pátek 23. 6. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Všichni milovníci kávy by měli zpozornět, pokud jim jde o blaho jejich (pra)vnoučat. Globální oteplování planety si žádá řadu daní a jednu z nich v Etiopii. Podle tamních agronomů a botaniků, jak píše server Quartz, zmizí do konce století až šedesát procent dnešních kávových plantáží. Neboli kávová odrůda arabica míří ke svému konci.

Světová káva zhořkne (protože arabica tvoří sedmdesát procent světové produkce, zbytek je hořčí robusta) a Etiopii čeká velký problém. Pěstováním kávy se živí patnáct procent tamní populace (zhruba patnáct milionů lidí), a to nepočítáme pracovní místa nepřímo navázaná na kávovou produkci.

Provizorní řešení existují. Kávové plantáže se budou stěhovat ještě výš do hor, a tím se propad zpomalí. Ale i to má své limity. Jak píše Quartz, “kávové Burgundsko” může jen doufat, že globální akce proti globálnímu oteplení přinese v příštích desetiletích alespoň nějaké (ideálně kávové) plody.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Na čtvrtečním summitu evropských lídrů se staly především dvě zajímavé věci - britská premiérka Theresa May poprvé nastínila, jaká budoucnost čeká občany unijních zemí v Británii po Brexitu. A potom také to, že jen co dokončila svou řeč, šla za dveře.

Pouze nastínila - detaily budou známy příští pondělí. V zásadě ale bude Británie dělit občany EU do několika kategorií podle toho, jak dlouho už v Británii žijí. Pro tenhle účel stanoví určité “datum zlomu”. Může to být i zpětně, ale May říká, že ho Británie zpětně nestanoví před březnové oficiální podání výpovědi z EU (takzvaný Článek 50) - a logicky to nebude ani po oficiálním konci britského členství v EU (za necelé dva roky).

Kdo žil v Británii žil pět či více let před tímto datem, dostane “status usídlence” a bude moct požívat většinu výhod britského občanství. Další občané v EU už na tom budou “hůř”. Jak už ale bylo řečeno, detaily nejsou známy.

 Což je možná velkorysá nabídka, možná ne, na tom se ještě lídři 27 zbylých států musí dohodnout. Podstatný je ale jiný spor - kdo bude na práva unijních občanů v Británii dohlížet. Britové berou jako samozřejmost, že to budou britské soudy. Zbytek Unie pokládá za samozřejmé, že to nadále bude Evropský soudní dvůr. Jak píše server Politico, o konkrétních podmínkách pro unijní občany na britských ostrovech je možné jednat - a nalézt kompromis není nemožné, ba naopak. Jurisdikce je ovšem principiální věc a z logiky věci není moc kam ustupovat ani z jedné strany. Najít dohodu bude složité.

Poté, co Theresa May přednesla svůj návrh, vyslechla si ještě resumé europrezidenta Tuska o jeho setkáních s americkým a tureckým prezidentem a s čínským premiérem - a pak byla požádána, aby opustila sál. Následovalo totiž resumé hlavního euro vyjednavače Brexitu Michela Barniera, a u toho už May být nemohla. Premiérka samozřejmě zůstává důležitým členem unijních summitů (Británie je až do svého odchodu plnoprávným členem Unie) a do summitů EU28 patří.

Tentokrát to bylo poprvé, co byla vykázána oficiálně, což samozřejmě nespočívalo v tom, že by ji vyvedla ozbrojená stráž. Donald Tusk se tak podle Politica snaží zabránit tomu, aby jednotlivé státy vyjednávaly s Británií pokoutně a samostatně. Proto bude novou normou formát summitu “EU28-mohla byste teď prosím odejít-EU27”.