středa 23. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Pro rozruch, který stále vyvolává zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, bychom málem zapomněli na další zásadní událost, kterou rok 2016 přinesl – Brexit. Podle německého magazínu Der Spiegel přitom právě Trumpovo zvolení ještě víc zkomplikovalo už tak nesmírně složitou situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie.

A navíc znamená další hrozbu pro německý byznys. A tedy – jak sice nepíše Spiegel, ale jak dodává autorka menu – také pro ten český. Česko coby malá exportní ekonomika je v drtivé většině závislé na EU, a z evropských zemí není žádná důležitější a provázanější s českou ekonomikou než Německo.

Reklama
Reklama

Pokud Trump naplní své protekcionistické vize, nad kontinentálními firmami bude podle magazínu viset „dvojí hrozba“: nejen významné ztížení přístupu na britský trh, ale i na americký. Tato situace podle Spiegelu zasáhne zejména farmaceutický nebo automobilový průmysl (a tady bychom opět měli v Česku nastražit uši).

Vloni německé automobilky dodaly na britský trh 810 tisíc aut, přičemž jen do dvou zemí světa putují větší objemy německých vozidel. Nevýhodný bude nicméně evropský rozvod pro obě strany, protože pětačtyřicet procent britského exportu míří do EU.

Obava z růstu krajně pravicových sil všude v Evropě rovněž vede přední evropské politiky k závěru, že hnutí podporující odchod dalších zemí z Unie lze umlčet pouze „tvrdým“ Brexitem. Čili že podmínky odchodu budou pro Brity nevýhodné a tvrdě na ně doplatí jak ekonomicky, tak v dalších ohledech. Oproti „měkkému“ Brexitu, při němž by si země ponechala řadu výhod, které měla jako členský stát.

„V Bruselu nicméně nic nenasvědčuje, že se blíží historická vyjednávání,“ píše Spiegel s tím, že po prvotním šoku se daly do pohybu standardní unijní mechanismy, v rámci nichž vznikly u každého rozhodovacího tělesa EU pracovní skupiny. Skupinu Evropské komise vede francouzský ministr zahraničí Francie Michel Barnier a v těchto týdnech objíždí evropské metropole, aby zjistil, jak se která národní vláda dívá na jakou otázku. Výsledky rozhovorů pak budou sloužit pro reálná jednání, jejichž start se čeká v květnu nebo červnu příštího roku.

Některé velké podniky nicméně na výsledky jednání nečekají - podle Spiegelu už řada velkých mimoevropských finančních institucí učinila rozhodnutí opustit Londýn a přesunout se na kontinent. Goldman Sachs kupříkladu zvažuje, že přesune evropské ředitelství do Frankfurtu.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Británie zažívá další skandál, v jehož středu stojí na jedné straně vlivný a známý muž a na straně druhé lidé, které jako děti sexuálně zneužíval. Tentokrát aféra vzešla z prostředí fotbalu: v uplynulém týdnu postupně vystoupila řada bývalých hráčů druholigového anglického klubu Crewe Alexandra a vypovídají, jak je jako teenagery zneužíval tehdejší klubový trenér Barry Bennell.

Po Andym Woodwardovi, který celou lavinu minulý týden spustil, se s děsivými zážitky, které na desítky let ovlivnily jeho život, svěřil deníku The Guardian také Steve Walters, který do klubu nastoupil v šestnácti coby ambiciózní a talentovaný záložník. Dnes čtyřiačtyřicetiletý Walters o traumatu starém třicet let nikdy nemluvil. Odvahu sebral – stejně jako šest dalších bývalých hráčů, kteří kontaktovali policii - až v okamžiku, kdy s příběhem zneužívání a psychického týrání, kterému by vystaven několik let od svých jedenácti let, promluvil právě Woodward. V rozhovoru s Guardianem totiž Woodward vyslovil domněnku, že podobný osud nejspíš potkal mnoho, možná stovky mladých fotbalistů.

Reklama
Reklama

A má nejspíš pravdu, a to nejen proto, že jeho výpověď nyní inspiruje další bývalé hráče klubu. Barry Bennell byl už za zneužití šesti chlapců (od devíti do patnácti let) koncem devadesátých let odsouzen na devět let do vězení; další rozsudek – tentokrát na dvě léta za zneužití dvanáctiletého chlapce - si vyslechl loni. Žádný z textů v britských médiích ovšem jasně nepíše, zda je dvaašedesátiletý Bennell nyní ve vězení.  On sám se během policejního vyšetřování nazval „zrůdou“ a na základě výpovědí dnes dospělých mužů lze tuto charakteristiku potvrdit. Trenér, kterého svěřenci obdivovali a vzhlíželi k němu, chlapce opakovaně znásilňoval.

Skandál Crewe Alexandra
Někdejší hráč Andy Woodward (vlevo), jehož výpověď spustila pedofilní skandál • Autor: Profimedia, TEMP Rex Features

Zneužívání Steva Walterse trvalo rok, ale s následky se potýká dodnes. Popisuje obrovské zmatení a bolest, které pociťoval tehdy i nyní. Dodnes trpí nočními můrami a zdravotními problémy. Aby se s neřešitelnou situací vyrovnal, zvolil „osvědčenou“ metodu obětí zneužívání a jiných traumat – vytěsnění. „Předstíral jsem, že se to nikdy nestalo, prostě jsem to vytěsnil z paměti. Děsilo mě pomyšlení, že by se o tom někdo dověděl, protože jsem byl přesvědčen, že by to zničilo moji kariéru,“ řekl Guardianu.

Případu se dostává široké pozornosti ve fotbalovém světě; také proto, že stejně jako v jiných případech zneužívání je na místě otázka odpovědnosti institucí. Podobně jako se v případě moderátora Jimmyho Savilla se v podezření z dlouhodobého krytí, nebo minimálně ignorování problému ocitla BBC, tady se v hledáčku ocitl klub  Crewe Alexandra. A vlažný přístup současného vedení klubu už se dočkal kritiky.