Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Kontroverzní pořad švédské televize: většina odsouzených za znásilnění jsou cizinci

Jimmie Akesson, šéf Švédských demokratů • Autor: REUTERS
Jimmie Akesson, šéf Švédských demokratů • Autor: REUTERS

Švédská veřejnoprávní televize SVT ve středu odvysílala pořad s výbušným tématem – především s ohledem na nadcházející parlamentní volby. Investigativní pořad zvaný Vyšetřovací mise pojednával o počtu znásilnění ve Švédsku a zabýval se otázkou, do jaké míry se na těchto zločinech podílejí cizinci. V pořadu zazní statistika, podle které bylo z celkového počtu lidí odsouzených za znásilnění za posledních pět let 58 procent cizinců.

Televizní stanice SVT k tomuto číslu došla součtem všech soudních rozsudků o znásilnění. V posledních pěti letech podle ní padl verdikt znásilnění celkem 843krát. Ve 197 případech pocházeli usvědčení pachatelé z Blízkého východu a severní Afriky, ve 45 případech z Afghánistánu. Televize připouští, že ve Švédsku jsou tisíce dalších případů nahlášených jako znásilnění, u kterých nedošlo k verdiktu ani k určení národnosti pachatele, údaj v pořadu tedy může být značně zkreslující. Počet odsouzených cizinců je navíc jen velmi malý zlomek z obrovského počtu imigrantů, kteří do Švédska v uplynulých letech přišli.

Švédsko na začátku září čekají volby a přistěhovalectví v nich bude jedním z hlavních témat. Skandinávská země na vrcholu migrační krize přijala zhruba 160 tisíc uprchlíků – v přepočtu na obyvatele více než kterákoli jiná evropská země. Ve švédské společnosti nyní panují obavy, zda země nepřijala cizinců příliš. To se projevuje rostoucími preferencemi antiimigračních stran, především Švédských demokratů, kteří jsou v průzkumech zatím sice jen na třetím místě, přesto s 19 procenty vyhlížejí historický úspěch. Na prvním místě jsou sociální demokraté, za nimi druhá je Umírněná strana.

Na otázku, proč se SVT rozhodla takto kontroverzní pořad odvysílat zrovna před volbami, ředitel Ulf Johansson odpověděl, že otázkou migrace se zaobírají všechny politické strany a diváci tedy mají právo na lepší vhled do problematiky. Voličská rozhodnutí podle něj pořad neovlivní, protože debata o přistěhovalectví se už nyní vede velmi intenzivně.

V pořadu vystoupil také bývalý policejní důstojník, který se narodil v Afghánistánu. V pořadu říká, že mladí Afghánci, kteří přišli do Švédska, mají velmi odlišnou představu sexuální rovnoprávnosti od té švédské. Zástupci populistické strany Švédských demokratů a středopravé strany Umírněných v reakci na pořad uvedli, že cizinci odsouzení za znásilnění by měli být ze země deportováni.

Jak připomíná server BBC, Švédsko na jaře zpřísnilo zákony a sex bez jasného souhlasu obou zúčastněných považuje za znásilnění. Podle dřívější legislativy musel žalobce prokázat, že vůči oběti bylo použito násilí nebo že byla zneužita v době, kdy se nemohla bránit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].