středa 9. 11. 2016

Americké volby

Sledujte s námi výsledky a povolební situaci souboje o křeslo amerického prezidenta.

Sčítání je v plném proudu. Dosavadní průběh znamená studenou sprchu pro každého, kdo si kdy myslel, že Donald Trump je nevolitelný a nemůže reálně dosáhnout na klíče od Bílého domu. Výsledek ještě není jasný, Trump má ale v tuto chvíli k vítězství blíže.

Pokud Hillary Clinton nakonec vyhraje (a v tuto chvíli se zdá, že tahá za kratší konec), bude to velmi těsným výsledkem. Zároveň jí hrozí totální izolace ze strany Kongresu. Ve Spojených státech se opakuje scénář, který pozorujeme již delší dobu v Evropě. Lidové „povstání“ proti globalizaci a prudkým změnám pokračuje a vždy svou silou překvapí pozorovatele.

Nigel Farage, který sehrál klíčovou roli ve snaze o prosazení odchodu Británie z Evropské unie, těsně před začátkem sčítání hlasů prohlásil, že má podobný pocit jako v den britského referenda. Ve středu nad ránem to začíná vypadat, že ho intuice nezklamala. Trump získal tradiční republikánské bašty, a kromě toho ovládl i většinu klíčových států včetně Floridy či Ohia.

Trumpovu vedení odpovídá i nálada v jeho štábu, kde to podle televize NBC News připomíná spíše večírek než napjaté čekání na výsledek. Naopak v centrále demokratů panuje očividné rozčarování z nečekaného vývoje. Index amerických akcií Dow Jones Industrial Average padá rychleji než po teroristických útocích z 11. září 2001.

Snímek obrazovky 2016-11-09 v 3.55.15
Autor: New York Times

  • Jisté je že Američané rozhodně neodmítli trumpismus. Pokud Donald Trump nakonec prohraje, bude to velmi těsně a po překvapivě silném výkonu.
  • První zprávy mluvily o nezvykle vysokém zájmu o hlasování, většina analytiků to připisovala naštvanosti Hispánců, kteří se „probudili“ a masově přišli odmrštit Trumpa. Výsledky z Floridy a dalších států naznačují, že minimálně stejnou měrou se podařilo vyprovokovat bílé voliče z periferie - ti ovšem naopak přišli Trumpa podpořit.
  • Demokraté zcela jistě nedosáhnou na většinu ve Sněmovně reprezentantů (to se čekalo), dobře to s nimi ale nevypadá ani v souboji o senát, kde byla situace považována za zcela vyrovnanou. Pokud se vývoj potvrdí a zároveň zvítězí Donald Trump, ovládnou republikáni exekutivní i výkonnou moc. Zároveň zvrátí ve svůj prospěch rovnováhu sil v Nejvyšším soudu, kde je v tuto chvíli jedno místo neobsazeno.
  • V tuto chvíli padají burzy a mexické peso spadlo o 9 %.

 

Čtěte také: Úterní předvolební speciál

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

K  Michaelu Moorovi je možné mít spoustu profesních i světonázorových výhrad. V létě však americký dokumentarista sepsal článek, který přesně předpověděl úterní noc. „Přátelé, je mi líto, že vám zrovna já musím říct tu špatnou zprávu. Ale už vloni v létě jsem vám nalil čistého vína a předpověděl, že se Donald Trump stane prezidentským kandidátem republikánů. Nyní mám ještě více zdrcující zprávu: Trump v listopadu vyhraje,“ psal Moore v úvodu a jeho argumenty při současné snaze o pochopení volebního překvapení stojí za připomenutí.

Třeba postřeh o matematice amerického středního východu. Průmyslové státy Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin tradičně volily demokraty. A demokraté za vlády Billa Clintona vyjednali severoamerickou dohodu o volném obchodu Nafta, při jejímž podpisu slibovali prospěch všem Američanům. Nakonec volný obchod právě tyhle oblasti tzv. rust beltu ekonomicky zničil, přesněji urychlil jejich úpadek, a do zahraničí přesunuté továrny nenahradil ničím novým. Novým odvětvím, smyslem, vizí, investicemi do infrastruktury. Letos v těchto čtyřech státech vyhrál Donald Trump, přesně jak Moore (volič Hillary) předpověděl. „Nemusíte sdílet Trumpův názor! Ani ho nemusíte mít zvlášť rádi! Ale on je vaším osobním molotovovým koktejlem, který vhodíte mezi tu bandu bastardů, která vám to všechno provedla. Pošlete jim zprávu a Trump je vaším poslem,“ popisoval Moore uvažování Trumpových voličů.

Moore nerozebírá fakta a logiku, protože o ty v téhle volbě nešlo. „Nepodceňujte, že miliony voličů, jakmile stojí ve volební místnosti, se cítí jako skrytí anarchisté. Je to jedno z posledních míst, kde nejsou odposlouchávací zařízení ani kamery, kde nejsou manželky ani děti, kde je nesledují šéfové ani policisté, nejsou tu žádná pravidla. Proto (a z naštvání na politický systém) prostě zvolí Trumpa. Ne proto, že se jim líbí jeho ego nebo bigotní názory, ale prostě proto, že to mohou udělat. Protože tím mohou dát facku systému,“ píše Moore a chuti voličů jednoduše postavit věci vzhůru nohama, rozhýbat nehybnou loďku bez myšlenek na to, co to způsobí.

Jeho další argumenty – zaměřené zvláště na slabiny Hillary, která nedokázala nabídnout žádnou vizi, která by k aktivitě strhla mladé voliče -  si už můžete přečíst v anglickém originále a v německém překladu, který otiskl týdeník Die Zeit.