Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Světové elity v Davosu Trumpa nakonec vysyčely

Donald Trump v Davosu • Autor: REUTERS
Donald Trump v Davosu • Autor: REUTERS

Donald Trump v pátek vystoupil na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Dlouho očekávaný projev muže považovaného za hrobaře globalizace měl za cíl uklidnit světovou finanční a politickou elitu. Trump si ostatně pro vystoupení připravil půdu předem, když v rozhovoru pro americká média překvapivě oznámil, že se možná vrátí k původně odmítané účasti Spojených států v projektu zóny volného obchodu, Transpacifickém partnerství (TPP).

Projekt se týkal dvanácti zemí v oblasti Tichého oceánu, nezahrnoval Čínu a byl jedním z klíčových geopolitických počinů Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Většina zemí se po Trumpově stažení rozhodla, že bude v jednání pokračovat i bez Spojených států. “Mám pro vás velkou story,“ oznámil už ve čtvrtek Trump novinářům. “Půjdu do TPP, pokud se nám podaří vyjednat lepší podmínky.“ Konkrétnější však americký prezident zatím nebyl.

Samo vystoupení na Světovém ekonomickém fóru pak bylo dvojznačné. Trump potvrdil, že bude vždy klást Ameriku na první místo - “to ale neznamená, že Amerika chce být sama”. Zároveň tvrdě kritizoval “predátorské” obchodní praktiky: prohlásil, že Amerika nebude tolerovat neférové jednání, a hovořil o “masivních krádežích intelektuálního vlastnictví”. Pochválil si také vlastní ekonomické úspěchy, v praxi růst ve výši 2,7% - Trumpovým deklarovaným cílem byla tři procenta.

Reakce na vystoupení jsou smíšené.  BBC tvrdí, že “očekávaní byla vysoká a reakce publika nakonec zaražená, protože účastníci očekávali smířlivější tón”. Server také připomíná, že projev přišel jenom několik dní poté, co Spojené státy uvalily 50% dovozní přirážku na importované pračky a solární panely, což je opatření namířené především proti Číně a Jižní Koreji.

The Guardian tvrdí, že někteří “normálně úctyhodní představitelé byznysu, médií a akademického světa na prezidentův projev reagovali syčením”. Deník - podobně jako BBC -  negativní reakci vysvětluje mimo jiné také tím, že Trump si neodpustil další tvrdý útok proti médiím. The Financial Times mají za to, že projev účastníky fóra zklamal. “Čekali jsme něco velkolepého, to ale nesplnil,” citují nejmenovaného účastníka setkání světové elity.

Trump dává i nadále jasně najevo, že před nadnárodně organizovaným volným obchodem dává přednost dvoustranným dohodám mezi jednotlivými státy. Týdeník The Economist si ještě zašel na debatu, která následovala po projevu, při němž se Trump pečlivě držel předem připraveného textu. Na ní byl prý k vidění skutečný Trump -  “vychloubačný, toužící po chvále a náchylný k tomu říkat neuvěřitelné věci”.

Na otázku, co v životě ho nejlépe připravilo na prezidentský úřad, odpověděl, že “byl vždy velmi úspěšný ve vydělávání peněz”. Potom prý poděkoval členům svého kabinetu, “svému generálovi” a “svým různým dalším generálům”. Což prý - jak popisuje britský týdeník - “znělo jako něco, co říkávali latinskoameričtí prezidenti v 70. letech”.

https://www.youtube.com/watch?v=GZIhF1ptliU

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].