úterý 29. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Kapitán Cook na něm ztroskotal, se svou posádkou jen zázrakem dokázal opravit loď a zachránit expedici. Australští aboriginci v jeho vodách po tisíciletí lovili mořské živočichy. A také dnes na něm závisí obživa stovek tisíc lidí. Když na podzim zveřejnil americký časopis Outside nekrolog za Velký bariérový útes, bylo to přece jen poněkud přehnané. Jak ale upozorňuje BBC, není „zdravotní stav“ největšího živého útvaru na Zemi rozhodně dobrý.

2300 kilometrů dlouhý pás korálů u břehů Austrálie, který je viditelný i z kosmu, dlouhodobě postihuje takzvané bělení: řasy z řádu obrněnek, díky nimž polypy vytvářející korál získávají většinu potravy, odumírají kvůli rostoucí teplotě moře, znečištění nebo infekcím. Následně zpravidla umírá celý korál. Po letech 1998 a 2002, kdy Velký bariérový útes postihlo masivní bělení, byl rok 2016 vůbec nejhorší. „Koráli se uvařili,“ konstatoval pro BBC profesor Terry Hughes, vedoucí studie, která poškození útesu mapovala.

Reklama
Reklama

Právě letošek se zřejmě stane nejteplejším rokem vůbec, což se odrazilo i ve vyšší teplotě vody. Během února, března a dubna byla voda v nejhůře zasažených oblastech přinejmenším o stupeň teplejší, než je běžný měsíční průměr. Nejvíce to odnesla severní část útesu, kde uhynulo v průměru 67 % (a místy až 83%) korálů. Ve střední části útesu je situace lepší, jih zůstal prakticky nezasažen.

Útes se teoreticky ještě může zotavit, ale protože klimatické změny budou pokračovat, není to příliš pravděpodobné. Vědci varují, po dvou dekádách dalšího oteplování může nastat situace, kdy koráli budou masivně umírat každý rok. Od roku 1985 přitom zhruba polovina korálů na Velkém bariérovém útesu zanikla. Možná tak brzy přijde čas nekrolog za Velký bariérový útes otisknout znovu a definitivně.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Tématem posledních týdnů jsou takzvané fake news – falešné zprávy, které se šíří zejména skrze sociální sítě. Lidé například na Facebooku sdílí weby, které nabízejí neověřené a štvavé informace. Debata se naplno rozpoutala po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje internet – takže se může zdát, že fake news ovlivňují společnost až v moderní době. Není tou tak, minimálně v Americe. Lživé zprávy už před sto padesáti lety téměř potopily šestnáctého prezidenta Spojených států amerických Abrahama Lincolna. Píše o tom server Quartz. 

Když se Lincoln v roce 1864 připravoval na další prezidentskou volbu, situace nebyla růžová. V Americe zuřila občanská válka a Lincolnovi protikandidáti se v předvolebním boji činili. Útok na republikánskou stranu přišel od kongresmana Samuela Sullivana Coxe. Ve své plamenné řeči obvinil republikánskou stranu z plánu na vytvoření nové americké rasy, která by vznikla křížením bělochů a černochů; tím prý chce Lincoln vyřešit rasové problémy v Americe. Demokraté se odkazovali na dokument Miscegenation: The Theory of the Blending of the American White Man and Negro, který oslavoval svazky mezi Afroameričany a bílými. Dokument dokonce vyzýval republikány, aby teze přijali do svého programu.

Reklama
Reklama

Když pak editor prorepublikánských novin the New York Tribune napsal, že manželství je výsostnou záležitostí páru, který se hodlá vzít, demokraté vybudili další diskusi, že republikáni podporují smíšené svazky. „Přední republikánský deník je nestydatým obhájcem míšení rasy, na které nahlíží jako na nejvyšší otázku sociální a politické filosofie,“ napsal demokratický deník The New York World.

Podobných dokumentů, které tvrdily, že republikáni plánují vytvoření „nové americké rasy“, se objevila řada. Později se ukázalo, že je to jedna z nejúspěšnějších fake news kampaní v Americe – a že zmíněný dokument o míšení ras vytvořili demokratičtí novináři usilující o potopení Lincolna. Chtěli s jeho pomocí rozšířit „rasovou úzkost“ mezi pracující třídou bílých republikánů, jak píše Quartz.

Prezidentu Lincolnovi se nakonec podařilo opět zvítězit, ale tento hoax ve společnosti zanechal stopu, která přetrvává dodnes. Přinesl anglickému slovníku dodnes používané slovo slovo miscegenation, které vzniklo z latinských slov miscerive (mísit) a genus (rasa).  Do té doby se pro mísení jakýchkoli skupin lidí užíval výraz “amalgamation”. Ovšem miscegenation znělo vědečtěji – a tudíž strašidelněji.

 

Reklama
Reklama