úterý 13. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Problémem Hillary Clinton není její zápal plic, ale důvěryhodnost. Nedělní mdloby zapadají do konspiračních teorií o jejím zdravotním stavu, které se Amerikou šíří od konce jara, ale následné mlžení odpovídá obrazu, jaký si část americké veřejnosti o Clintonových vytvořila za dlouhá léta jejich veřejného působení - a který Donald Trump shrnul do přezdívky Crooked Hillary, tedy Křivák Hillary. Tenhle rozměr zdravotní epizody kandidátku skutečně ohrožuje.

Server BloombergView  poznamenává, že Hillary Clinton sice začínala veřejné působení jako asistentka v aféře Watergate, ale neodnesla si základní poučení, které zní: nakonec vás nezničí skandál, ale snaha všechno zatlouct. “Zápal plic je jen stěží zločinem stejně jako privátní mailový server, ale pokus obě záležitosti ututlat všechno komplikuje,” píše komentátorka serveru Margaret Carlson. Připomeňme si, že nekonečná aféra okolo způsobu, jakým tehdejší ministryně zahraničí zacházela s úřední korespondencí, tlačí Clinton do defenzivy prakticky po celou dobu kampaně. Teď se k neustálému vysvětlování, kam se ztratily desítky tisíc mailů, co v nich bylo a kdo jí co poradil, připojí objasňování, jak to bylo v neděli, kdy se “přehřátí” změnilo na zápal plic, proč cítil tým potřebu zápal plic nejdříve tajit - a co by se stalo, kdyby se na veřejnosti neobjevilo inkriminující video.

Reklama
Reklama

My v Česku dobře víme, že jakmile se z virózy stane “viróza”, přilepí se uvozovky na politika pevněji než smůla. Margaret Carlson se zase obává, že Clinton teď bude muset v nadcházejících debatách s Trumpem dělat veřejně kliky, aby všichni viděli, jak je na tom ve svých osmašedesáti skvěle. Původní představa ovšem byla, že jako kandidát neschopný zastávat prezidentský úřad bude líčen Donald Trump.

Tehdejší americký prezident Bill Clinton a první dáma Hillary Clintonová v 90. letech.
Tehdejší americký prezident Bill Clinton a první dáma Hillary Clinton v 90. letech • Autor: ČTK

“Hillary Clinton vykazuje bohužel hluboce zakořeněnou tendenci nesdělovat informace,” píší v podobném duchu Financial Times v redakčním komentáři: “Rizikem je, že jedovaté pomluvy jejích nepřátel, jež jí připisují cokoliv od Alzheimerovy choroby po rakovinu, získají na důvěryhodnosti.“ I tady se znovu připomínají tisíckrát zatloukané maily a celkový odér kličkování a neupřímnosti, který politickou rodinu Clintonových provází. Financial Times si dávají práci, aby zdůraznili, že o zdraví Donalda Trumpa, korpulentního sedmdesátníka se slabostí pro hamburgery, nevíme prakticky nic - stejně jako netušíme nic o jeho byznysu, jelikož jako jediný kandidát v novodobé historii odmítá zveřejnit daňová přiznání. Pro jeho soupeřku by vlastně transparentnost měla být nejlepší zbraní, jenže instinkty nasbírané za desítky let ve vysoké politice jí v tom podle všeho brání.

Tady ještě připomeňme zásadní kontrast mezi Clintonovými a dnešním prezidentským párem. Barack Obama dokázal projít celou politickou kariérou bez jediného osobního dramatu a díky tomu dokáže soustředit všechnu pozornost veřejnosti na obsah toho, co ve funkci dělá. Heslem jeho kampaně i následného působení v Bílém domě je známé no drama Obama a teprve ve srovnání s tyátrem obou dnešních kandidátů vynikne, jak mimořádná osobnost je dnes vlastně v Americe prezidentem.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Ve středu vyjedou v Pittsburghu do ulic první taxíky bez řidiče, tedy robotizovaná auta, která se řídí sama. Přirozená otázka zní: jak je to možné? To už je všechno vyřešeno? Američané už mají předpisy? Mají vyřešeny všechny etické, právní i praktické otázky? Technologie už je “hotová”? Odpověď, jak ukazuje The Washington Post, zní: nikoliv. A přesto taxíky vyjedou a v celé události je dost možná skrytá odpověď na otázku, proč Spojené státy jsou a zřejmě ještě dlouho budou průkopníky technologických inovací.

Počítači řízené taxíky do ulic Pittsburghu vyšle známá firma Uber. Není úplně první, v omezenějším experimentu ji v Singapuru předběhla firma XY, ale v Pittsburghu se bude jezdit v mnohem větším rozsahu. Auta nebudou vypadat zvenku nijak futuristicky, půjde o upravené fordy a volva. Uber rozešle vybranému okruhu zákazníků nabídku, zda se nechtějí experimentu účastnit a robotizované taxíky začít používat. Ti z nich, kteří mají dostatečný smysl pro dobrodružství, pak čeká auto se dvěma firemními experty, kteří budou na vše dohlížet a v nejhorším všechno zachraňovat.

Reklama
Reklama

Protože technologie skutečně ještě není dotažená. Robotizovaná auta mají problémy s viděním. Stačí, aby zapršelo - a kaluže a lesklý povrch je zmatou natolik, že nepoznají, kde končí silnice a začíná chodník. Ani ježdění ve sněhu zatím nikdo nevyřešil. Auta neumí také rozpoznávat lidská gesta. Občas si spletou most s jinou překážkou, některá prý z mostu spadla. A v Pittsburghu je hodně mostů.

Uber nicméně staví na filozofii, která je základem uvažování v Silicon Valley. “V podstatě za článek víry se považuje přesvědčení, že inovace budou vždy daleko předbíhat pravidla. Svět je chápán jako laboratoř, v níž je možné vylepšit životní podmínky, pokud je inovátorům dopřána svoboda experimentovat,” píše The Washington Post. Chris Urmson dřívější vysoký manažer Googlu, tak údajně prohlásil, že “jednou ze skvělých věcí na americké kultuře inovací je, že pokud zákon neříká, že něco nesmíte, tak to můžete”.

A v Pensylvánii, kde se Pittsburgh nachází, zákon nic takového neříká: zpožďuje se totiž za tempem práce vynálezců o celé míle. Zákon, který bude testování neřízených vozidel upravovat, se sice chystá, jeho schválení je ale ještě daleko a Uber má auta už v garáži. A od středy v ulicích.

Čtěte také: Bez volantu

Uber ale není tak úplně divoký jezdec, byť jeho zakladatelé jsou podobně jako spousta dalších technologických samorostů politickými libertariány, kteří na nějaké ty státní zásahy a regulace celkem kašlou. V případě robotizované taxislužby přesto volila firma obezřetnější taktiku:vydali se přímo za starostou města a navrhli mu, že udělají z Pittsburghu centrum vývoje technologie, jež má potenciál zásadně změnit pozemní dopravu.

Starosta William Peduto říká, že byl nejdříve vyděšený. “Myslel je, že neřízená auta přijdou za mnoho let, ne za pár měsíců,” popisuje úlek. Pak ale přistoupil na to, že ve své podstatě nebezpečný experiment je vlastně obrovská šance. “Je mi jednapadesát a nikdy jsem neviděl své město růst. Pokud bychom se nechtěli stát lídrem v odvětví, které může navždy změnit dopravu, přepustíme šanci jinému městu.”

59C_volvo_R36_2016
Taxík pro dobrodružné povahy. (Jeden z robotizovaných vozů Volvo, které Uber začne používat v Pittsburghu)

Reklama
Reklama