Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Írán lhal: Netanjahu předvedl novou show se starým obsahem

Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci ministerstva obrany; tel Aviv 30. dubna • Autor: REUTERS
Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci ministerstva obrany; tel Aviv 30. dubna • Autor: REUTERS

Benjamina Netanjahua nikdo nemůže podezírat, že by neuměl uspořádat pěkné dramatické vystoupení. Mnozí jistě mají na paměti, když v OSN s obrázkem bomby na půdě OSN vysvětloval, že pokud svět během necelých 6 - 12 měsíců nezastaví íránský jaderný program, bude Teherán vlastnit nukleární zbraň. To bylo v roce 2012. Když o tři roky později, pořád bez jaderné zbraně, stál Írán před podpisem dohody o zmrazení svého jaderného programu, vystoupil izraelský premiér v Knessetu s tím, že Írán je teď pouhý rok od získání nukleární zbraně.

Jsme v roce 2018. Dohoda podle všeho funguje, Írán nemá jadernou zbraň, ale Donald Trump je podle mnohých náznaků pouze několik dní okamžiku, kdy dohodu vypoví.  Netanjahu je zjevně pro a přichází s dalším vystoupením: skříní plnou důkazů (či “důkazů”) o tom, že Írán obelhal mezinárodní společenství. Schematický obrázek bomby tentokrát nahradila velká anglická slova ÍRÁN LHAL.

Každý jistě chápe, že pro Izrael je případná jaderná zbraň v rukou Íránu smrtící hrozbou a země jednoduše musí být ve střehu; ale není úplně jisté, jestli k bezpečnosti přispívají právě jeho teatrální vystoupení. Dřívější se prokazatelně ukázala být přehnaná a také o tom úterním okamžitě zavládly zásadní pochybnosti. Vlastně se zdá, že jediný, kdo Netanjahuovo vystoupení patřičně docenil, je americký prezident Trump, který se - jak prohlásil Emmanuel Macron po návratu z Washingtonu -  “pravděpodobně zbaví jaderné dohody s Íránem z vnitropolitických důvodů”.

Autor: REUTERS, Sebastian Scheiner
Autor: REUTERS, Sebastian Scheiner

Izraelský konzervativní deník The Jerusalem Post například tvrdí, že Netanjahu sice opět prokázal, že Írán v minulosti lhal o svém jaderném programu, ale zároveň nabídl “nulový počet důkazů o tom, že by (Írán) porušoval dohodu uzavřenou v roce 2015” - tedy s výjimkou toho, že se nadále snaží nepřiznat své minulé lži. “Každý, kdo delší dobu sleduje íránský jaderný program rozpoznal, že mnohé z toho, co (Netanjahu) předvedl, nabízí spoustu nových důkazů o již známých přestupcích Íránu v minulosti, ale nepřináší nic zásadně nového. Část materiálu se vztahuje k chování Íránu krátce po roce 2000 nebo dokonce z 90. let,” píše deník.

V podobném duchu komentuje vystoupení server amerického časopisu The Atlantic. V titulku označuje Netanjahuovo vystoupení jako “bizarní” - i tady se konstatuje, že se většinou jednalo o dokumentaci z přelomu tisíciletí. Tedy ano, Írán lhal - jenže před patnácti lety. “Ti, kteří doufali v jasný důkaz, že Írán ve věci dodržování dohody podvádí, budou pravděpodobně zklamáni. Skutečnost, že se Írán v minulosti pokoušel získat jadernou zbraň, asi nikoho nepřekvapí - byl to ostatně důvod, proč k dohodě o jaderném programu došlo,“ píše server.

O předestřených informacích mají své diplomatické pochybnosti i britský ministr zahraničí Boris Johnson a jeho francouzský protějšek. Obě ministerstva zemí klíčových pro platnou dohodu se shodují na tom, že “důkazy” o lhaní v minulosti jen potvrzují, jak je ohrožená jaderná smlouva vlastně důležitá. Evropská “ministryně zahraničí” Federica Mogherini prohlásila, že “dokumenty nezpochybňují dodržování dohody ze strany Íránu a měly by být analyzovány Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA)”.

IAEA připomněla, že zásadně veřejně neokomentuje hodnocení, která provádí, ale uvedla, že “nemá žádné důvěryhodné důkazy o tom, že by Írán pracoval na vývoji jaderného výbušného zařízení po roce 2009”. Jak upozorňuje agentura Reuters, inspektoři OSN od roku 2015 opakovaně tvrdí, že Írán dodržuje podmínky dohody o zmrazení svého jaderného programu.

Nikoho pravděpodobně nepřekvapí ani to, že se vystoupení vysmál i sám Írán, který Netanjahua označil za “proslulého lháře” - a mluvčí tamního ministerstva zahraničí prohlásil, že obvinění jsou “unavená, nepoužitelná a hanebná”.

A tady je právě trochu problém s Netanjahuovým ohňostrojem nikdy nepotvrzených výroků: člověk nemusí být úplným fanouškem íránského režimu, přesto může mít snadno pocit, že izraelského premiéra není úplně nezbytné ve věci íránského zbrojního programu poslouchat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].