Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu

Mladí vůdci deštníkových protestů míří do hongkongského parlamentu

Nepokoje v Hongkongu • Autor: ČTK, AP
Nepokoje v Hongkongu • Autor: ČTK, AP

Po pondělních volbách do legislativní rady Zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky Hongkong je jasné, že stále více obyvatel si přeje větší nezávislost. Ačkoliv většinu tvoří pročínští členové, do parlamentu se dostalo 30 představitelů prodemokratické opozice. Obyvatelé Hongkongu do legislativní rady volí pouze 40 z celkových 70 členů. Zbylých třicet křesel obsazují členové různých zájmových skupin. Ty jsou většinou nakloněny užší spolupráci s Čínou. Aby byla opozice schopna blokovat zákony, potřebovala k tomu minimálně 24 mandátů v legislativní radě.

Bývalé britské teritorium Hongkong spadá od roku 1997 pod čínskou správu. Má vlastní ústavu, která zajišťuje zachování ekonomického a sociálního systému. Čínská vláda však zodpovídá za mezinárodní politiku a ozbrojené síly Hongkongu. Demonstranti z prodemokratických manifestací známých také jako „deštníkové protesty“ z roku 2014 navíc nesouhlasí s přílišným zasahováním Číny do hongkongské samosprávy. Tvrdí, že čínská vláda nedodržuje zásadu Jedna země, dva systémy, která je zakotvena v ústavě a v zemi platila již za britské správy.

Mezi členy demokratické opozice se dostali i někteří vůdci deštníkových protestů, zřejmě nejvýraznějším z nich je třiadvacetiletý Nathan Law z demokratické strany Demosisto. Nechce, aby se Hongkong stal jen dalším čínským městem. „Myslím si, že obyvatelé Hongkongu opravdu chtěli změnu. Mladí lidé v sobě mají smysl pro naléhavosti, když se jedná o budoucnost,“ řekl k výsledkům voleb agentuře Reuters.

Podle zpravodajského webu BBC měly volby rekordní účast. K urnám přišlo 58 procent z necelých 4 milionů voličů. Čína v reakci na výsledky varovala představitele prodemokratických stran před snahami o osamostatnění Hongkongu. Podle BBC může Čína potrestat každého, kdo by se snažil nezávislost prosazovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].