Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Nová aféra: Chodil Trump Junior k Rusům pro kompro na Hillary Clinton?

Nejstarší syn amerického prezidenta Donald Trump jr. • Autor: REUTERS
Nejstarší syn amerického prezidenta Donald Trump jr. • Autor: REUTERS

Piplavá práce amerických novinářů, kteří po milimetrech odkrývají napínavý příběh o ruském angažmá v prezidentské kampani, přináší nové plody. Deník New York Times přišel v neděli se zjištěním, že nejstarší syn Donalda Trumpa – Donald Trump Jr. – sháněl loni pro otce od Rusů kompromitující materiály na Hillary Clinton.

Konkrétně jde o to, že Donald Jr. kývl v průběhu kampaně na schůzku s ruskou právničkou s vazbami na Kreml, která kompromitující informace nabízela. Autoři článku se vzhledem k jeho choulostivé povaze odkazují rovnou na pět zdrojů, z nichž tři popisují jako poradce Bílého domu.

Schůzky se účastnil také Trumpův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf Trumpovy kampaně Paul J. Manafort. Oba schůzku potvrdili v důvěrných vládních dokumentech, o kterých list informoval už v sobotu. Autorům prvního článku chyběla informace, o co přesně na schůzce šlo. To vyšlo najevo až díky následným rozhovorům se zdroji.

Schůzka se uskutečnila loni 9. června, dva týdny poté, co byl Trump potvrzen jako prezidentský kandidát republikánské strany. New York Times připomínají, že schůzka jde přímo k podstatě federálního vyšetřování, tedy k otázce, jak přesně se Rusové v ovlivňování voleb angažovali a jestli se nějak domlouvali s Trumpovým štábem. Nyní se poprvé ukazuje, že někdo z Trumpova okolí byl ochoten přijmout ruskou pomoc, píší New York Times.

Není nicméně jasné, zda ruská spojka – právnička Natalia Veselnitskaja – slíbené materiály skutečně dodala. Informace o schůzce vyšly najevo poté, co se o ní Jared Kushner zmínil v rámci výpisu svých aktivit potřebných pro získání prověrky kvůli přístupu k utajeným informacím v rámci nynější funkce v Bílém domě.

Také Donald Trump Jr. schůzku potvrdil – ale s tím, že Veselnitskaja nabízela nesmyslné informace o tom, že Rusko financuje americkou Demokratickou stranu, a že šlo jen o záminku, aby mohla vytáhnout vlastní agendu, a sice lobbing proti protiruským sankcím.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].