0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Editorial30. 5. 20103 minuty

Debata lídrů naznačila vládu

První diskuse předsedů stran, které se dostaly do sněmovny, je vždy zajímavá. Hodně totiž naznačí, jaká je atmosféra, kudy se bude ubírat další vývoj. Nejzajímavější byla debata v roce 1996, kdy bylo patrné, jaký šok zažil Václav Klaus, když volby určily, že nebude mít většinový kabinet. Jeho blízký společník Miroslav Macek to označil „za typický šok se všemi fyziologickými příznaky“.

I letos byl vítěz voleb zklamán. ČSSD sice vyhrála, ale jen těsně a nemá šanci na sestavení vlády. Do České televize už dokonce místo odstoupivšího Jiřího Paroubka vyrazil Bohuslav Sobotka.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Debata naznačila dvě důležité věci. 1. Většina politiků čeká, že šanci na sestavení vlády dostane ČSSD (ale časově omezenou). 2. Sociálním demokratům se to zřejmě nepovede, protože zástupci ODS, TOP 09 a VV už jednají o případné koalici. Zejména Radek John působil tak, že by měl rád vládu už zítra, přitom klade nejvíce podmínek pro vznik kabinetu.
Karel Schwarzenberg jako první varoval před předčasným optimismem. Jednání se mohou zaseknout na detailech, ve kterých se „schovávají čertíci“. Jinými slovy: Strany se mohou dostat do situace, kdy nějaký drobný spor zabrání vzniku vlády. To by ale bylo spíše málo pravděpodobné, touha po vládnutí je velká.

Shrňme si tedy dnešní debatu: Byla věcná a klidná, což způsobil fakt, že po letech může vzniknout jasně většinová vláda. Důležité je také to, že Petr Nečas slíbil případné opozici (tedy ČSSD), že s ní bude chtít hledat shodu na zásadních otázkách, jako jsou zahraniční a bezpečnostní témata. Bylo by to potřeba pro kultivaci politické scény.

A ještě jeden dodatek k volebním výsledkům, byť to hlavní najdete v pondělním Respektu. Lidé ukázali, že když dostanou do ruky nástroj, který může posílit jejich hlas, tak ho dobře využijí. Díky kroužkování (rozdávání preferenčních hlasů) se do sněmovny z jasně volitelných míst nedostali skandály zasažený Ivan Langer (ODS), muž s temnou pověstí ze severu Petr Benda (ČSSD), voliči odmítli i někdejšího poskoka Vladimíra Železného Petra Štěpánka (ODS) a rozloučit se musel i odpůrce alternativy Pavel Severa (TOP 09). Podobné změny hlásí i další regiony.

Pochopitelně, do sněmovny se dostala řada lidí, kteří tam nemají být (Ivana Řápková, Pavel Bém, Vít Bárta, a všichni komunisté), ale ideální společnost prostě neexistuje. Berme to jako potvrzení faktu, že by posilování vůle veřejnosti mělo pokračovat.

Erik Tabery

Komentář, analýzu, rozhovor, reportáže – to vše najdete v pondělním Respektu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].