Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Na Východě se formuje nové křídlo EU: proti uprchlíkům, proti Bruselu a evropským hodnotám

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Východní Evropa může podle komentátora serveru BloombergView Leonida Bershidskéhoproměnit Evropskou unii.Miloš Zeman se v pondělí Praze shodl s rakouským prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem, že chtějí vybudovat jakousi unii uvnitř Unie (ať už to znamená cokoliv). Bloomberg se zase vrací k setkání dvou “silových politiků” Jaroslawa Kaczynského a Viktora Orbana, kteří se minulé úterý “netajili snahou vytvořit východní osu, jež zahájí v EU kulturní revoluci”.

Podle serveru tak k tradičnímu rozdělení EU na severní a jižní křídlo definitivně přibylo křídlo Východu: “Orban a Kaczynski odhodili veškerý ostych. Lichotili si navzájem, který z nich se umí postavit EU, hlavně Německu. Politici na Západě jsou krátkozrací, my nikoliv, pochválil se Orbán.“

Jaroslaw Kaczyński • Autor: Globe Media /  Reuters
Jaroslaw Kaczyński • Autor: Globe Media / Reuters

Na východě EU se začíná formovat zřetelný ideologický program. Jeho součástí je posílení vlivu vlád na ekonomiku na úkor nadnárodních firem, výsměch liberálním myšlenkám a obrana národních zájmů údajně oslabovaných migrací. Východ žádá rozšířenou Unii, což by posílilo jeho vliv díky příchodu zemí jako Srbsko, společnou armádu a tvrdou obranu vnějších hranic. Zároveň ovšem oslabení síly Bruselu ve prospěch národních parlamentů. “Postkomunistickým zemím trvalo dvě desetiletí, než se rozhodly, kým jsou, a rozhodnutí je téměř jednomyslné: jsou to země založené na silné národní tradici a zájmech.“  Nacionalismus se v každé zemi projevuje trochu jinak. Poláci jsou silně protiruští, Maďaři a Slováci mnohem méně, ale podobnosti jsou silnější než rozdíly. Všichni chtějí decentralizovanou Evropu nepřátelskou vůči tomu, co přichází zvenčí.

Server ještě připomíná, že zmíněné východní křídlo s radostí přijímá výhody federalismu a jednoty, když přijde na dotace - Polsko je třetím největším příjemcem pomoci po Španělsku a Francii, Maďarsko dostává více peněz než Nizozemí. My tady na východ od Berlína ale dobře víme, že to je naše svaté právo. Bloomberg si mezitím ještě není jistý, zda “nacionalismus a pohrdání evropskými hodnotami a institucemi zapustily trvalé kořeny nebo jsou jenom povrchovým jevem“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].