sobota 6. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Už to, že na sobě neměli v ten chladný večer žádné kabáty ani svetr, ho mělo varovat. Přesto nechal Long Ma tuto podezřelou trojici promrzlých mužů nastoupit do svého taxíku. Poručili si, že nejprve chtějí do Walmartu, což bylo v půl desáté večer také neobvyklé, ale vzhledem k tomu, že jeden z trojice mluvil vietnamsky, na chvíli se uklidnil.

Měla to být podle všeho jen krátká vyjížďka, i proto se neregistrovaný taxikář z kalifornské Santa Any ani neobtěžoval převlékat z pyžama. Když mu ten večer zavolali, pouze naskočil do své otlučené Hondy Civic a vyrazil na rito. Nakonec se z toho vyklubala dramatická jízda spojená s přepadením a únosem, kdy Ma netušil, zda vyvázne živý.

Reklama
Reklama

Krátce po zastávkách v supermarketech Walmartu a další v Targetu se ocitnul s nervózní trojicí v motelovém pokoji s pistolí u hlavy, kde se na televizní obrazovce právě objevily jejich podobizny s vyhlášeným pátráním po uprchlých vězních. „Podívejte se, to jsme my,“ zvolal ten, který mluvil vietnamsky, s neskrývanou hrdostí.

Veskrze akční a napínavou reportáž The Accidental Get Away Driver napsal Paul Kix pro časopis GQ. Sleduje v ní nejen příběh nešťastného jednasedmdesátiletého taxikáře, kterému se tu noc vrátily 40 let staré stresující vzpomínky na válku ve Vietnamu, kdy bojoval po boku amerických jednotek, ale také na sedm následujících let, kdy byl vězněn a týrán v komunistickém pracovním táboře.

Poté vycestoval do Spojených států; taxikařinou načerno se začal živit před pouhými čtyřmi roky po rozvodu. Přesto byl opatrný, jezdil výhradně po oblasti nazývané Little Saigon a služby inzeroval pouze ve vietnamských věstnících. Právě v nich si ho tři uprchlíci vyhlédli.

Drama únosu provází i drama útěku tří recidivistů přes střechu věznice, k němuž dopomohla docházející učitelka angličtiny, která podlehla šarmu jednoho z nich a na jeho naléhání jim sehnala snímek věznice z Google Earth.

Šťastný konec celé události podtrhuje skutečnost, že Long Ma dnes jednoho ze svých únosců navštěvuje ve vězení a nosí mu knihy o buddhismu.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Vítejte u čtení profilu celebrity, kde se nedovíte zhola nic o tématu, jemuž by měl být věnován. Jako váš průvodce se vám omlouvám. Stejně tak se omlouvá Kyle MacLachlan, ale bylo by zbytečné se na něj zlobit.

Těmito slovy láká Jacob Bernstein ke čtení profilu The Return of Kyle MacLachlan (and Agent Cooper), který vznikl pro The New York Times u příležitosti chystané nové série kultovního seriálu Davida Lynche Twin Peaks.

Reklama
Reklama

Ten se na televizní obrazovky vrací po šestadvacetileté pauze. MacLachlan se v něm opět objeví jako zvláštní agent FBI se zálibou v třešňových koláčích a černé kávě, ale více už se čtenář nedozví. Všichni zúčastnění byli totiž nucení podepsat smlouvu o mlčenlivosti až do premiéry.

I tak jde ale o přínosné čtení, jelikož MacLachlan je pozoruhodný typ herce, který Davidu Lynchovi vděčí za celou kariéru. „Nebýt Davida, bůhví, jestli bych vůbec ještě hrál,“ svěřuje se MacLachlan. Počátek jejich vztahu se datuje do roku 1982, kdy čerstvý absolvent univerzity žil v Seattlu a hrál v místním nastudování Tartuffa. Tehdy objevil v novinách inzerát na casting do sci-fi Duna.

I když ve finále šlo o katastrofální propadák, Lynch a MacLachlan si tehdy padli do oka a pustili se do příprav filmu Modrý samet. Napínavé podívané, během níž se nevinně působící student zaplete vyšetřování sadomasochistické vraždy. Modrý samet se stal podle kritiky nejlepším filmem roku 1986 a přátelství, jež vyvrcholilo v Twin Peaks, bylo zpečetěno.

Účinkování v seriálech ho nakonec proslavilo nejvíc. Kromě Twin Peaks si zahrál i poněkud studeného a nepříjemného manžela v Sexu ve městě a v posledních letech boduje coby nekonvenční starosta Portlandu v seriálu komických skečů Portlandia.

Tady si ho tvůrkyně Carrie Brownstein obzvlášť pochvaluje: „Spojuje nás, že oba pocházíme z amerického západu, ze státu Washington. Je to naprostý konec Ameriky. Poslední zastávka na cestě za falešnou představou toho, co může být americký sen.“

https://www.youtube.com/watch?v=16ZPJE8PZT8