pondělí 25. 9. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Nové čínské regulace médií vyvolávají dojem minulých časů, kdy si komunistická strana vynucovala i veřejnou morálku, píše list The New York Times. Čína se dlouhodobě snaží najít způsob, jak na internetu zablokovat přístup k politickým tématům. A nová nařízení jdou ještě dál.

Státem kontrolovaná agentura hlídající čínský mediální sektor si totiž vytyčila v nové legislativě osmašedesát kategorií, které by měly být cenzurovány. Namátkový výběr témat, jimž mají média „doporučeno“ se vyhnout, obsahuje pití alkoholu nebo gamblerství, bizarní nebo groteskní kriminální případy, zesměšňování historických čínských revolucionářů nebo současných členů armády, policie či justice, ale i zmínky o luxusním životě. Stejně tak jsou zakázána témata týkající se prostituce, znásilnění, masturbace, sexu na jednu noc, změny partnerů - nebo jednoduše čehokoli, co se dotýká „volnější sexuality“.

Reklama
Reklama

Internet byl ještě nedávno přes snahy čínských cenzorů relativně svobodným místem, kde se autorům a umělcům dařilo oslovit publikum a vyhnout se vládní propagandě. Nový zákaz rozšiřuje okruh cenzurovaných témat zavedený před pěti lety a je odrazem ambicí prezidenta Si Ťin-pchinga, kterých zavést „řádnou disciplínu“ také na internetu.

Se seznamem zakázaných témat přišla Čínská asociace pro vysílání na internetu (China Netcasting Services Association) - jejími členy je více než 600 firem včetně největších čínských vydavatelských domů, internetových vyhledávačů i sociálních sítí. Podle The New York Times má tento krok vytvořit ilusi konsensu. Členové asociace - ale také filmaři, rozhlasové novináři a další lidé z veřejného prostoru -  obdrželi „návod“, o čem se nevyjadřovat. Spolu s výzvou prezidenta, aby byli „nositeli morálky“ při následování „čínského snu“.

Zpřísnění cenzury je připisováno říjnovému sjezdu komunistické strany, od kterého se očekává, že zamíchá kartami ve  vedení státu, ale zároveň upevní již nyní impozantní moc Si Ťin-pchinga.  Všichni sice doufají, že se po sjezdu cenzura zase uvolní, zatím však vládní správa tisku, publikací, rádia, filmu a televize vytvořila systém hodnocení i pro online knihkupectví a nakladatelství, který je založen na dodržování „morálních hodnot“ - a agentura pro správu kyberprostoru zrušila desítky blogů a účtů na sociálních médiích, které se zabývaly světem celebrit a bulvárem. Regulátoři rovněž zakázali vysílání stovek populárních zahraničních seriálů a televizních programů a zcela nově také vysílání čínských programů bez státní licence.

V rámci nové direktivy dostali navíc producenti nařízeno přijít s plány na nové snímky a seriály, které „oslavují stranu, národní hrdiny a stanovují dobrý příklad“. Někteří kritici přitom označují nová pravidla cenzury za natolik vágní, že umožňují vládě odůvodnit smazání jakéhokoli obsahu.  A první ukázky nové cenzury se už objevují – na čínském Twitteru záhy mizí kritické komentáře nových pravidel.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo odhad stranických preferencí a volební model za letošní září. Na prvním místě se opět objevilo hnutí ANO s téměř 31 procenty, nicméně oproti červnovým predikcím od stejné agentury mu výsledek mírně klesl. Vypadá to, že kauza Čapí hnízdo a vydání předsedy strany Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání hnutí nepatrně uškodily; v červnovém průzkumu totiž ANO obdrželo 34 procent.

Na druhém místě se necelý měsíc před parlamentními volbami do Poslanecké sněmovny umístila ČSSD s 13 procenty, následována KSČM (11 procent) a ODS (9 procent). Výrazný vzestup zaznamenala Okamurova SPD a Piráti, kteří by se dostali do Poslanecké sněmovny společně s lidovci. Naopak TOP 09 by s necelými 4,5 procenty zůstala těsně před branami parlamentu. Preference hnutí STAN se stále pohybují okolo tří procent.

Reklama
Reklama

Co se volební účasti týče, přes 60 procent občanů odpovědělo, že se říjnových voleb chystá zúčastnit. Devatenáct procent voličů se prozatím nerozhodlo, zda k volebním urnám na podzim dorazí – pokud by tak učinili, nejčastěji by volili ANO, ČSSD nebo KSČM.

Volby - září 2017
Autor: CVVM

Volební preference představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám a simuluji rozvržení voličských hlasů v nadcházejících volbách při současných preferencích.

https://twitter.com/etabery/status/912330652636385280