Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Trumpova daňová reforma pomůže hlavně velkým firmám

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Americký prezident Donald Trump ve středu ve Washingtonu představil první detaily chystané daňové reformy, kterou sám označil za revoluční. Spíše než o daňovou reformu se jedná o daňové škrty, jejichž největšími vítězi budou velké firmy, komentují ovšem Trumpův plán odborníci.

Součástí Trumpova plánu je masivní snížení firemních daní ze současných 35 na 20 procent. Cílem je zvýhodnit americké firmy vůči jejich zahraničním protihráčům, vysvětlil prezident. Nadnárodní firmy mají podle nového plánu platit daň ve výši 25 procent. Do této kategorie patří 95 procent firem působících v USA, které zároveň generují většinu příjmů z firemních daní v USA, upozorňují New York Times. Nadnárodní firmy v současnosti platily daň v takové výši, jaká je v jejich domovské zemi.

„Z tohoto plánu je vidět, že Trumpova vláda upřednostňuje daňové škrty pro firmy před vším ostatním. Tyto daňové škrty jsou v novém plánu popsané mnohem detailněji než ostatní části reformy,“ komentoval pro deník Financial Times Trumpův devítistránkový návrh Steve Rosenthal z think-tanku Tax Policy Center. Firemní daně jsou v USA momentálně poměrně vysoké. Pro srovnání – v Česku odvádějí firmy 19 procent.

Velké daňové škrty zvýhodní americké firmy, Trump nicméně svůj plán prezentuje jako reformu, která pomůže rodinám s nižšími a středními příjmy. Reforma se zaměřuje také na daně z příjmů u jednotlivců. Místo současných sedmi individuálních daňových kategorií mají do budoucna existovat pouze tři: 12, 25 a 35 procent. U současných sedmi kategorií je větší rozptyl – od 10 do necelých 40 procent. Plán má zvýhodnit příslušníky střední třídy také tím, že zdvojnásobí základní odečitatelnou položku na 12 tisíc dolarů.

Návrh musí projít hlasováním v Kongresu. Republikánští lídři tvrdí, že strana je ohledně daňové reformy jednotná, o jejich tvrzení se však dá pochybovat. Že jsou republikáni rozdělení, se ukázalo třeba při hlasování o zákonu o dostupné zdravotní péči z éry Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Republikáni se „obamacare“ několikrát pokoušeli pohřbít, ačkoli však mají v Kongresu většinu, nedokázali se dohodnout a zákon zrušit.

Brzy to bude rok od Trumpova nástupu do úřadu a nový prezident potřebuje velký legislativní úspěch, kterým by se mohl pochlubit, dodávají New York Times. Proto se před hlasováním snaží nadbíhat i demokratům. „Demokraté a republikáni by se měli v Kongresu spojit a dopřát americkému lidu tohle velké vítězství,“ řekl Trump.

Snížení daní bude znamenat nižší příjmy do státní kasy – ovšem republikáni ani Bílý dům ještě nevědí, o kolik. Nezisková organizace Tax Foundation spočítala výpadek ve výši 5,9 bilionu dolarů, což zvýší americký dluh. Někteří komentátoři proto Trumpa kritizují, že snižuje daně v době ekonomického růstu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].