0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu14. 3. 20166 minut

The Independent: Putin usiluje o Brexit a hlavu německé kancléřky

Dánsko pokutuje za pomoc uprchlíkům • Sexuální násilí v Jižním Súdánu • Putin podporuje Brexit • Jaké to je vyrůstat jako muslimská lesba

Angela Merkel a Vladimir Putin, 2015 • Autor: Globe Media /  Reuters

Podivuhodný případ se řeší v souvislosti s uprchlickou krizí v Dánsku. Bývalá tamní ombudsmanka pro otázky dětí a známá autorka a aktivistka Lisbeth Zorning loni v září projížděla jižním Dánskem, když narazila na proud syrských uprchlíků, kteří mířili do tehdy k běžencům vstřícnějšího Švédska. Rozhodla se pomoci čtveřici dospělých a dvěma malým dětem a ve svém autě je odvezla do Kodaně. A když je do vozidla nakládala, zachytila ji u toho dánská televize, která právě v místě natáčela reportáž.

Takto si její činnosti všimly i úřady a minulý pátek jí za „pašování lidí“ udělily pokutu ve výši 22 500 dánských korun; zhruba osmdesát tisíc českých korun. Její manžel pak dostal pokutu ve stejné výši za to, že skupinu u nich doma pohostil kávou a sušenkami, a pak je odvezl na vlakové nádraží, odkud odjeli do Švédska. „Jde o politický proces,“ prohlásila Lisbeth Zorning podle deníku The Guardian. „Já a můj manžel sloužíme k jednomu cíli – sdělit lidem, že uprchlíkům se nevyplatí pomáhat. Stejně jako ostatní jsme se zachovali slušně. A nesmírně mě štve, že takto kriminalizujeme slušnost.“

Podle dánských zákonů není legální přepravovat lidi, kteří nemají v zemi povolení k pobytu. Podle stejné logiky bylo od září loňského roku do letošního února obviněno celkem 279 lidí. A rozpoutala se právní debata. Podle řady právníků mezinárodní definice obchodu s lidmi podmiňuje tuto činnost „finančním nebo materiálním užitkem“ pro toho, kdo se takového jednání dopouští (podle OSN). A evropská direktiva z roku 2002 rovněž stanovuje, že lidé, jejichž motivací je „humanitární asistence“, nemají být podle těchto zákonů stíháni.

Z Afriky přišla další znepokojivá zpráva z oblasti, odkud vlastně nic jiného než znepokojivé zprávy nechodí – z Jižního Súdánu. Podle zpráv OSN a Amnesty International, které cituje server Quartz, se během bojů mezi vládou tohoto nejmladšího státu světa (vznikl před pěti lety) a opozičními silami stala během necelých tří let, po které válka trvá, zcela běžnou taktika známá i z dalších konfliktů, a to nejen v Africe.

Tedy brutální útoky mířené na civilisty, přičemž zvláštní pozornost je věnována sexuálnímu násilí pro jeho mimořádně ničivý dopad na civilní obyvatelstvo. Podle analýz bylo jen v posledních pěti měsících loňského roku ve státě Unity – jeden z deseti států Jižního Súdánu, kde žije zhruba půl milionu obyvatel - znásilněno celkem 1300 žen.

Jihosúdánská vláda dokonce bojovníkům ozbrojených skupin, které v konfliktu stojí na její straně, za jejich služby neplatí peníze, ale umožňuje jim, aby na zabraných územích loupili a rabovali, ale také znásilňovali a unášeli ženy a dívky. Autoři zpráv nashromáždili otřesná svědectví. Jednu ženu donutili, aby se dívala na znásilnění svojí patnáctileté dcery skupinou vojáků poté, co před jejíma očima zabili jejího manžela a otce dívky. Podle svědků je běžné, že jednu ženu hromadně znásilní až deset mužů.

Stanice BBC požádala o vyjádření mluvčího jihosúdánského prezidenta; ten odmítl, že vláda služby takových skupin využívá, nicméně prohlásil, že skutečnosti ve zprávách jsou „příliš závažné na to, aby je bylo možné ignorovat“ - a že vše nechá prošetřit.

Britské noviny se v posledních dnech věnují otázce, která leží na stole od okamžiku, kdy se objevila možnost referenda o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Tedy jak se k celé věci postaví Rusko? Z logiky věci a ve shodě s jeho dlouhodobou politikou by měl prezident Putin odchod Britů podporovat, protože – jak známo – jeho zájmem je bránit sjednocené a silné Evropě.

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Brexit by jak EU, tak Brity poškodil ekonomicky i strategicky a měl by řadu dalších negativních dopadů. Jak nedávno psala americká historička a novinářka Anne Applebaum, nejspíš by se také rozvolnilo euroatlantické partnerství, jehož jsou Britové klíčovou součástí.

Jak upozorňuje britský deník The Independent, nemusíme se nakonec jen dohadovat: jak už je patrno z nejrůznějších zdrojů, od tweetů ruské ambasády v Londýně po zabarvení stanice Russia Today, Kreml jasně podporuje odchod Britů z Unie. Třeba tak, že téměř výhradně informuje i o zcela marginálních skupinách podporujících odchod, a naopak nedává téměř žádný prostor zastáncům setrvání země v osmadvacítce.

Není to jediný z nástrojů kremelské politiky vůči Evropě. Další metodu popsal vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove, když prohlásil, že Rusové v Sýrii ve spolupráci s Asadovým režimem využívají migraci jako zbraň („weaponizing migration“) ve snaze zahltit evropské struktury a rozložit evropskou sounáležitost.  Jedním z cílů má být podle Independentu hlava Angely Merkel, která kromě jiného prosazuje sankce vůči Rusku, jež dále zhoršují tamní nepříznivou ekonomickou situaci. Zahlcená a rozložená Evropa se bude také méně starat o Ukrajinu či o Gruzii - a tyto země pak snáze spadnou zpět do ruské náruče.

Ze světa velké politiky je dobré se někdy přesunout do světa osobních výpovědí, které ovšem nově nasvětlují aktuálně probíraná témata. V teenagerské verzi módního časopisu Vogue vyšel velmi osobní text lesby pocházející z muslimské rodiny. Fariha Róisín ve snaze porozumět vlastní sexualitě nahlédla do světa, který je daleko od rozšířené představy islámu coby náboženství odmítající a tvrdě trestající jakékoliv projevy homosexuality.

Jako teenagerka objevila texty a umění, v nichž významní muži muslimského světa naopak oslavují a vyznávají se z lásky k jiným mužům. „Poezie a umění o lásce mezi dvěma muži byly v muslimském světě považovány za něco přirozeného, běžného,“ píše. Přesto toto poznání nebyla její cesta k vlastní identitě jednoduchá. Také proto, že jako muslimka ve většinově nemuslimské společnosti (australské), navíc snadno rozpoznatelná vzhledem (snědou pletí, tmavými vlasy a očima) nechtěla vyjevit skutečnost, která by její „seznam odlišností“ ještě dál rozšířil.

Kulturní tip: Zlatá šedesátá. ČT art 14.3.2016  20:20. Mýtus o krásných časech české kultury v konfrontaci s deníkovými zápisky filmaře Pavla Juráčka. Inscenace roku 2013.

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikneE-mail:Denní menu Respektu (zajímavé články z médií každý všední den)Výběr z obsahu nového vydání týdeníku RespektTOP články týdne na Respekt.czZobrazit předchozí newslettery


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].