Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Pohřeb v rakvi? Kremace? Ale kdepak! Nechte se zkompostovat.

Autor: wired.com
Autor: wired.com

Architektka Katrina Spade chce trochu víc zkomplikovat svět. Pro nás Čechy je to možná těžko uchopitelné dilema, ale ve velké části planety (včetně příslovečného bohatého Západu a Severu) je rozhodování, zda lidské ostatky zpopelnit, nebo pohřbít v rakvi tak, jak jsou, obtížné. Kremace je hygienická, úsporná na prostor a také peníze. Kremace je racionální. Pohřbení lidského těla je jeho naprostý opak - a proto je pro mnoho lidí tím ideálním způsobem, jak s těly našich blízkých naposledy naložit.

Katrina Spade do toho přináší další možnost: rituální zkompostování. Pokud vám u tohoto slovního spojení naskočila estetika OBI nebo Bauhausu (nic proti nim, to v žádném případě, ale nehodí se pro všechno), zapomeňte. Spade sní o dvacetimetrových konstrukcích, ušlechtilých prostých tvarů, z betonu a kovu, trochu průmyslové a trochu tiše monumentální.

Při obřadu se do schránky na vrchu budovy uloží tělo zesnulého, pokryje dřevěnou štěpkou - a nechá se klesat. Netrvá to chvíli, tělo postupně klesne celým ústrojím nejspíš za několik týdnů, jak se pomalu rozkládá - a na jeho spodním konci bude za tuto dobu čekat na pozůstalé hromádka kvalitní a výživné zeminy. Kompostování urychluje vháněný proud vzduchu, technologie je zatím ve fázi experimentování, i když už jí prošlo několik darovaných těl. Co víme - velká těla hovězího dobytka se dokázala čistě a elegantně rozložit včetně kostí za dva měsíce.

Je tu samozřejmě několik háčků. Komu se příčí kremace, bude se mu příčit i zkompostování. Za druhé jsou tu logistické překážky: proces trvá dlouho, takže pro uspokojení pohřební poptávky by bylo potřeba nesčetně těchto elegantních kompostovacích věží. A pak je tu ještě jeden fakt: v každé věži se - právě pro úsporu času a místa - bude rozkládat hned několik těl. Takže hromádka hlíny, kterou si na dně vyzvednete, bude s určitostí z vašeho blízkého - ale také se stejnou určitostí i z blízkého někoho jiného. To trochu komplikuje rozhodování těm, kteří by si rádi kousek ostatků ponechali, jak se to děje při kremaci.

Komu ale nic z toho nevadí, a tato kombinace čirého přírodna a zároveň vysoké technologie se mu zdá jako ideální způsob, jak naložit se svým mrtvým tělem, musí vydržet na tomto světě do roku 2023. Tehdy by se měl první prototyp proměnit v běžnou záležitost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].