pátek 13. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Až pojedete autem do Švédska a na silnici spatříte zvláštní kovový pruh zabudovaný do asfaltu a připomínající jakousi futuristickou kolej, pak vězte, že neslouží tramvajím, ale autům. Resp. umí dobíjet za jízdy elektroauta, která se na ni napojí pomocí speciálního zařízení. Ve středu byly otevřeny první dva kilometry nového typu silnice, který se má postupně rozšířit i do zbytku Švédska, informuje deník Guardian.

Švédsko si dalo za cíl úplně se zbavit závislosti na fosilních palivech do roku 2030 - a aby toho dosáhlo, spočítalo si, že musí snížit emise v dopravě o 70 procent. Zavedení kolejí pro elektroauta k tomu má pomoci. První úsek silnice spojuje stockholmské letiště Arlanda s logistickým centrem na okraji města.

Napájení funguje na podobném principu jako závodní elektrická autodráha. Každé auto, které chce kolej využít a nabít se, má na podvozku speciální pohyblivou paži, kterou se napojí do sítě. Pokud bude chtít vozidlo předjíždět, a opustit kolej, paže se automaticky odpojí. Elektrická silnice bude rozdělená na 50 sekcí, přičemž každá bude pod proudem pouze ve chvíli, kdy po ní bude přejíždět auto. Když auto zastaví, nabíjení se odpojí.

Systém napájení umí spočítat spotřebu každého připojeného auta, což umožní také rozložit náklady za spotřebovanou elektřinu mezi řidiče. Takzvané dynamické napájení má oproti nabíjení ze statických přípojek výhodu, že autobaterie jsou výrazně menší, což snižuje výrobní cenu auta. Cena silnice se pohybuje kolem milionu eur za kilometr. Švédské ministerstvo dopravy už vytváří plán, jak pilotní projekt rozšířit do dalších částí země.

Ředitel firmy eRoadArlanda, která silnici postavila, ujišťuje, že kolej je pro případné kolemjdoucí zcela bezpečná a nehrozí, že by elektřina z ní mohla někoho zranit. Na povrchu žádný proud není - a i v případě, že by se kolej zaplavila slanou vodou, na povrchu by bylo napětí pouze jeden volt. Podle ředitele firmy můžete po kolejích chodit bosí.

https://www.youtube.com/watch?v=VZNHZnyxCm8

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Update: V sobotu ve tři hodny ráno našeho času přinesly agentury zprávu, že americký prezident Donald Trump oznámil v pátek vojenský úder proti Sýrii jako reakci na chemický útok ve městě Dúmá, který USA přičítají režimu Bašára Asada. Ve východní části syrské metropole Damašku zaznělo několik mohutných výbuchů, informovala nad ránem s odvoláním na očité svědky agentura Reuters. Podle Trumpa byl úder veden na místa spojená s produkcí a skladováním chemických zbraní. K útoku byly podle všeho použity řízené raketové střely, jež mohou být odpalované z lodí ve Středozemním moři i z letadel. K akci se připojily také Francie a Británie. 

 

Reklama
Reklama

Původní zpráva: Začátkem týdne to vypadalo, že útok Spojených států proti syrským jednotkám Bašára Asada je na spadnutí - navzdory výhružkám Asadova hlavního spojence, Ruska. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa byla vyšponována na maximum. “Rusko přísahá, že sestřelí každou raketu vypálenou na Sýrii. Připrav se, Rusko, protože rakety se blíží, krásné, nové a “inteligentní”! Neměli jste vstupovat do partnerství s Plynem Vraždícím Zvířetem, který zabíjí vlastní lidi a ještě si to užívá!” tweetoval americký prezident. K útoku se připravovala nebo připravuje také Velká Británie a Francie.

Co přijde, však zatím stále není jasné, a nervozita je citelná - jak dobře ukazuje BBC se svou otázkou, zda směřujeme ke třetí světové válce. Vztahy Západu a Ruska se zhoršují již delší dobu a i tentokrát stojí příkře proti sobě. Rusko rozhodně odmítá, že by Asad použil v Sýrii chemické zbraně, že celý útok proti civilnímu obyvatelstvu je podvod.

_100831771_syria_pre-strikes_map_640
Autor: BBC

Ruský ministr zahraničí Lavrov v pátek prohlásil, že má pro takové tvrzení “nezvratné důkazy”, a že útok byl zinscenován jako součást “rusofobní kampaně” vedené jednou zemí, kterou ovšem nejmenoval. Takový postoj je v příkrém rozporu s výroky americké velvyslankyně při OSN Nikky Haley a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kteří tvrdí, že mají “dost důkazů” o tom, že Asad provedl chemický útok proti civilnímu obyvatelstvu. Zpráva OSN vydaná minulý rok přinesla zjištění, že Asad v minulosti chemické zbraně skutečně používal.

Zároveň se nicméně množí náznaky, že USA, Británie a Francie odvetu dobře zvažují a zatím váhají – byť situace se může kdykoliv změnit. The New York Times tvrdí, že ministr obrany Jim Mattis v průběhu čtvrtka vyvíjel uvnitř americké administrativy tlak na to, aby případné údery proti Sýrii oddálil. Žádal údajně další důkazy a odvolával se na obavy, že odveta může eskalovat do širšího konfliktu mezi Západem, Ruskem a Íránem. Mattis dokonce veřejně prohlásil, že „nám jde o ochranu životů nevinných lidí, ale na širší strategické úrovni jde o to, jak se nám podaří zabránit tomu, aby se situace vymkla kontrole”.

Opatrnost byla cítit také z Británie. Premiérka Theresa May sice v parlamentu prohlásila, že chemické útoky ve městě Dúmá “nemohou zůstat bez odezvy”, ale The Guardian cituje zdroje v Downing Street, podle nichž by vláda ráda postupovala obezřetně a “jeden krok po druhém”.  Britové nicméně dávali najevo, že jsou v tomto bodě závislí na postupu Američanů, jejichž prezident situaci verbálně zásadně vyhrotil. Zároveň se zdá, že Theresa May bude mít v případě vojenské akce podporu své strany, naopak opoziční předák Jeremy Corbyn bude pravděpodobně své poslance nutit k tomu, aby vojenský zásad odmítli. Kolik labouristických poslanců se vzepře, není jasné.

Trump a s ním i jeho západní spojenci se v každém případě ocitli v rozhodující situaci podobné té, z níž vycouval v roce 2013 Barack Obama. Pokud nebudou reagovat, pomohou Asadovi opět prolomit desítky let trvající tabu proti používání braní hromadného ničení: potvrdí jeho beztrestnost a svou slabost vůči tlaku Ruska. Pokud zaútočí, hrozí přímá konfrontace s Moskvou.