Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Děti úplňku

Děti úplňku: Míša - zlepšení, které nikdo nečekal

Další díl seriálu o rodinách a dětech s postižením

misa_zlepseni
Míša Šťotek • Autor: Děti úplňku

Když jsme s režisérkou Veronikou Stehlíkovou vybírali hrdiny dokumentu Děti úplňku o rodinách s dětmi s autismem, věděli jsme, že chceme vyprávět alespoň jeden opravdu těžký příběh. Měli jsme jich na výběr několik: většinou mladých mužů s přidruženým mentálním postižením, u nichž se v rodinách ponechaných napospas bez potřebné sociální podpory rozvinulo těžké problémové chování a agresivita. Vybrali jsme si Míšu Šťotka – mimo jiné i proto, že kvůli častým útokům na rodiče musel tenhle mladík s autismem žít podstatnou část života v klecovém lůžku.

Vidět podobný obraz v 21. století bylo silně znepokojující a Míšův případ dobře ilustroval, s čím se tyhle rodiny potýkají. Jak vysoká je stresová zátěž, v které žijí, jak malou mají podporu a jak malá je naděje na zlepšení. U Míši se tehdy, před dvěma lety, rozhodně nezdálo pravděpodobné, že by se jeho situace mohla zásadněji zlepšit. Všechny domovy pro lidi s postižením jej odmítaly přijmout a vyčerpaní rodiče v malém panelákovém bytě neměli sílu Míšovo chování změnit. Synova agrese jim samotným ničila nervy i zdraví.

Reklama
Reklama

Od vysílání filmu se ale odehrál vývoj, který Míšova rodina sama považuje za malý zázrak. Ve stacionáři Mikasa, kam mladík dochází jen dvakrát týdně (jde o jedinou podporu, kterou rodina má), se vyměnilo vedení. A to nové zásadně změnilo přístup ke klientům. Začalo je brát adekvátně jejich věku, tedy v případě Míši se program změnil z dětského malování nebo navlékání korálků v aktivity, které jeho samého skutečně zajímají.

Pečovatelé a pečovatelky se ho dnes ptají, co by rád dělal, přestali se bát chodit s ním ven, naopak vyhledávají procházky, jízdy městkou dopravou nebo nakupování v obchodním centru. Snaží se, aby navzdory autismu a souvisejícím potížím měl Michal částečnou svobodu rozhodování – nechávají ho například vybrat si dopředu, kdo mu má dělat doprovod během příští návštěvy stacionáře.

A jemné změny v přístupu dokázaly vyvolat velkou změnu v duševní pohodě klienta. Míšovy problémy v chování zásadně ustoupily a klecové lůžko už není potřeba. Pro rodinu je to velká úleva a ukazuje se, že chytrá sociální podpora v případě těchto lidí rozhoduje o kvalitě jejich života. Přesvědčte se sami:

https://www.youtube.com/watch?v=ndw23sDIDL8

 

První díl: Za dětmi úplňku do Nizozemska

Druhý díl seriálu: Saša – daleko od domova

Třetí díl: Míša – připoutaný pro vlastní nebezpečí

Čtvrtý díl: Helenka se spálí pokaždé

Pátý díl: Gacíkovi – Prostě nikam nepatříme

Šestý díl: Veronika – Nechci skončit v ústavu

Sedmý díl: Dejv – Ústavní soud mění život (nejen) lidí s autismem

Osmý díl: Marek a Markéta – škola končí, drama začíná

 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1471
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte