Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Trumpův telefon děsí Ameriku

Autor: Profimedia, Redux
Autor: Profimedia, Redux

Jaký telefon používá nový americký prezident Donald Trump? Není to ani obstarožní, ovšem americkými kontrarozvědčíky upravené Blackberry, jaké do loňského roku používal Barack Obama, ani speciálně upravený iPhone či androidový (a v důsledku této úpravy prakticky nefunkční) telefon, jímž ho na poslední měsíce svého úřadování nahradil. Trump, jak plyne ze svědectví několika novinářů, používá úplně obyčejný androidový Samsung, buď S3 nebo S4, které se na pultech objevily zhruba před pěti lety. A to je problém, píše server Wired.

Telefon S3 ve verzi “mini” autor pátečního menu dlouho používal, a proto ví, že funguje velmi dobře, ale nebudí ovace příslušející nejmocnějšímu muži planety. A vzhledem ke vkusu Donalda Trumpa je tedy překvapivé, že to není spíš něco takového. Nejde však o prestiž, je to samozřejmě bezpečnostní problém. Jakýkoliv speciálně nezabezpečený telefon (bez ohledu značku a operační systém) je před sofistikovaným útokem bezbranný. Google sice svůj operační systém pravidelně aktualizuje a v tomto ohledu patří samsungy k nejlépe opečovávaným přístrojům, ale plošné bezpečnostní záplaty ochrání jen běžné uživatele před běžnými hrozbami.

Jenže americký prezident, jak známo, není běžný uživatel. A jak je známo také, zahraniční, tedy především ruští hackeři si s útoky na americké státní zřízení dávají velkou práci a představují velmi neběžnou hrozbu. Bezpečnostní komunita je Trumpovým telefonem znepokojená, ale to je tak všechno, co může dělat, protože neexistuje zákon, který by americkému prezidentovi nakazoval, jaké přístroje používat. Leda zvyklost, na kterou ovšem Donald Trump očividně nedal. Bezpečnostní složky totiž údajně prezidentovi nový zabezpečený telefon už dodaly, ale on jej nepoužívá.

 Jak uzavírá Wired, nakonec vždycky platí, že telefon je tak bezpečný, jak chytře a uvážlivě jej jeho uživatel používá. Musíme se tedy spolehnout na Trumpův úsudek a uvážlivost. Pokud atomová apokalypsa - k jejímuž možnému příchodu prý Trump přispívá - nastane kvůli tomu, že se Americe nepřátelská mocnost dostane k tajným dokumentům skrz twitterový účet obsluhovaný ze zastaralého telefonu amerického prezidenta, pak to bude opravdu grandiózní závěr lidského účinkování na modré planetě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].