Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Smrtí vězněného nobelisty vzkazuje Čína světu: Je nám jedno, co říkáte

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

O životě Liou Siao-pa, který zemřel ve čtvrtek krátce po svém propuštění z vězení na rakovinu jater, přinese Respekt obsáhlý text v pondělí. Páteční menu tedy zatím nabízí postřeh bývalé pekingské zpravodajky britského deníku The Guardian: ta říká, že život a smrt čínského disidenta je zkratkou toho, kam dnes zbytkem světa nadbíhaná Čína směřuje.

Liou Siao-po dostal svůj jedenáctiletý trest za dokument Charta 08 vydaný před devíti lety. Inspiroval se tuzemskou Chartou 77 a spolu s úzkou skupinou dalších čínských disidentů v něm říkal jen velmi jednoduchou věc: stát by měl dodržovat zákony a úmluvy, které si sám předepsal a k nimž se na mezinárodních fórech zavázal. Reakcí na to byl žalář.

V roce 2008 byl takový dokument nadějný. Liou i jeho kolegové tou dobou věřili, že se prostor pro svobodu otevírá. Sice nijak oficiálně, ale přesto. V těžko propustné a kruté čínské diktatuře vznikaly skulinky volné diskuze a možností občanské aktivity, které bezpečnostní aparát okamžitě neucpával.

Čínští vládci si ovšem v té samé době uvědomili, že to nemusí vést k ničemu dobrému, tedy pro ně. Uvěznění a drakonický trest pro slavného disidenta byly prvním takovým symbolickým ucpáním. A byl to jen začátek: od té doby aparát na špehování lidí nabobtnal, do čínského zákoníku se dostaly nové represivní zákony, přituhla cenzura. Unášení a nejspíš i mučení nepohodlných lidí, které nikdy neustalo, se rozběhlo novým tempem.

Kdyby měl Liou Siao-po aspoň trochu obstojnou lékařskou péči, nemusel na rakovinu jater zemřít. A jak píše Guardian, nečtěme smrt známého disidenta jinak než jako jeho veřejné umučení a vzkaz světu: Je nám jedno, co říkáte. Respektive pokud nás budete kritizovat, potrestáme vás. Platí to jak pro čínské občany, tak pro ostatní státy. Když Liou Siao-po dostal Nobelovu cenu, rázem Peking potrestal Norsko obchodním embargem (a dlužno dodat, že Norové se podvolili, při následné návštěvě dalajlámy se s ním nikdo z norských politiků nesešel).

Deník uzavírá, že pokud se někdo pořád ptá, kam směřuje Čína a jestli ji kontakt s okolním světem mění v zemi, která respektuje práva svých občanů, dostal od Pekingu pádnou odpověď. A ta zní Liou Siao-po.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].