Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Externí hlasy, Politika

Kdy Miloš Zeman odvolá nepravdu z čínské televize

Sedm otázek pro tiskovou konferenci českého prezidenta

Miloš Zeman • Autor: Milan Jaroš
Miloš Zeman • Autor: Milan Jaroš

Prezident republiky oznámil, že na pondělní tiskové konferenci odpoví na všechny dotazy, které mu budou položeny. Na základě našeho sledování prezidentova počínání si dovolujeme doporučit sedm otázek:

Prezident republiky v rozhovoru pro ruskou státní televizisouhlasil s tím, že se Ukrajina snaží umělým způsobem změnit vlastní geopolitické směřování. Jak si tedy představuje přirozenou změnu geopolitického směřování?

Pokud prezident v rozhovoru pro ruskou státní televizisouhlasil s tím, že finanční podpora ukrajinské vlády je jen házením peněz do válečného krbu, znamená to tedy, že nesouhlasí s veškerou evropskou pomocí, která na Ukrajinu směřuje?

Pokud prezident odmítá možnost Ukrajiny vybrat si svou budoucnost a směřovat do EU či do NATO (jím zmiňovaná „finlandizace“) a fakticky tak Ukrajinu neuznává jako suverénní stát, kdy odvolá velvyslance ČR z Kyjeva?

Není prezidentovo vystoupení na pekingském Náměstí Nebeského klidu a odmítnutí diskuze o lidských právech v rozporu se schválenou Koncepcí zahraniční politiky, a tedy i se založením české zahraniční politiky na podporování lidských práv?

Omluví se prezident republiky za prokázanou nepravdu plně v linii kremelské propagandy, kterou pronesl pro čínskou státní televizi?

Disponuje prezident informacemi od zpravodajských služeb, které popisují přítomnost ruského personálu a techniky na území Ukrajiny?

Chová prezident republiky důvěru k ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi?

Autor je zástupcem ředitele v think tanku Evropské hodnoty 

Téma o prezidentu republiky Miloši Zemanovi, které hodnotí je dosavadní působení ve funkci, najdete v pondělním Respektu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].