čtvrtek 13. 10. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Pravděpodobný člen ISIS maskovaný za uprchlíka proklouzl z obklíčení a utekl elitním německým policistům, ale zadrželi ho jeho syrští krajané, spoutali ho a předali policii. Mohl to být pozitivní příběh o tom, jak příkladně se Syřané chovají ve své hostitelské zemi, na který všichni čekali – pak se ale vše zkomplikovalo. Kauzou Džábira Bakra, dvaadvacetiletého Syřana, jehož život skončil ve středu večer sebevraždou ve vězeňské cele, nyní žije celé Německo.

Jednadvacetiletý Džábir Bakr přišel do Německa jako uprchlík ze Sýrie v roce 2015 a dostal tu azyl. Letos se dostal do hledáčku tajných služeb kvůli napojení na buňky Islámského státu. Policisté sledovali jeho pohyb a chování a došli k tomu, že Bakr zřejmě chystá teroristický útok. Minulou sobotu se proto německá zásahovka chystala vzít jeho byt útokem. Při zátahu na sídlišti v Chemnitzu ale Bakr policistům utekl a zmizel.

Reklama
Reklama

Nasedl na vlak a odjel do Lipska. Tady se chystal přenocovat u svých syrských krajanů. Ti ale pochopili, že jde o teroristu na útěku, spoutali ho a v noci na pondělí ho předali německé policii. V pondělí se Bakr ocitl ve vězení v Lipsku.

Německo terorismus
Džábir Bakr • Autor: REUTERS

Syrská komunita i německá média oslavovala zadržení Bakra jinými přistěhovalci jako úspěch. „Znamená to pro nás hodně. Můžeme tím dokázat, že takoví nejsme všichni, on je výjimka, my jsme většina. A snad to všem ukazuje, že jsme proti terorismu a chceme ochránit společnost, která toho pro nás tolik udělala,“ řekl serveru Spiegel Online Monis Bukhari, který je něco jako hlavní lobbyista syrských uprchlíků v Německu.

Bukhari je správcem facebookové stránky Syrský dům v Německu, která má 153 tisíc členů. Právě tady Syřané diskutují o své situaci – a také o možných teroristech. A Bakr teroristou byl, jak potvrdila razie v jeho bytě, při níž policisté našli jeden a půl kilogramu výbušniny. Cílem mělo být berlínské letiště.

Vypadalo to na šťastný konec, kdyby příběh skončil tady. Jenže Bakr prý vypověděl, že tři muži, kteří ho zadrželi a spoutali, o plánovaném útoku věděli, byli tedy spolupachateli. Podle německých médií jsou na svobodě a podezřelí zatím nejsou. Další událost, která zcela zastínila pozitivní příběh o spolupráci, pak přišla ve středu večer, kdy se Bakr ve své cele oběsil pomocí košile, kterou omotal kolem mříže. Z příběhu o angažovaných Syřanech se rázem stal příběh o neschopné saské vězeňské službě – a také policii.

Bakra prý zpočátku chodili do cely kontrolovat každou čtvrthodinu. Po návštěvě psycholožky, která konstatovala, že vězeň nemá sebevražedné sklony, chodila kontrola už jen každou půlhodinu. Jak mohla psycholožka říci něco takového o muži, který měl pravděpodobně v úmyslu vyhodit sám sebe do povětří? A který navíc předtím v cele zničil elektrické zásuvky a rozbil lampu?

Další kritika dopadla na saskou policii. Obyvatelé domu na sídlišti v Chemnitzu, v němž Bakr žil, popisují policejní sledování jako velmi nápadné. Na trávníku před panelákem prý stálo policejní auto, kolem domu chodili muži a dům si fotografovali. Bakr tím dostal podezření, že je sledován, a ještě před zásahem z bytu utekl. Proklouzl obklíčením a zmizel policistům, kteří měli na sobě 35 kilogramů vážící vesty, píše Spiegel Online. Následně po něm pátraly stovky mužů, Bakr přesto dokázal odjet vlakem do jiného města, pozastavují se nad akcí kritici.

A jak je možné, že Bakr mohl během svého pobytu v Německu několikrát cestovat do Turecka, kam je potřeba vízum? Sebastian Gemkow, saský ministr spravedlnosti, je připraven přijmout odpovědnost, skončit prý ale nehodlá. Bakrova smrt však může mít ještě mnohem dalekosáhlejší následky. Nebude už možné ho vyslechnout – a tedy zjistit, jestli se v jiné části země mezitím dál nechystá útok na berlínské letiště.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Americký písničkář Bob Dylan získal letošní Nobelovu cenu za literaturu. Zařadil se tím po bok takových autorů, jako jsou Toni Morrisson, Gabriel García Márquez nebo Samuel Beckett - ale je to poprvé, kdy trofej získal právě hudebník. Cenu obdržel „za nový způsob poetického vyjádření, jímž navázal na velkou americkou písňovou tradici".

Tajemnice akademie Sara Danius řekla, že volba Dylana se může zdát překvapivá - „ale když se podíváte hodně zpátky, narazíte na Homéra a Sapfó. Psali poetické texty, které měly být poslouchány, přehrávány, často s doprovodem nástrojů, a stejné je to s Bobem Dylanem.“ Podobný názor zastává Salman Rushdie, podle kterého je Dylan vynikajícím nositelem bardské tradice.

Reklama
Reklama

U příležitosti udělení ceny odemykáme text z roku 2003 „Bob Dylan: Příběh muže, který změnil svět a zůstal sám“, který letos znovu vyšel v rámci speciálního vydání Respektu Géniové, politici, vrazi.  Přečíst si můžete také loňskou recenzi jeho biografie.

Bob Dylan: Příběh muže, který změnil svět a zůstal sám

https://www.youtube.com/watch?v=YwSZvHqf9qM