Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Při náledí choďte jako tučňáci a neuklouznete, radí němečtí ortopedi

Autor: Profimedia, Barcroft Media
Autor: Profimedia, Barcroft Media

Německo a další části Evropy zkropil na začátku ledna déšť a pak přišly tuhé mrazy, což způsobilo, že mnoho měst od Hamburku až po Stuttgart je pokrytých vrstvou kluzkého ledu. V dalších dnech má mrznout dál. Německý Spolek ortopedů a traumatické chirurgie proto lidem na svých stránkách doporučil, jak se při náledí udržet na nohou: choďte jako tučňáci, vzkázal veřejnosti.

Jeho radu již přetiskla řada serverů. Silničáři v hlavním městě se před třemi lety ocitli pod palbou kritiky, když nedokázali včas posypat chodníky a záchranná služba musela vyjíždět k více než 700 případům zlomenin souvisejících s pádem na ledu. Hodně Berlíňanů si na onu bolestivou zimu stále pamatuje.

Jak jít po ledě znázorňuje přiložená kresba. Klíčem je mít většinu tělesné váhy na přední noze a být tedy při chůzi mírně předkloněn. Při běžné chůzi je váha rozložena více méně rovnoměrně mezi obě nohy, což podle chirurgů a ortopedů zvyšuje riziko pádu na kluzkém povrchu. Důležité také je jít pomalu a dělat malé krůčky, při tom mít chodidla lehce vytočená do stran.

Autor: DGOU
Autor: DGOU

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].