejde, tak jak má, může se klidně stát, že si Dušan Uhrin ml. sbalí věci a půjde o stadion dál.

Peltův projekt v Jablonci byl v některých mediích nazván jako Galácticos, po slavném Realu Madrid, který před lety kupoval nejlepší hráče planety za astronomické sumy (připomeňme si nákupy Zinedina Zidana, Luise Figa, Davida Beckhama) a prakticky v této taktice pokračuje i dnes. Jablonec je o něco skromnější - největším tahákem je uprchlík před ruskými separatisty v Doněcku Tomáš Hübschmann, dále Tomáš Jun (Austria Vídeň). A tím hvězdné nákupy vlastně končí. Real si díky hvězdám vždy vydělá díky prodeji dresů. To v Jablonci nehrozí.

Pražská Slavia bude chtít prožít jinou sezónu, než tu loňskou. Na její lavičce se v průběhu soutěže vystřídali tři trenéři. Před touto sezónou přichází další. Miroslav Beránek prostředí klubu zná, protože v něm hrál i trénoval. Do klubu měl přijít i nový investor.  Z Ruska. Ale nic z něj nebude. Podle manažera klubu Karola Kisela se hra kolem nového donátora jeví jako podvod.

Hvězdami letního přestupového období byli především hráči s charakterem. Mluví o něm v Příbrami, ale i na Spartě. “Kluci jsou charakterově dobří a chtějí něco dokázat,” prohlásil generální ředitel středočeského klubu Petr Větrovský. Do Sparty zase přišli “oblíbenci” fanoušků - Michal Breznaník a Martin Nešpor. První jmenovaný se podepsal na miláčkovi sparťanských tribun Ladislavovi Krejčímu, když mu před lety zlomil nohu na zimním turnaji. Nešpor pro změnu zlomil čelní kost dnes už bývalému sparťanovi Václavu Kadlecovi. “My taky nějakého v uvozovkách hajzla potřebujeme,” uvedl předseda představenstva Sparty Jakub Otava.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Mohlo by vás zajímat

Den lidových krojů v Poslanecké sněmovně, 10.3. 2026

Den lidových krojů v Poslanecké sněmovně

Sněmovnu v úterý ovládl folklor. Několik desítek poslanců dorazilo do dolní parlamentní komory v lidových krojích ze svých regionů. Akce nazvaná Den lidových krojů se konala potřetí. Letos ji doprovází výstava lidových krojů i ze Slovenska, Polska a z Maďarska. Poslanci se sešli ve Dvoraně v jedné z vedlejších sněmovních budov, kde výstavu zahájili. Následně se vydali průvodem přes Malostranské náměstí a Sněmovní ulicí slavnostním vchodem do hlavní sněmovní budovy. V sálu Státních aktů pak vystoupily taneční soubory z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

Předseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) se oblékl do kroje z Bystřice pod Hostýnem. Lidové kroje podle něho patří k národnímu dědictví. "I když je většina z nás už běžně nenosí, tak k nám prostě patří," řekl Okamura. Iniciátor Dne lidových krojů ve sněmovně, nynější předseda zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) podotkl, že letošní akce naplňuje motto Evropské unie o jednotě v růzností. "Naše kroje jsou symbolem našich kořenů, našich tradic naší identity," uvedl.

"Náš národ není velký počtem lidí, není velký rozlohou země. Ale jsme obří, co se týče rozmanitosti, kultury, tradic i krojů," řekl ministr kultury Ota Klempíř (za Motoristy), jenž dorazil v kyjovském kroji. Akce podle něho setřela rozdíly mezi koalicí a opozicí, což je stav, který by měl podle ministra vydržel déle než jedno odpoledne.

Milan Jaroš10. 3. 2026

Respekt Obchod

Přejít do obchodu