Závěr festivalu: Ucho Jiřiny Bohdalové a filmové štěstí
 
Ucho
Ucho

Filmový festival v Karlových Varech se nevyhnutelně blíží k závěru. Hvězdy odjíždějí nebo už odjely, diváky čeká pár závěrečných projekcí a pozvané hosty zakončovací ceremoniál, na kterém se rozdají ceny. Ani v závěrečné třetině ale ve Varech nebyla nuda. Politické body si sem přijel nahnat ministr financí Andrej Babiš, Jiřina Bohdalová tu zase zavzpomínala na svůj nejlepší film Ucho.

https://twitter.com/kviffest/status/751342467107135488

Reklama
Reklama

Ve čtvrtek večer vrcholila hlavní soutěž maďarským filmem Rodinné štěstí. Jak upozorňuje třeba Vít Schmarc na Radiu Wave, soutěžní výběr je už poněkolikáté spíš bídný - složený z toho, co na jiných festivalech nechtěli a doplněný o pár českých taháků. Rodinné štěstí v tomhle bylo světlou výjimkou. Režisér Szabolcs Hajdu, který kvůli nelibosti Orbánovy politické garnitury nemá přístup ke státním grantům, si film s minimálním rozpočtem sám napsal a do hlavních rolí obsadil svou skutečnou rodinu. Natáčelo se v jediném bytě za pomocí třinácti kameramanů, které Hajdu vyučuje na budapešťské univerzitě. Výsledkem je skvělé intimní drama, které má velkou šanci v karlovarské soutěži zabodovat.

Rodinné štěstí a mohutná delegace #kviff

Fotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal),

Čtěte také: Filmové vývary – Respekt na karlovarském festivalu Na oficiální vítěze festivalu si musíme počkat až do večera, o pořadí v boji o diváckou cenu je však víceméně jasno už teď. Jako vždy platí, že vedou ty nejdiváčtější filmy - a často ty, které nejsou zrovna nejnovější. Na špici žebříčku je Hasta la vista! letos promítaná v rámci „handicapované“ kategorie Lidé odvedle, který už vyhrál diváckou cenu vyhrál jednou, v roce 2011. Následuje skvělý, ale přes dvacet let starý Leon; mezi nejlepšími deseti najdeme ještě dva archivní filmy. Názory kritiků se mohou i dramaticky lišit, ale diváci jsou neúprosní.

Olympiáda v diváckosti #kviff

Fotka zveřejněná uživatelem Michal Zlatkovský (@timichal),

A to je z letošních karlovarských dojmů vše. Letos sem přijelo přes třináct tisíc akreditovaných návštěvníků - víc než loni - a proběhlo skoro pět set projekcí, ze kterých jsme stihli něco přes třicet. Po zakončovacím ceremoniálu čeká festivalový tým příprava dalšího ročníku a ostatní návrat k běžnému životu bez osmihodinových černobílých filipínských filmů. Na webu Respektu si ještě budete moct přečíst, na které festivalové filmy zajít a na které si nechat zajít chuť; v pondělí v tištěném vydání pak najdete hodnocení českých účastníků soutěže od Jindřišky Bláhové.

Čtěte také: Online zpravodajství z festivalu na Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte