Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Trosky letu MH 370 se už nenajdou a důvod havárie se nedozvíme

Francouzská policie ohledává trosky letadla na ostrově Reunion v Indickém oceánu v červenci roku 2015. Podle policistů šlo o trosky zmizelého letu MH370 • Autor: REUTERS
Francouzská policie ohledává trosky letadla na ostrově Reunion v Indickém oceánu v červenci roku 2015. Podle policistů šlo o trosky zmizelého letu MH370 • Autor: REUTERS

Je to definitivní. Letadlo MH370, které se ztratilo z radarů 8. března 2014, už může být nalezeno jen velkou náhodou. Hlavní koordinátor hledání, australský úřad pro bezpečnost v dopravě, zveřejnil závěrečnou zprávu z více než tříletého pátrání, a jejím resumé je, že trosky letadla jsou stále neznámo kde a je téměř nemožné je najít. Podle vyšetřovatelů je fakt, že osud 239 pasažérů je pořád vlastně neznámý, v dnešním světě “velmi tragický a téměř nepochopitelný”.

Zpráva alespoň skoro útěšně říká, že jsme “nejblíže lokalizaci trosek letadla, než jsme byli kdy dřív” – což už tak, ehm, při pátrání většinou bývá. V průběhu víc než tisíce dnů, kdy hledání trvalo, se prostor, kde letadlo podle vyšetřovatelů pravděpodobně leží, zmenšil z 120 000 čtverečních kilometrů na 25 000, tedy zhruba z velikosti Bulharska na velikost Moravy. Ovšem trosky pořád nikde. Naposledy byla část zničeného letadla zachycena v loňském roce na východním africkém pobřeží.

Jediné, k čemu vyšetřovatelé dospěli je zjištění, že si kapitán zmizelého letadla společnosti Malaysia Airlines zkoušel přibližně stejnou trasu šest týdnů před inkriminovaným letem doma na svém simulátoru. Teorií, co za jedním z největších tajemství letecké dopravy všech dob stojí, je hned několik. Jedním z nich je únos letadla oběma piloty, byť jejich případný motiv je stále neznámý. Pak také technické potíže nebo havárie - sabotáž, požár, zkrat, podtlak v kabině nebo masová hysterie na palubě letadla. Terorismus nebo jiné “politické motivy” únosu vyšetřovatelé vyloučili.

https://www.youtube.com/watch?v=EKFcrEO9olA

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].