Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu

Hodiny zkázy se po volbách posunuly k půlnoci

Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz
Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz

Na pomyslných hodinách, které lidstvu odtikávají čas do globální katastrofy, se velká ručička opět posunula - a nyní jsme od půlnoci (která označuje globální apokalypsu a zánik lidstva) pouhé dvě a půl minuty. Toto zjištění plyne z vědeckého hlasování - konkrétně od sdružení atomových vědců, kteří takto lidstvu odměřují čas na Doomsday Clock od roku 1947 (tehdy jsme byli sedm minut od zkázy).

Od minulého roku je to posun o třicet vteřin a nastoupivší americký prezident Donald Trump by měl velkou radost, protože je to jeho práce. Jenom jeho. Zvládl to sám. Úplně sám. Za dvě největší rizika totiž vědci pokládají rozšíření atomových zbraní a klimatickou změnu.

Trump ovšem pokládá široký a sdílený vědecký konsenzus o tom, že lidmi způsobené oteplování planety vede k těžko představitelným katastrofám a krizím, za nesmysl. O atomových zbraních, jejichž použití zatím všichni státníci pokládali za velmi krajní možnost, protože za ní už leží jen jaderný konflikt, se pak jednou vyjádřil ve smyslu, že “když je máme, proč bychom je někdy nepoužili?” A řekl i spoustu dalších zneklidňujících věcí.

Zde je proto namístě i uklidnění, že onen symbolický červený čudlík nemá Donald Trump neustále k dispozici - a mezi ním a jadernou apokalypsou stojí ještě řada dalších lidí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].