úterý 6. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Po pondělních volbách do legislativní rady Zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky Hongkong je jasné, že stále více obyvatel si přeje větší nezávislost. Ačkoliv většinu tvoří pročínští členové, do parlamentu se dostalo 30 představitelů prodemokratické opozice. Obyvatelé Hongkongu do legislativní rady volí pouze 40 z celkových 70 členů. Zbylých třicet křesel obsazují členové různých zájmových skupin. Ty jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Čínou. Aby byla opozice schopna blokovat zákony, potřebovala k tomu minimálně 24 mandátů v legislativní radě.

Bývalé britské teritorium Hongkong spadá od roku 1997 pod čínskou správu. Má vlastní ústavu, která zajišťuje zachování ekonomického a sociálního systému. Čínská vláda však zodpovídá za mezinárodní politiku a ozbrojené síly Hongkongu. Demonstranti z prodemokratických manifestací známých také jako „deštníkové protesty“ z roku 2014 navíc nesouhlasí s přílišným zasahováním Číny do hongkongské samosprávy. Tvrdí, že čínská vláda nedodržuje zásadu Jedna země, dva systémy, která je zakotvena v ústavě a v zemi platila již za britské správy.

Reklama
Reklama

Mezi členy demokratické opozice se dostali i někteří vůdci deštníkových protestů, zřejmě nejvýraznějším z nich je třiadvacetiletý Nathan Law z demokratické strany Demosisto. Nechce, aby se Hongkong stal jen dalším čínským městem. „Myslím si, že obyvatelé Hongkongu opravdu chtěli změnu. Mladí lidé v sobě mají smysl pro naléhavosti, když se jedná o budoucnost,“ řekl k výsledkům voleb agentuře Reuters.

Podle zpravodajského webu BBC měly volby rekordní účast. K urnám přišlo 58 procent z necelých 4 milionů voličů. Čína v reakci na výsledky varovala představitele prodemokratických stran před snahami o osamostatnění Hongkongu. Podle BBC může Čína potrestat každého, kdo by se snažil nezávislost prosazovat.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Přistěhovalectví ovládlo západní politiku. A jak jsme viděli o víkendu, Německo nakonec nebude o nic víc imunní než jiné země. Strach z přistěhovalců rozhodl o Brexitu, nenávist k přistěhovalcům vysvětluje přinejmenším polovinu úspěchu Donalda Trumpa. A co když strach zvítězí?

Premiérka Velké Británie Theresa Mayprávě odvolala další slib stoupenců Brexitu: australský bodový systém sloužící ke kontrole přistěhovalectví a slibovaný během kampaně se nekoná. Slovy mluvčího Downing Street: “Jednou z příležitostí, jež nám Brexit nabízí, je budoucí možnost kontrolovat množství lidí přicházejících do Británie z EU. O přesném způsobu, jakým bude vláda pohyb státních příslušníků členských zemí EU regulovat, se však teprve rozhodne. Jak ale premiérka již mnohokrát v minulosti prohlásila, bodový systém nebude fungovat a není mezi uvažovanými možnostmi.“

Reklama
Reklama

Což musí být pro mnohé z těch, kteří hlasovali pro odchod z EU, podobné překvapení, jako když již pár dní po hlasování zjistili, že si nikdo přesně nevzpomíná, kdo jim slíbil stovky milionů liber proudících místo do Bruselu přímo do britského zdravotnictví.

Brexit (ilustrační foto)
Autor: Milan Jaroš

Tentokrát si ovšem někteří vzpomínají. “Odmítnutí typu migračního systému, pro který tolik stoupenců odchodu z EU hlasovalo, naznačuje seriózní vyklízení pozic,” upozornil Nigel Farage, dříve šéf Strany pro nezávislost Spojeného království (UKIP), dnes aktivní stoupenec Donalda Trumpa. “Jestli si establishment myslí, že na nás s Brexitem ušije boudu, měl by se připravit na volební důsledky,” dodal. Bodový systém byl Faragův plán, ale během kampaně ho podpořil mimo jiné dnešní ministr zahraničí Boris Johnson. Znělo to tak jednoduše - a expertů, kteří měli o fungování australského modelu vždy pochybnosti, měli Britové slovy tehdejšího ministra spravedlnosti Michaela Gova “plné zuby”.

Teď je ale po referendu a experti mají čísla. Ti, které cituje The Guardian, říkají, že australský bodový systém by ve skutečnosti zvýšil počet přistěhovalců do Británie o milión a půl lidí. Systém nezaujatě připisuje žadatelům potřebné body podle předem zvolených kritérií, jako je vzdělání, praxe, obor nebo také věk, takže na první pohled vypadá spravedlivě; ve skutečnosti je to další neosobní mechanismus, v němž státní úředník v roli vševědoucího plánovače předem rozhoduje, koho země potřebuje.

Konkrétní zaměstnavatelé však často vidí situaci jinak, takže i v Austrálii nakonec řada přistěhovalců, jež objektivně nasbírala příslušný počet bodů (vynechme švindlování všeho druhu), skončila nakonec bez práce. Austrálie sama už bodový systém opustila, Farage to ale svým stoupencům zapomněl říct a establishment včetně médií jak známo pouze lže a lže a lže.