Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Situace v Grónsku začíná být alarmující

Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz
Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz

„Není to tak dlouho, co jsem zúčastnila pohřbu muže, kterého jsem vůbec neznala. Konal se na vrcholu grónského ledového příkrovu, kde se sešli pouze čtyři lidé. Obávala jsem se, že bych tu mohla být považovaná za vetřelce a uvažovala, že bych se vytratila. Ale to stejně nešlo: pro všechny případy, i kdybych tu nechtěla být, stejně jsem byla přivázaná na laně.“

Až filmovým výjevem zahajuje dokonalou reportáž „Grónsko taje“ pro The New Yorker držitelka Pulitzerovy ceny Elizabeth Kolbert. Onen obřad se konal ku poctě Alberto Behara, vědce z NASA a člověka, který by se dal považovat za dobyvatele 21. století. Sám se do neprobádaných míst nepouštěl, ale posílal tam sondy. Na Mars, na oba zemské póly nebo právě sem do Grónska, kde za pomoci gumových kačenek mapoval proudy odtávání ledovce.

Situace v Grónsku začíná být alarmující. Vlivem globálního oteplování se tu totiž ledovcové proudy objevují ve stále větších nadmořských výškách a dříve během roku s přicházejícím jarem. V roce 2012 bylo odtávání zaznamenáno na samotném vrcholu ledovce - a rychlost, s jakou se tu odehrávají změny, vědce zaskočila.

Jen za poslední čtyři roky jsme tu ztratili bilion tun ledu, což je pro představu voda o objemu čtyř set milionů olympijských bazénů nebo jeden bazén o rozloze státu New York a hloubce sedmi metrů. Přitom led v Grónsku pamatuje celé lidské dějiny, a byl tu ještě před dobo ledovou.

Jak Kolbert precizně popisuje, zdejší tání zdaleka není tak jednoduchý a předvídatelný proces, jako když člověk nechá rozpustit kostku ledu na stole. Kupříkladu když se tu voda nahromadí na povrchu ledovcového příkrovu, začne vstřebávat více slunečního záření, což vede k dalšímu odtávání. Čím se z větších výšek voda dostává k základně ledovce, tím dochází k větší lubrikaci podloží - a ta zase urychluje pohyb ledovce směrem k oceánu. V určité chvíli se pak tato změna stane nevratnou - a je dost možné, že tento čas právě nastal.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].