čtvrtek 18. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Frontman kapely Soundgarden, která spolu s Nirvanou a Pearl Jam patřila mezi nejznámější jména grungeové scény zrozené v americkém Seattlu, spáchal sebevraždu. Cornell se oběsil v noci ze středy na čtvrtek ve svém hotelovém pokoji po koncertě se Soundgarden v Detroitu. Bylo mu 52 let.

Zpěvákovo tělo objevil rodinný přítel, který šel Cornella zkontrolovat na popud jeho manželky Vicky. Cornella našel v koupelně na zemi s provazem kolem krku, oznámil policejní mluvčí. První zprávy hovořily jen o náhlé a nečekané smrti.

Reklama
Reklama

Soundgarden byli jednou z kapel, které na přelomu 80. a 90. let stály u zrodu nového rockového zvuku, který získal označení grunge. Cornell skupinu založil už v roce 1984 spolu s kytaristou Kimem Thayilem a baskytaristou Hiro Yamamotem.

Grungeové kapely byly známé odporem ke komerci a hudebnímu byznysu, nicméně právě Soundgarden jako jedna z prvních skupin této scény podepsali smlouvu s velkým nahrávacím labelem a vyvedli tak okrajový žánr do mainstreamu. Jejich nejúspěšnějším albem byla čtvrtá deska Superunknown z roku 1994 obsahující skladby Black Hole Sun a Spoonman; obě vyhrály Grammy.

https://www.youtube.com/watch?v=pBZs_Py-1_0

Skupina se v roce 1997 rozešla a znovu dohromady se dala až v roce 2010. Během odmlky Cornell spolu s třemi členy Rage Against The Machine založil skupinu Audioslave. I ta se časem rozpadla, nicméně v lednu 2017 odehrála koncert v Los Angeles v rámci protestů proti novému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Skladbám Soundgarden dominuje Cornellův uhrančivý hlas s širokým, čtyřoktávovým rozpětím, který sám zpěvák označil za „neomluvitelně mužský“. V grungeových baladách zněl jeho zpěv někdy melancholicky a jindy naštvaně. „Abych mohl hudbu prožít, musí v sobě obsahovat nějakou niternou hodnotu. Může to být vztek či agrese nebo ten druh vášně, který se objevuje v rockové hudbě, nebo tam musí být melancholie a sebezpyt. Zkrátka něco, co vám umožní pocítit vlastní bolest,“ řekl v jednom rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

Cornell byl povahou spíše plachý a slávu, kterou mu hudba přinesla, nenesl příliš dobře. Měl pocit, že ho izoluje od okolního světa; to měl ostatně společné s Kurtem Cobainem z Nirvany, který rovněž ukončil svůj život sebevraždou. Cestu z izolace Cornell nacházel v alkoholu a drogách. „Nikdy jsem nebyl příliš společenským člověkem. Nelíbilo, se mi, že mě lidé začali poznávat. Najednou jsem měl výmluvu, proč přestat chodit ven úplně. A tak jsem prostě jen zůstával doma a pil,“ řekl časopisu Spin. V roce 2003 ale nastoupil protialkoholní léčbu.

Hudebníkem chtěl být už od raného mládí. V jednom rozhovoru vzpomíná na důležité procitnutí, které zažil v osmnácti. Tehdy byl členem kapely Shemps, která hrála coververze známých šlágrů. „Vracel jsem se z jednoho takového koncertu a napadlo mě:  Je mi jedno, jestli budu úspěšný, ale chci dělat svoji vlastní hudbu a umění. Už jsem nechtěl hrát covery Police vzadu v čínské restauraci. Ta myšlenka mě tehdy hrozně uklidnila.“

 

https://www.youtube.com/watch?v=3mbBbFH9fAg

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Pokud si americký prezident Donald Trump myslel, že vyhozením ředitele FBI Jamese Comeyho ukončí vyšetřování svých spolupracovníků kvůli jejich možnému napojení na ruskou vládu během předvolební kampaně, tak se spletl. Vyšetřování bude pokračovat - a nyní ho povede někdo, koho prezident nemůže jen tak odvolat.

Mužem, jehož ministerstvo spravedlnosti pověřilo zvláštním úkolem, je bývalý šéf FBI Robert Mueller, který úřad vedl 12 let za vlád George Bushe a Baracka Obamy. „Mueller je jedním z mála lidí, který má dostatek zkušeností a respektu k tomu, aby úkol zvládl. Náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein prokazuje jeho jmenováním americkému národu službu,“ hodnotí výběr deník New York Times.

Další skandál: Trump chtěl, aby FBI přestala vyšetřovat ruské kontakty poradce Flynna

Deník připomíná, že šéf FBI Mueller i Comey, který byl rovněž náměstkem ministerstva spravedlnosti, projevili odvahu a nezávislost už dříve. V roce 2004 oba vyhrožovali Georgi Bushovi, že pokud bude bez souhlasu ministerstva pokračovat v programu domácího sledování Američanů, podají demisi. Stejnou nezávislost nyní projevil náměstek Rosenstein, když jmenoval vyšetřovatelem Muellera. Postavil se tím prezidentovi, který jakékoli vyšetřování vehementně odmítal. Rosenstein kvůli obavám z Trumpova nátlaku výběr Muellera do poslední chvíle tajil. Informoval o něm Bílý dům až ve chvíli, kdy už byl výběr podepsaný, píší NYT.

Vyšetřování kontaktů Trumpových lidí s Ruskem bude probíhat pod dohledem ministerstva spravedlnosti a odvolat speciálního zmocněnce Muellera bude moci pouze náměstek Rosenstein, který ho jmenoval. Tuto pravomoc by měl za normálních okolností ministr spravedlnosti Jeff Sessions, ten je však od případu oddělen kvůli vlastním prokázaným vazbám na Rusko. Sessions se během Trumpovy předvolební kampaně dvakrát sešel s ruským velvyslancem ve Spojených státech.

Je zásadní udržet vyšetřování při životě, píše americký deník. Zvlášť poté, co odvolaný Comey oznámil, že na něj Trump tlačil, aby ho ukončil. Trump jistě může tlačit i na náměstka Rosensteina a snažit se ho přesvědčit, aby Muellera odvolal. Posledním prezidentem, který se pokusil vyhodit zvláštního vyšetřovatele, byl nicméně Richard Nixon během aféry Watergate. A jak známo, záhy byl donucen složit funkci.

Reklama
Reklama