pátek 23. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Anis Amri, muž, kterého německá policie podezřívala z pondělního útoku v Berlíně, je mrtvý. Italská policie ho zabila při přestřelce v Miláně, oznámila agentura Reuters. Ještě ve čtvrtek večer se přitom tajné služby a policie domnívaly, že Amri (24) se stále ještě ukrývá v Berlíně.

Jak popisují italská média a německý týdeník Spiegel, milánská policie Amriho zkontrolovala náhodně pozdě v noci na jednom z městských náměstí. Na žádost o předložení průkazu totožnosti Amri odhodil batoh, zakřičel “Alláhu Akbar” a tasil zbraň. Policisté jej obratem zastřelili.

Německá policie mezitím podnikla razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku, kde Amri nějaký čas žil. Zatkla také dva muže v Duisburgu. Bratři kolem třiceti let původem z Kosova měli plánovat útok na nákupní centrum v Oberhausenu nedaleko nizozemských hranic. Není známo, v jak pokročilé fázi přípravy útoku byly. Oberhausenský útok však neměl nejspíš s berlínským vražděním nic společného.

Čtěte také: Berlínský útok kamionem byl přesně podle teroristických příruček

Berlín po útocích žije dál vcelku poklidným životem. Některé vánoční trhy v Berlíně opět otevřely, byť s méně světly a bez radostné hudby. “Z úcty a piety, ale rozhodně ne ze strachu,” přesvědčuje čtenáře německého Spiegelu jeden ze stánkařů. Vyšetřovatelé vědí, že Amri udržoval kontakty s islamisty. Označili jej tak za pravděpodobného pachatele pondělního útoku na trh. Mezi jeho oběťmi je i Češka, jak potvrdilo ve čtvrtek večer české ministerstvo zahraničí.

Německo vyhlásilo po čtyřiadvacetiletém Tunisanovi pátrání po celém schengenském prostoru, když otisky jeho prstů našla policie v kamionu, který najel do lidí a dvanáct jich připravil o život. Amri přišel do Německa v roce 2015. Předtím se ale dostal právě do  Itálie - v první uprchlické vlně během arabského jara v roce 2011. Za účast při násilnostech v uprchlickém táboře byl však odsouzen na čtyři roky do vězení. Zde se podle německých médií nejspíš radikalizoval.

K pokračující debatě, zda je za berlínský útok odpovědná německá kancléřka Angela Merkel a její imigrační politika, dodává přehlednou rekapitulaci a časovou řadu událostí britský deník The Daily Mirror.  Ač bulvární titul, list velmi přehledně a střízlivě ukazuje, že tato teze, kterou v Česku podporuje třeba vicepremiér Andrej Babiš, jednoduše neplatí. Tunisan Amri nebyl uprchlík, jeho žádost o azyl nakonec zamítli Italové i Němci, bezpečnostní složky si ho brzy všimly a vyšetřovaly ho. Neměly nicméně dostatek důkazů - a bez důkazů prostě nelze v právním státě nikoho obvinit a stíhat.

Mirror také znovu připomíná, že masakr mohl být mnohem horší - nebýt odvážného, do poslední minuty bojujícího polského řidiče, který byl v Berlíně právě díky základním principům otevřené Evropské unie, tedy volnému pohybu osob a zboží. Kdo naopak selhal, bylo jeho domovské Tunisko, které Amriho odmítlo přijmout zpět.

Čtěte také: Nad německými oázami klidu se stmívá

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Server Verge sestavil žebříček toho, co nám, lidskému rodu, ve vesmíru v uplynulém roce povedlo. Je toho docela hodně, můžeme si vnitrodruhově pogratulovat, tady jen ve zkratce a stručnosti:

Objevili jsme gravitační vlny. Konečně. A hned dvakrát: Jev, který předpověděl Albert Einstein a jenž byl poslední vědecky nedoloženou součástí jeho teorie relativity - byl vědecky doložen. Ačkoliv se už několikrát v minulosti zdálo, že objev je pouze  otázkou času, až v roce 2016 bylo definitivně jasno. Vědecký tým, který za ním stojí, slibuje na příští rok další novinky.

Blue Origin znovupoužil znovupoužitelnou raketu: Jako první soukromá firma na světě.

Pluto je pryč, ať žije X: Přibyly důkazy, že jsme sice Plutu odebrali planetární privilegium, ale přesto naše Sluneční soustava má devátou planetu. I když je to tedy hodně tajemný a velmi odtažitý spolubydlící.

Po roce ve vesmíru do zaslouženého důchodu:  Americký astronaut strávil Scott Kelly strávil 340 dní na oběžné dráze, což je rekord. Po návratu se rychle vrhl do bazénu a ohlásil penzi. Jeho tělo ovšem je a zůstane užitečným nástrojem pro zkoumání dlouhodobého pobytu v beztížném prostředí.

SpaceX přistála na vodě: Další velký výkon soukromé společnosti - a velký krok k tomu, aby se z letů do vesmíru stalo něco velmi běžného.

A možná další domov na obzoruNa hodně vzdáleném, pravda. Ale skalnatá planeta kroužící kolem Proximy Centauri by nás jednou hostit mohla…

https://www.youtube.com/watch?v=tlch-DWaQE0