Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Filmové vývary, Kultura

Thermal slaví čtyřicetiny betonovým dortem a obavami z rekonstrukce

Architektonicky cenné centrum filmového festivalu čeká oprava podle libovůle majitele

Hotel Thermal • Autor: Lukáš Bíba
Hotel Thermal • Autor: Lukáš Bíba

Čtyřicet už je prý nějakou dobu nových dvacet. Ale jsou případy, kdy to není zcela jisté. Třeba u hotelů. A rozhodně u karlovarského hotelu Thermal, který letos slaví právě čtyřicet let od otevření, ale zatím to nevypadá, že by ho čekaly nové světlé zítřky.

Thermal, který už desetiletí slouží coby centrum karlovarského filmového festivalu, totiž ministerstvo kultury totiž před dvěma lety neprohlásilo za památku, a je tedy možné s ním v plánované rekonstrukci nakládat dle libovůle majitele – kterým je paradoxně český stát.

Narozeninové svíčky se tak příznačně pro napjatou atmosféru nesfoukávaly v Thermalu, ale naproti přes řeku Teplou, na happeningu, který na pondělí večer připravili vnuci architektů hotelu, Věry a Vladimíra Machoninových. Marie a Jan Kordovští se snaží v rámci iniciativy Respekt Madam prosadit názor, že „hotel Thermal není komunistické monstrum, ale jedno z nejvýznamnějších děl české architektury šedesátých a sedmdesátých let“.

Hotel Thermal • Autor: ČTK
Hotel Thermal • Autor: ČTK

V menším sále klubu Aeroport promítli fotky „báby“ - jak své babičce říkají - na lyžích nebo za rýsovacím prknem v bílém plášti, ale také fotky jejích dalších staveb včetně podkladů k Thermalu a vítězných architektonických návrhů. Ty ukazovaly stavbu ještě o poznání vzdušnější, než je současná brutalistní budova, protože byly koncipované s vizí maximálního propojení exteriéru a interiéru. Dort symbolicky připomínal betonovou konzoli, v níž je v Thermalu situovaný Velký sál.

Smyslem happeningu bylo mimo jiné upozornit právě na fakt, že není jasné, jakým směrem se bude plánovaná rozsáhlá rekonstrukce ubírat - a podle Kordovských tak hrozí, že nenávratně poškodí jednotný a unikátní koncept stavby včetně interiérových prvků.

Thermal už dvěma rekonstrukcemi prošel. Poprvé v 90. letech, podruhé mezi léty 2011 až 2014, kdy byla například přestavěna celá jídelna ve stylu napodobujícím originál. Původní pokoje jsou nicméně ve většině pater předělané, zmizel z nich nábytek.

Nadcházející rekonstrukce v ceně čtyř set milionů, která by měla budovu dovést na úroveň stávajících bezpečnostních a rozvodových standardů, byla původně plánovaná už loni po festivalu, ale byla minimálně o rok odložená. Pokud se skutečně rozběhne po letošním ročníku, musí si přehlídka pro příští rok hledat jiný prostor.

Pondělní narozeninová oslava byla jednou ze tří akcí, které Kordovští ve Varech pořádají. Už v sobotu provázel zájemce po uměleckých dílech v okolí Thermalu sochař Pavel Karous, autor knihy Vetřelci a volavky o zapomenutém socialistickém umění ve veřejném prostoru. Kolem hotelu stojí například díla René Roubíčka nebo Miloslava Chlupáče. Ve středu pak sami Kordovští povedou komentovanou prohlídku po okolí hotelu.

Navíc Karlovy Vary nabízejí během přehlídky (a po ní až do 3. září) ještě jeden drobný bonus korespondující částečně s vizemi architektů Machoninových. Galerie umění vystavuje pod názvem Nepolapitelná struktura sbírku strukturalistických děl. K vidění jsou plastiky Radka Kratiny, objekty Huga Demartiniho nebo plátno Černo-bílá struktura od Zdeňka Syrového.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].