0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu2. 12. 20162 minuty

Indové chtějí na Měsíc

Autor: lunar.xprize.org

Firma Google před časem vypsala soutěž o prvního průzkumníka-soukromníka Měsíce. Cílem je nalézt levné řešení, jak a) přistát na povrchu, b) ujet tam alespoň pět set metrů a c) poslat kvalitní videa a fotografie zpátky na Zem. Řeč je pochopitelně o nepilotovaných plavidlech, Hlavní cenou je třicet milionů amerických dolarů.

Ke dosavadním soutěžícím (mimo jiné americká firma MoonExpress a izraelská neziskovka SpaceIL) se nyní přidala indická firma TeamIndus; s podporou indické vlády, která je v jisté formě přípustná, úřady půjčí firmě svou největší raketu. Indové jako jediní také přesně oznámili, kdy by chtěli sondu vypustit ze zemského povrchu. Chvíle napětí pro ně začnou příští rok 28. prosince. Oba dva konkurenti mají v plánu startovat dřív, jenže spoléhají na zařízení firmy SpaceX, a to je po nedávné nehodě stále ještě ve vynucené přestávce, takže kdo ví.

Reklama

TeamIndus je skupina o síle sto inženýrů, kteří se sami popisují jako směs “mladých pušek” a zkušených “mistrů Jedi”, vesměs se zkušenostmi z indické vládní vesmírné agentury. Kromě specifického smyslu pro humor disponují i podporou několika nejbohatších indických podnikatelů.

To všechno jim dává jistou šanci zařadit se jako první do vybrané společnosti měsíčních průzkumníků. Sondu na zemskou družici dokázaly dosud umístit jen americká, sovětská a čínská vláda.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].