Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Evropskou ekonomiku může kromě Brexitu nově ohrozit i Trump

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Pro rozruch, který stále vyvolává zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, bychom málem zapomněli na další zásadní událost, kterou rok 2016 přinesl – Brexit. Podle německého magazínu Der Spiegel přitom právě Trumpovo zvolení ještě víc zkomplikovalo už tak nesmírně složitou situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie.

A navíc znamená další hrozbu pro německý byznys. A tedy – jak sice nepíše Spiegel, ale jak dodává autorka menu – také pro ten český. Česko coby malá exportní ekonomika je v drtivé většině závislé na EU, a z evropských zemí není žádná důležitější a provázanější s českou ekonomikou než Německo.

Pokud Trump naplní své protekcionistické vize, nad kontinentálními firmami bude podle magazínu viset „dvojí hrozba“: nejen významné ztížení přístupu na britský trh, ale i na americký. Tato situace podle Spiegelu zasáhne zejména farmaceutický nebo automobilový průmysl (a tady bychom opět měli v Česku nastražit uši).

Vloni německé automobilky dodaly na britský trh 810 tisíc aut, přičemž jen do dvou zemí světa putují větší objemy německých vozidel. Nevýhodný bude nicméně evropský rozvod pro obě strany, protože pětačtyřicet procent britského exportu míří do EU.

Obava z růstu krajně pravicových sil všude v Evropě rovněž vede přední evropské politiky k závěru, že hnutí podporující odchod dalších zemí z Unie lze umlčet pouze „tvrdým“ Brexitem. Čili že podmínky odchodu budou pro Brity nevýhodné a tvrdě na ně doplatí jak ekonomicky, tak v dalších ohledech. Oproti „měkkému“ Brexitu, při němž by si země ponechala řadu výhod, které měla jako členský stát.

„V Bruselu nicméně nic nenasvědčuje, že se blíží historická vyjednávání,“ píše Spiegel s tím, že po prvotním šoku se daly do pohybu standardní unijní mechanismy, v rámci nichž vznikly u každého rozhodovacího tělesa EU pracovní skupiny. Skupinu Evropské komise vede francouzský ministr zahraničí Francie Michel Barnier a v těchto týdnech objíždí evropské metropole, aby zjistil, jak se která národní vláda dívá na jakou otázku. Výsledky rozhovorů pak budou sloužit pro reálná jednání, jejichž start se čeká v květnu nebo červnu příštího roku.

Některé velké podniky nicméně na výsledky jednání nečekají - podle Spiegelu už řada velkých mimoevropských finančních institucí učinila rozhodnutí opustit Londýn a přesunout se na kontinent. Goldman Sachs kupříkladu zvažuje, že přesune evropské ředitelství do Frankfurtu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].