Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Když si taxikáře objednají uprchlí vězni

Už to, že na sobě neměli v ten chladný večer žádné kabáty ani svetr, ho mělo varovat. Přesto nechal Long Ma tuto podezřelou trojici promrzlých mužů nastoupit do svého taxíku. Poručili si, že nejprve chtějí do Walmartu, což bylo v půl desáté večer také neobvyklé, ale vzhledem k tomu, že jeden z trojice mluvil vietnamsky, na chvíli se uklidnil.

Měla to být podle všeho jen krátká vyjížďka, i proto se neregistrovaný taxikář z kalifornské Santa Any ani neobtěžoval převlékat z pyžama. Když mu ten večer zavolali, pouze naskočil do své otlučené Hondy Civic a vyrazil na rito. Nakonec se z toho vyklubala dramatická jízda spojená s přepadením a únosem, kdy Ma netušil, zda vyvázne živý.

Krátce po zastávkách v supermarketech Walmartu a další v Targetu se ocitnul s nervózní trojicí v motelovém pokoji s pistolí u hlavy, kde se na televizní obrazovce právě objevily jejich podobizny s vyhlášeným pátráním po uprchlých vězních. „Podívejte se, to jsme my,“ zvolal ten, který mluvil vietnamsky, s neskrývanou hrdostí.

Veskrze akční a napínavou reportáž The Accidental Get Away Driver napsal Paul Kix pro časopis GQ. Sleduje v ní nejen příběh nešťastného jednasedmdesátiletého taxikáře, kterému se tu noc vrátily 40 let staré stresující vzpomínky na válku ve Vietnamu, kdy bojoval po boku amerických jednotek, ale také na sedm následujících let, kdy byl vězněn a týrán v komunistickém pracovním táboře.

Poté vycestoval do Spojených států; taxikařinou načerno se začal živit před pouhými čtyřmi roky po rozvodu. Přesto byl opatrný, jezdil výhradně po oblasti nazývané Little Saigon a služby inzeroval pouze ve vietnamských věstnících. Právě v nich si ho tři uprchlíci vyhlédli.

Drama únosu provází i drama útěku tří recidivistů přes střechu věznice, k němuž dopomohla docházející učitelka angličtiny, která podlehla šarmu jednoho z nich a na jeho naléhání jim sehnala snímek věznice z Google Earth.

Šťastný konec celé události podtrhuje skutečnost, že Long Ma dnes jednoho ze svých únosců navštěvuje ve vězení a nosí mu knihy o buddhismu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].