Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Tváře obětí i nečekaných hrdinů útoku v Manchesteru

"Vrah dětství“ nezasáhl brutálně jen do života přímých obětí, ale všech mladých účastníků koncertu Ariany Grande.
"Vrah dětství“ nezasáhl brutálně jen do života přímých obětí, ale všech mladých účastníků koncertu Ariany Grande.

Nestává se často, aby se editoři titulních stran novin zcela shodovali v tom, čí tvář symbolizuje nějakou zásadní událost. Pokud samozřejmě nejde o hybatele dění typu hlav států. Ve středu se však z první strany většiny britských deníků dívá tvář, která se stane – a možná už stala – symbolem teroristického útoku, který se v pondělí v noci odehrál v Manchesteru.

Bezpochyby se stane symbolem mimořádné zákeřnosti útočníka, který si vybral koncert zpěvačky s řadou teenagerských i dětských obdivovatelů a obdivovatelek. (A jak nakonec upozorňuje francouzský levicový deník Liberation, který teroristu překřtil na „vraha dětství“, nezasáhl brutálně jen do života přímých obětí, ale všech mladých účastníků koncertu Ariany Grande.)

Tvář totiž patří osmileté Saffie Roussos, dívce s velkýma tmavýma očima, zatím nejmladší potvrzené oběti útoku. Z dostupných informací víme, že žačka základní školy, kterou ředitel školy popsal jako „tichou a skromnou“, na koncertě byla se starší sestrou a maminkou. (Obě utrpěly zranění.)

Galerii dvaadvaceti obětí, která se zaplňuje, jak policie postupně zveřejňuje jejich jména (kromě dalších mladých Britů je na smutném seznamu i polský manželský pár), pak doplňují lidé, kteří se nacházeli v místě tragédie a prokázali odvahu či soucit.

Stephen Jones: Museli jsme dětem vytahovat hřebíky z tváří.

Britská média tak informují o dvojici mužů bez domova, kteří v pondělí v noci pobývali v okolí machesterské arény a po útoku přispěchali na pomoc. Oba popisují hororové scény, jichž byli svědky: Chris Parker konejšil dívku, která přišla o nohy (a zřejmě i o svoji matku), Stephen Jones v rozhovoru pro televizi ITV popisuje, jak pomáhal záchranářům vytahovat dětem z tváří a paží hřebíky, které byly součástí výbušniny. Jejich pohotová reakce pak inspirovala nejen Parkerovu matku, která se nyní snažit obnovit se synem vztah, ale i lidi, kteří na podporu mužů v tísni uspořádali sbírku.

A pozornost je samozřejmě směřována i k tváři muže, který má čin podle všeho na svědomí (byť to není definitivně potvrzeno). Informace se teprve scházejí, nicméně zatím víme, že nejspíš nejednal samostatně. Proto také britská vláda přistoupila ke kroku, který jinak činí jen velmi sporadicky – zvýšila stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší možnou úroveň. Znamená to, že se bezpečnostní složky státu domnívají, že lidé, s nimiž útočník spolupracoval, mohou pokračovat v útocích.

Policie v průběhu dne zadržela v Manchesteru tři muže, přičemž je potvrzeno, že jeden z nich je bratr Salmana Abediho. Právě o Salmanu Abedim se od úterý mluví jako o hlavním podezřelém. Také u něj se zatím informace teprve scházejí, nicméně víme, že jde o v Británii narozeného syna rodičů, kteří z rodné Libye na britské ostrovy uprchli před Kaddáfího režimem.

A zatím jeho příběh nápadně připomíná story jiných mladých, v Evropě narozených teroristů – nepříliš úspěšný ve studiu (studium na univerzitě přerušil, poté pracoval v pekárně), jinak však normální mladík s běžnými zálibami (fanoušek týmu Manchester United a kuřák trávy). Kdy a za jakých okolností se radikalizoval, nevíme, podle dostupných informací nicméně v posledních letech strávil čas v Libyii, kde mají islamisté výcvikové tábory.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].