Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Největší demolice modernismu? Moskva boří všechny Chruščovovy paneláky

Autor: Archiv
Autor: Archiv

Moskevská radnice zahájila největší demoliční program zřejmě nejen ve své historii. Má za cíl odstranit bezmála osm tisíc původních pětipatrových panelových domů z doby Sovětského svazu – takzvaných chruščovek. „V tomto ohledu jde pravděpodobně o nejrozsáhlejší likvidaci dědictví modernistické architektury na světě,“ píše ve svém komentáři urbanista se specializací na poválečnou architekturu Kuba Snopek - a dodává, že toto rozhodnutí ukazuje, že jsme „zcela zapomněli, co bylo podstatou modernismu, a také to, jaké jsou skutečné hodnoty této architektury.“

Demolici odstartovalo v únoru rozhodnutí moskevského starosty Sergeje Sobjanina, který jednal na popud Vladimira Putina. Cílem je srovnat se zemí všechny „chruščovky“ ve městě, tedy 25 milionů metrů čtverečních plochy. V rámci programu tak dojde k přestěhování 1,6 milionu lidí, což je asi 13 procent obyvatel metropole.

Rozhodnutí má racionální základ, domy jsou vesměs ve špatném stavu a nevyhovují současným standardům bydlení. Obavy ovšem vzbuzuje skutečnost, že do dnešních dnů není známo, čím budou „chruščovky“ nahrazeny. Radnice v tomto ohledu odmítá poskytovat informace a existují spekulace, že jde na ruku spíš komerčním zájmům developerů než potřebám obyvatel.

Zásadní je však v tomto ohledu podle Snopka ještě další skutečnost: totiž že dobová unikátnost nespočívá v jednotlivých chruščovkách, ale v uspořádání celých sídlišť. O tom by se měla vést debata. Ostatně on sám je dlouholetým zastáncem vcelku provokativního názoru, aby bylo moskevské sídliště Běljajevo zapsáno na seznam UNESCO coby dokument doby a smýšlení o urbanismu.

Ve své době musely být levné, proto jsou byty v těchto pětipatrových domů bez výtahu, a extrémně jednoduché, aby uspokojily poválečnou poptávku po bydlení. Kupříkladu byt typu K-7 byl navržen tak, aby se dal na místě poskládat ze dvou tuctů komponent dovezených přímo z továrny. Jak Snopek vtipně konstatuje: „Pokud jde o efektivitu, jednoduchost a nízkou cenu, pak chruščovky představují ekvivalent kalašnikova v rámci bydlení.“

https://www.youtube.com/watch?v=shMp6OO85sM

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].