Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Společnost

Do nekonečna a ještě dál. Trump ohlásil vytvoření vesmírných sil

Autor: Profimedia, Eyevine
Autor: Profimedia, Eyevine

Prezident Donald Trump znovu všechny překvapil, když oznámil, že vydává příkaz k vytvoření nové větve americké armády, takzvaných „vesmírných sil“ (space force). Americkou bezpečnost ve vesmíru mělo doposud na starost letectvo Spojených států. Nyní by však měla vzniknout samostatná, šestá větev amerických ozbrojených sil. Podle serveru Quartz však Trump zatím nevydal písemný příkaz - a i kdyby tak učinil, tak bude ještě potřebovat schválení Kongresu.

„Když jde o naši obranu, pak americká přítomnost ve vesmíru nestačí, je třeba americká dominance ve vesmíru. Tak důležité! Ale, co je velmi důležité, tímto nařizuji ministerstvu obrany a Pentagonu, aby okamžitě zahájili nutný proces k vytvoření vesmírných sil jako šesté větve ozbrojených sil. To je velké prohlášení. Budeme mít letectvo a budeme mít vesmírné síly. Oddělené, ale navzájem si rovné. Bude to opravdu něco. Je to tak důležité.“

Tak zní celé prohlášení Donalda Trumpa, kterým vytvoření vesmírných sil nařídil. Podle něj to přinese i nová místa a další oživení ekonomiky. Mluvil také o tom, že nařídí federálním agenturám, aby se věnovaly otázce vesmírné dopravy. Myšlenka sama není tak nová, Trump už o dominanci ve vesmíru několikrát hovořil, přesto jsou jeho slova nečekaná.

„Odteď budeme dělat víc než vztyčovat vlajky a zanechávat stopy. Jde o naši dlouhodobou přítomnost, rozvoj ekonomiky a základy pro přípravu případného letu k Marsu,“ řekl po zasedání National Space Council. K vývoji technologií by rád použil i soukromníky podnikající v kosmonautice. Řekl, že těm „bohatých chlapíkům“ Spojené státy umožní využívat americká zařízení pro starty jejich soukromých raket – „a pokud nás předeženete v dosažení Marsu, budeme šťastní a vy budete ještě slavnější,“ vzkázal jim.

Ve skutečnosti však není ani jasné, kdy nová sekce vznikne. Trump totiž k takové akci potřebuje souhlas Kongresu - a ten, jak připomíná magazín Quartz, nebude snadné dostat. Floridský senátor Bill Nelson již velmi krátce po vyjádření prezidenta Trumpa zveřejnil tweet, ve kterém zmiňuje, že mnoho generálů s prezidentovým rozhodnutím nesouhlasí. Navíc podle něj nyní není čas na rozdělování amerického letectva.

Pentagon sice vydal prohlášení, ve kterém potvrdil, že na přání prezidenta začnou pracovat. Zároveň ale zmínil, že to bude rozvážný proces, na kterém se bude podílet právě Kongres i další zainteresované subjekty.  Pokud „vesmírné síly“ opravdu vzniknou, převzaly by pravděpodobně kontrolu nad rozsáhlou sítí monitorovacích a komunikačních satelitů vlastněných americkými ozbrojenými silami. Zároveň by mohly využívat proti-satelitní zbraně - a to už by byl podle Quartzu mnohem kontroverznější krok.

Satelity jsou dnes zodpovědné jak za komunikaci, tak za navigaci;  bez nich by byla jakákoli armáda skoro bezmocná. Již na jaře americká Intelligence Community, tedy federace všech 16 amerických zpravodajských agentur včetně NSA či CIA, vydala dokument vyhodnocující světové hrozby a mimo jiné v něm zmínila, že Rusko a Čína budou mít pravděpodobně k dispozici funkční proti-satelitní zbraně v řádu několika let.

Ať tak či tak, Todd Harrison, vedoucí projektu pro vzdušnou a kosmickou bezpečnost v americkém think tanku CSIS, připomíná, že rozhodně nemáme očekávat vesmírné souboje se světelnými meči. Konflikty v kosmu by měly spíš formu dálkově řízených družic a moderních technologií. Právě na jejich vývoj by se podle prvních spekulací měla zaměřit nová sekce ozbrojených sil.

O tak blízkých věcech ovšem Trump nemluvil. Jak popisuje zpravodaj BBC z Bílého domu: Stál jsem při té tiskovce „Měsíc, Mars a světy ještě dál“ na druhém konci místnosti, ale i tak jsem viděl, jak si to Trump užívá, zvláště když řekl slova „space force“. Lidé v publiku byli překvapení, někteří vzadu se smáli, další nahlas přemítali, jak se musí cítit muž, kterého tím právě pověřil -  Joseph Dunford, předseda sboru náčelníků štábů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].