čtvrtek 5. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Německo a další části Evropy zkropil na začátku ledna déšť a pak přišly tuhé mrazy, což způsobilo, že mnoho měst od Hamburku až po Stuttgart je pokrytých vrstvou kluzkého ledu. V dalších dnech má mrznout dál. Německý Spolek ortopedů a traumatické chirurgie proto lidem na svých stránkách doporučil, jak se při náledí udržet na nohou: choďte jako tučňáci, vzkázal veřejnosti.

Jeho radu již přetiskla řada serverů. Silničáři v hlavním městě se před třemi lety ocitli pod palbou kritiky, když nedokázali včas posypat chodníky a záchranná služba musela vyjíždět k více než 700 případům zlomenin souvisejících s pádem na ledu. Hodně Berlíňanů si na onu bolestivou zimu stále pamatuje.

Jak jít po ledě znázorňuje přiložená kresba. Klíčem je mít většinu tělesné váhy na přední noze a být tedy při chůzi mírně předkloněn. Při běžné chůzi je váha rozložena více méně rovnoměrně mezi obě nohy, což podle chirurgů a ortopedů zvyšuje riziko pádu na kluzkém povrchu. Důležité také je jít pomalu a dělat malé krůčky, při tom mít chodidla lehce vytočená do stran.

Chůze
Autor: DGOU

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Křesťanská sekta zvaná Dvanáct kmenů hlásá návrat ke konzervativnímu stylu života. Její členové si dobrovolně volí podmínky připomínající minulost. Na svých farmách si vousatí muži a ženy v prostých šatech pěstují vlastní plodiny a chovají hospodářská zvířata, věnují se tradičním řemeslům. Své děti odmítají členové Dvanácti kmenů posílat do běžných škol, kde se učí evoluční teorie nebo sexuální výchova. Sekta vznikla ve Spojených státech v 70. letech, ale v 90. letech se její příslušníci usadili i na jihu Německa.

Někteří religionisté společenství neoznačují za náboženskou sektu jako spíš za hnutí s alternativním životním stylem. Společenství na sebe nicméně strhlo nežádoucí pozornost v roce 2013, kdy policie na jednom německém statku Dvanácti kmenů udělala zátah a vzala jeho obyvatelům všechny děti s odůvodněním, že je týrali – bili je rákoskou a podobně. Soud později rozhodl, že zhruba čtyřicet dětí zůstane v pěstounské péči mimo komunitu sekty.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=rq0HuCncxL8

Soudce se při svém rozhodování opíral také o videozáznamy reportéra, který do sekty pronikl a trestání dětí natočil. Sekta bití dětí odůvodňovala citacemi z Nového zákona – když Pán své syny miluje, bije je prutem. Jeden chlapec dostal během výuky ve škole například třicet ran za to, že koktal nebo špatně předčítal. Jedna z učitelek Kmenů byla loni v létě kvůli bití žáků v jejich speciální škole odsouzena dokonce ke dvěma letům ve vězení.

Zabavení dětí vyvolalo v komunitě členů sekty rozruch a část z nich se po zásahu přesunula z Bavorska do sousedního Česka na statek ve vsi Mšecké Žehrovice ve středních Čechách. Na začátku letošního roku odešli z Německa do Česka poslední členové Dvanácti kmenů, napsal deník Süddeutsche Zeitung. Zbylí členové pak vyklidili někdejší domov v bývalém cisterciáckém klášteře v kraji Donau-Ries, kde jich v jednu dobu žilo celkem 140. Obyvatelé bavorského kraje, ze kterého členové sekty odešli, mají podle listu obavy, že české úřady budou k členům sekty a jejich výchovným metodám „ohleduplnější“.  Deník k tomu dodává, že v Česku je možné za určitých podmínek děti vzdělávat doma a rodičům není zcela zakázané je fyzicky trestat.