čtvrtek 4. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jako by doba, kdy sousloví “fake news” vládlo médiím, byla pryč. Přebil je běh světa, americké bombardování Sýrie, konfrontace v Severní Koreji, pád české vlády – a v neposlední řadě je třeba připomenout i nedávný vyčerpávající speciál tohoto časopisu. Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie, si to ovšem správně nemyslí a dál hledá způsob, jak vylepšit pochroumaný svět médií.

Vymyslel Wikitribune, což má být kombinace žurnalistiky “komunitní” (tedy vytvářené občany neprofesionály) a profesionální. Sama idea je průzračně jasná: víc autorů víc ví a může přinést víc svědectví. Pokud jsou nejen do psaní, ale i do vymýšlení obsahu novin zapojeni jejich čtenáři, zmenšuje se riziko, že některou zprávu médium mylně pomine jako irelevantní - jedním z principů žurnalistiky je takové prvotní třídění informací na důležité a nedůležité. A chyby se dějí.

Wikitribune si slibuje, že žádnou zdánlivě-nedůležitou-ale-přitom-důležitou zprávu nemine. A co se týče důvěryhodnosti takového zdroje: kdo se někdy v životě nespolehl na Wikipedii, ať hodí kamenem nebo svazkem Ottova slovníku. V tomto případě komunita při vytváření obsahu zafungovala. Ostatně fake news, jimž chce Wales čelit, nemají s komunitou nic společného - fungují tak, že jedinec sedí u počítače, vymýšlí si a ostatní jeho výmysly pasivně sdílejí a posílají dál.

Jak bude Wikitribune fungovat v praxi, to už je složitější otázka. Wales chce zaměstnávat deset profesionálních novinářů, kteří se budou o Wikitribune starat. Především oni budou psát zprávy. Občanští podporovatelé a přispěvatelé budou zajišťovat informace z terénu. Zprávy bude moci měnit každý, ale změny se nebudou objevovat okamžitě, musí být schváleny buď profesionálem, nebo moderátorem, další funkcí v systému.

Zkrátka, praxe ještě není rozkreslená jasně. Ale pokud se Walesovi podaří shromáždit dostatečné množství prostředků, bude to fascinující experiment. Jedna věc se mu upřít nedá: svět sdílených vědomostí už se mu změnit podařilo.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Tento týden unikl na veřejnost fascinující dokument, byznysová prezentace australské pobočky firmy Facebook. Klientovi - velké bance - podle něj má nabízet, že dokáže rozpoznat náladu svých náctiletých uživatelů, především když jsou deprivovaní, smutní a nervózní, zkrátka zranitelní. A tedy „zranitelní“ a bezbranní i vůči reklamě, kterou je možné na ně zacílit.

Facebook leak popírá, označuje ho za zavádějící a lživý. Prý žádnou takovou technologií nedisponuje a všechno svaluje na reportéra listu The Australian, který o Facebooku schválně píše zaujatě.

Reklama
Reklama

“Je to lež jako věž,” oponuje mu na stránkách britského Guardianu Antonio Garcia-Martinez. Ten ve Facebooku dlouhá léta pracoval. “Až budete surfovat po internetu a hned potom na vás vyskáčou podobné reklamy na vašem profilu, vina je na mě. Pomáhal jsem tuhle funkci vymyslet už v roce 2012,” začíná svůj článek.

A pokračuje, že není nejmenších pochyb, že Facebook něco podobného umí. A také že není nejmenších pochyb, že právě tohle svým klientům nabízí. Jak dodává, představa, že Facebook ohromnou záplavu dat snadno zpeněžuje, je mylná. Stojí to hodně a hodně práce a hodně a hodně kutání analytiků. Když se však malé zrno oddělí od spousty plev, výsledek je hodně drahocenný. Jak ukazují čtvrtletní finanční výsledky Facebooku.

Takže nemůžeme čekat, že by se firma tohoto zdroje příjmů vzdala. Jistěže dokáže zpeněžit teenagerský splín. Jistěže ví, že je lepší nabízet lichvářské půjčky Afroameričanům. Jistěže ví, že nabídka vojenské služby se snáz uchytí u mladých hispánských mužů. A jistěže toho bude využívat, i když veřejně tvrdí, že nic takového nefunguje, nic takového neví a nic takového se neděje.

Pokud tedy máte pocit, že nabízet cokoliv depresivním dospívajícím je nemorálnější než znuděným třicátnicím prodávat předražené legíny na jógu, protestujte, dělejte rámus a tlačte na Facebook veřejně. Jinak se nic nezmění.

Reklama
Reklama