Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Vzpoura proti spolčení elit se nekoná. Hillary na počet hlasů vyhrála

Autor: Getty Images, Profimedia
Autor: Getty Images, Profimedia

Vzhledem k tomu, že si teď kdejaký reakcionář chce přihřát polívčičku na Trumpově vítězství v amerických volbách, podívejme se, jak to s tou “výhrou nad mocenským konglomerátem” vlastně je.

Donald Trump je samozřejmě nezpochybnitelným formálním vítězem, potřeboval získat 270 volitelů a bude jich mít přes 300. Snaha části protitrumpovských demonstrantů přemlouvat volitele, aby hlasovali jinak, než je k tomu voliči zavázali (což je teoreticky možné), je zásadně mimo. A v podstatě je zrcadlovým obrazem trumpovských plků o “cinknutých” volbách. Trump vyhrál demokraticky a bude legitimním americkým prezidentem. ALE:

Všechny hlasy ještě nejsou sečteny. Na výsledku v klíčových státech se nemůže nic změnit, dopočítány nicméně nejsou především ty části USA, kde měla Hillary Clinton jasnou podporu. Podle předběžných odhadů to vypadá, že demokratická kandidátka nakonec v celkovém součtu odevzdaných hlasů “vyhraje” o 1,5 - 2%, což může být dobře kolem dvou milionů voličů. To je hodně, bude to historicky nejlepší výsledek jakéhokoliv kandidáta, který kdy prohrál americké prezidentské volby. Zopakujme si to ještě jednou: Hillary Clinton pravděpodobně vyhrála volby zhruba o 2 miliony hlasů, ale nezískala klíčové státy, a tudíž dostatečný počet volitelů, kteří teprve formálně určí, kdo bude americkým prezidentem.

Hillary Clinton v New Hampshire • Autor: Profimedia, Polaris
Hillary Clinton v New Hampshire • Autor: Profimedia, Polaris

Ještě zajímavější je podívat se na ony klíčové státy. Epicentrum průšvihu se nachází na středozápadě, v (dříve) průmyslových státech. Ty byly považovány za obranný val demokratů zaručující alespoň nejtěsnější vítězství. Hillary tady nečekaně ztratila rozhodujících 46 volitelů - arozhodlo o tom dohromady 108 600 hlasů: 68 236 v Pensylvánii, 27 257 ve Wisconsinu a 13 107 v Michiganu. Tyto tři výsledky nakonec poslaly do Bílého domu definitivně Donalda Trumpa.

Proč to říkáme? V žádném případě nechceme zpochybnit vítězství republikánského kandidáta, pravidla hry jsou pro všechny stejná. Jde ale o interpretaci voleb. Rozhodně se totiž nejedná o nějaké masové, plošné odmítnutí liberální politiky, drtivou porážku spikleneckého spolčení elit či výhru zdravého rozumu. Místo toho vidíme dvoumilionovou převahu liberálů, kteří vyslali do voleb špatnou kandidátku a takticky nezvládli kampaň. Jestli se někdo opájí sny o nové éře a zásadním zvratu v postojích Američanů, zažije za čas stejné překvapení jako američtí demokraté minulou středu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].