Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Minulý rok byl nejteplejší v historii. Potřetí v řadě

Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz
Ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz

Ačkoli tomu v aktuálním mrazivém počasí třeba někdo nemusí věřit, loňský rok byl nejteplejším v historii měření teploty na povrchu planety Země. Letos je to zároveň poprvé, kdy byl rekord překonán třikrát v řadě. Zpráva o oteplování planety přichází jen hodiny předtím, než se ve Washingtonu ujme vlády prezident, který globální oteplování označuje za čínský výmysl.

V roce 2015 a 2016 přispěl k vyšším teplotám také efekt El Niňo, ale podle většiny vědců je hlavním faktorem přispívajícím k oteplování nárůst koncentrace skleníkových plynů v atmosféře – zejména oxidu uhličitého. „Jeden teplý rok je kuriozita. Tohle je ale trend a fakt, že každý rok posouváme strop, ukazuje, že procházíme velkými změnami,“ komentoval výsledky Deke Arndt, šéf globálního monitorování klimatu z Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

O vývoji teplot informují New York Times v rozsáhlém článku, který doprovází interaktivní grafika, v níž je možné prohlédnout si vývoj teplot v mnoha různých městech světa. V Praze bylo podle NYT zhruba o 0,6 stupně tepleji než je průměr, což z laického pohledu nepůsobí dramaticky. Zato arktické oblasti zažily výrazně teplejší roky, než je obvyklé – když si do grafiky zadáme třeba město Longyearbyen na Špicberkách, uvidíme, že tam bylo o 6,2 stupňů Celsia tepleji, než je roční průměr. Miliardy tun ledu tají do oceánu a hladina v mořích stoupá, píší NYT. Že jsme loni zažili nejteplejší rok potřetí v řadě potvrdily nezávisle na sobě tři týmy, dva americké a jeden britský. A předběžně to potvrdil i jeden japonský tým. Nezbývá než doufat, že jim nová americká vláda bude naslouchat, protože USA vypouštějí do atmosféry nejvíce emisí CO2 v přepočtu na obyvatele. V absolutním množství emisí jsou USA druhé za Čínou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].