Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Známý vyšetřovatel nelegálního obchodu se slonovinou byl zavražděn

Esmond Bradley Martin  • Autor: ČTK/AP, Brian Inganga
Esmond Bradley Martin • Autor: ČTK/AP, Brian Inganga

Svět přišel o Esmonda Bradleyho Martina. Známý vyšetřovatel (a aktivista) nelegálního obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy byl nalezen zavražděný ve svém nairobském bytě. Zatím není zřejmé, zda jeho smrt souvisí s jeho celoživotní činností, nebo to bylo loupežné přepadení. Podle vyšetřovatelů je pravděpodobnější druhá varianta.

Martin pracoval dlouhá léta jako zvláštní vyslanec Spojených národů, často vystupoval inkognito, vydával se za kupce či překupníka a mapoval síť černých obchodníků v obou nejdůležitějších lokalitách nelegálního trhu - Africe, odkud cenná surovina pochází, a jihovýchodní Asii, odkud pochází drtivá většina kupců. Poptávka je zde vysoká kvůli společenské prestiži (mít v obývacím pokoji kus nosorožce či slona se cení) a pověře o léčivých účincích mletého prášku z nosorožčích rohů (chemicky identických třeba s lidskými nehty).

Konfiskovaná slonovina; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Konfiskovaná slonovina; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Byla to především Martinova zásluha, že se podařilo čínskou vládu přesvědčit k zákazu obchodu se slonovinou v devadesátých letech. Tím ale jeho boj nekončil, ve svých zprávách z posledních měsíců popisoval, jak se obchod se slonovinou přesunul z Číny do jihovýchodní Asie, která už drží primát, co se nosorožčích rohů týče - především Laosu, ale nejen tam. Pár týdnů před svou smrtí se vrátil z cesty po Myanmaru.

Esmond Bradley Martin byl známý nejen svým zaujetím, ale i šatníkem. Milovníkovi barevných sak a výrazných kravat bylo pětasedmdesát let.

https://www.youtube.com/watch?v=o5EMlOjcs2M

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].