pátek 27. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jaký telefon používá nový americký prezident Donald Trump? Není to ani obstarožní, ovšem americkými kontrarozvědčíky upravené Blackberry, jaké do loňského roku používal Barack Obama, ani speciálně upravený iPhone či androidový (a v důsledku této úpravy prakticky nefunkční) telefon, jímž ho na poslední měsíce svého úřadování nahradil. Trump, jak plyne ze svědectví několika novinářů, používá úplně obyčejný androidový Samsung, buď S3 nebo S4, které se na pultech objevily zhruba před pěti lety. A to je problém, píše server Wired.

Telefon S3 ve verzi “mini” autor pátečního menu dlouho používal, a proto ví, že funguje velmi dobře, ale nebudí ovace příslušející nejmocnějšímu muži planety. A vzhledem ke vkusu Donalda Trumpa je tedy překvapivé, že to není spíš něco takového. Nejde však o prestiž, je to samozřejmě bezpečnostní problém. Jakýkoliv speciálně nezabezpečený telefon (bez ohledu značku a operační systém) je před sofistikovaným útokem bezbranný. Google sice svůj operační systém pravidelně aktualizuje a v tomto ohledu patří samsungy k nejlépe opečovávaným přístrojům, ale plošné bezpečnostní záplaty ochrání jen běžné uživatele před běžnými hrozbami.

https://www.youtube.com/watch?v=aMcKi1TS2Zs

Jenže americký prezident, jak známo, není běžný uživatel. A jak je známo také, zahraniční, tedy především ruští hackeři si s útoky na americké státní zřízení dávají velkou práci a představují velmi neběžnou hrozbu. Bezpečnostní komunita je Trumpovým telefonem znepokojená, ale to je tak všechno, co může dělat, protože neexistuje zákon, který by americkému prezidentovi nakazoval, jaké přístroje používat. Leda zvyklost, na kterou ovšem Donald Trump očividně nedal. Bezpečnostní složky totiž údajně prezidentovi nový zabezpečený telefon už dodaly, ale on jej nepoužívá.

 Jak uzavírá Wired, nakonec vždycky platí, že telefon je tak bezpečný, jak chytře a uvážlivě jej jeho uživatel používá. Musíme se tedy spolehnout na Trumpův úsudek a uvážlivost. Pokud atomová apokalypsa - k jejímuž možnému příchodu prý Trump přispívá - nastane kvůli tomu, že se Americe nepřátelská mocnost dostane k tajným dokumentům skrz twitterový účet obsluhovaný ze zastaralého telefonu amerického prezidenta, pak to bude opravdu grandiózní závěr lidského účinkování na modré planetě.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Prezident Miloš Zeman veřejnost v posledních dnech zásobuje výroky s nebývalou kadencí. Ve čtvrtek v rozhovoru pro Český rozhlas například uvedl, že „lidé, kteří mě kritizují, vůbec netuší, že pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v Ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají“.  Ačkoli neradi propadáme jednotvárnosti, nebyla tak jiná možnosti než zpracovat toto tvrzení jako #výrokdne.

V jistém smyslu lze souhlasit s prezidentem, že znát 113 článků základního právního předpisu by bylo záhodno. Aspoň co se týče politických funkcionářích od poslanců k prezidentovi. V praxi však zpravidla postačí ve vhodných chvílích do ústavy nahlédnout. A zjistíme tak mimo jiné, že pravomoc podat kárnou žalobu tu nenajdeme. Nachází se totiž v zákoně o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a exekutorů.

Ústava sice říká, že prezidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon. Tímto ustanovením však pouze vymezuje (vedle těch v ústavě zakotvených) další pravomoci, které vyžadují podpis premiéra (pokud nechceme dojít k výkladu, že žalobní návrh není rozhodnutím dle práva a spadá tedy do „odpovědnostní mezery“, kdy by za určité kroky prezidenta neměl nést rozhodnutí nikdo).

Ponechme stranou, že prezident k jím často skloňovaným blbečkům zařadil kromě moderátorů a občanských aktivistů i lid neseznámený s obsahem ústavy. Každopádně nemá pravdu, když svou pravomoc podat kárnou žalobu zaštiťuje tím, že má původ v ústavě - což má asi tolik jako jeho pravomoc propůjčovat prapory vojenským plukům.