0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu16. 8. 20162 minuty

Jak se Simone Biles dostala na vrchol

Simone Biles • Autor: Agência Brasil Fotografias (CC BY 2.0)

Víme, že fenomenální americké gymnastce Simone Biles se rekordní zisk pěti zlatých medailí z jedné olympiády, v něž doufala, už nepodaří. Na kladině ji chyba – uklouznutí levé nohy - odsunula až na třetí příčku. Přesto je tato devatenáctiletá rodačka z Texasu již dnes prohlašovaná za nejlepší gymnastku všech dob; také proto, že zvládne cviky, které mají problém replikovat nejen její ženské kolegyně, ale i mužští gymnasté.

Magazín New Yorker v květnu přinesl obsáhlý profil tehdy trojnásobné mistryně světa - a pokud má někdo chuť si číst o cestě této skromně působící sportovkyně na gymnastický vrchol, neměl by tento portrét minout. Ukazuje veselou a skromnou dívku, která sice mimořádně tvrdě pracuje na mimořádně úspěšné kariéře, ale stále je to teenagerka se zálibou v nakupování a „snapchatování“ s přítelem, o kterém tvrdí, že není její přítel.

Reklama

Jako u každého správného sportovního velkopříběhu ani tady nechybí obtížné začátky – v Simonině případě je představuje matka s problémy s alkoholem a drogami – i zachránci, tady dědeček a jeho druhá žena, kteří dívku i její mladší sestru adoptovali. A samozřejmě tvrdá práce. i ohromný talent zjevný od útlého věku, který fascinuje i ji samu a umožňuje jí dosáhnout extrémních výkonů s udivující lehkostí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].