0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu30. 5. 20172 minuty

To není boj proti rasismu. Starostka Paříže chce zakázat festival černého feminismu

Autor: Globe Media /  Reuters

Starostka Paříže Anne Hidalgo chce zakázat festival Nyansapo, který se má konat v městském kulturním centru La Générale. Důvod? Jakožto festival “černého feminismu” má plochu rozdělenou na několik částí a velká většina bude vyhrazena pouze ženám-černoškám, menší část pak lidem černé pleti bez ohledu na pohlaví a teprve do zbytku akce může každý. Jak píše britský deník The Guardian, Anne Hidalgo je přesvědčená, že je to rasistické, protože to v praxi znamená, že bílí lidé (respektive lidé považování za bílé) mají utrum.

A v tomto přesvědčení není sama. Že není dobré zakazovat lidem vstup kamkoliv podle barvy pleti, nemá za dobrý nápad ani nevládní Mezinárodní liga proti rasismu a antisemitismu. Ve svém vyjádření píše, že Rosa Parks, symbol afroamerické emancipace ve Spojených státech, by se otáčela v hrobě. Podobně to vidí řada dalších nevládních organizací s vcelku logickým argumentem: boj proti rasismu - což je jeden z proklamovaných cílů festivalu Nyansapo - se nejlépe vede bez rasového dělení a lidé bílé pleti k němu mohou přispět.

Reklama

Organizátoři se brání, že je vše fake-news a rozhořčení je uměle vyprovokované skutečnými rasisty. Ve svém vyjádření se podivují, že vyloučení případných účastníků na základě rasy někoho vzrušuje, protože “feministické debaty pouze pro ženy jsou osvědčeným modelem práce”.

Jak Guardian připomíná, podobný spor zažila Francie už loni. Na tamní “dekolonizační“ letní tábor, který se konal v Remeši, měli přístup pouze příslušníci menšin, lidé s bílou (či domněle bílou) kůží byli vyloučeni.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].