Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Berlínský útok kamionem byl přesně podle teroristických příruček

Po útoku v Berlíně • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press
Po útoku v Berlíně • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

„Nejvhodnějším vražedným nástrojem je nákladní auto. Má dvě řady kol, což snižuje pravděpodobnost, že se obětem podaří jeho nájezd přežít,“ napsal před měsícem v jednom článku Rumiyah, jeden z nejoblíbenějších časopisů, který vydává Islámský stát. Auto má být co nejtěžší, což zajistí, že smete vše, co mu přijde do cesty, a má mít mírně zvýšený podvozek, aby bylo schopné překonat chodníky a podobné nerovnosti.

Ve stejném čísle Rumiyah členy a sympatizanty ISIS vyzývá, aby naskakovali do nákladních aut, v případě nouze je i ukradli, a útočili na tržiště, veřejné oslavy, politické mítinky a pěší zóny. „Všechny občanské průvody a setkání jsou lovným terénem a útok na ně je pro národ křižáků zničující,“ píše se v časopisu, který vychází v několika jazycích.

Jak si v této souvislosti všiml americký New Yorker, teroristické organizace jsou ve svých taktikách a cílech stále otevřenější. Pondělní nájezd nákladního auta Scania s polskou poznávací značkou na vánoční trh v centru Berlína, při kterém zahynulo 12 lidí a další desítky byly zraněny, jako by byl proveden přesně podle těchto instrukcí. Je to už třetí teroristický útok provedený autem za poslední půlrok. V červenci najel mladý Tunisan během oslav na rušnou promenádu ve francouzské Nice s tahačem Renault a zabil osmdesát šest lidí. Před měsícem osmnáctiletý Somálec narazil v Hondě Civic do chodců v univerzitním kampusu v americkém Ohiu, poté z auta vystoupil a zaútočil na několik dalších nožem. Somálce, kterého při útoku zastřelil policista, časopis Rumiyah v prosincovém čísle oslavuje jako mučedníka - „vojáka Islámského státu, našeho bratra“.

Rumiyah není prvním časopisem, který radí útočit pomocí nákladního auta – už předtím to doporučoval anglicky psaný magazín Inspire psaný teroristickou organizací Al-Káida. ISIS postupy doporučované Al Káidou doslova opsal. V článku z roku 2010 Inspire radil, jak vést „individuální džihád“.

Pod fotografií automobilu značky Ford píše, že i malé auto se dá použít jako sekačka na trávník- avšak nikoli na sekání trávy, nýbrž nepřátel Alláha. Článek jde ještě hloub do detailů: na přední stranu vozu je vhodné připevnit ocelové čepele nebo kusy železa, které nemusejí být ostré, protože rychlost zásahu zaručí, že poláme obětem kosti.

Zatímco dříve útočili teroristé na letištích, v hotelech a ve vládních budovách, nyní si vybírají místa, které je téměř nemožné ochránit, píše New Yorker. Téměř nelze předvídat, kdy řidič auta strhne volant ke straně a začne zabíjet. A potenciálních řidičů je nyní v Německu i zbytku Evropy velká zásoba. Do služeb Islámského státu odešlo z Evropy asi pět tisíc lidí a zhruba třetina z nich se již vrátila, cituje časopis zprávu Evropské unie z listopadu.

Do ISIS v Sýrii a Iráku vstoupilo během posledních dvou a půl let přes osm set lidí s německým pasem, informovalo Centrum pro boj s terorismem ve West Pointu. Asi 270 z nich se podle citované zprávy vrátilo do Německa.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].