Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Daňová aféra: Trump vydělává na systému, jenž nic neodpustí běžným lidem

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Deník The New York Times obdržel a zanalyzoval kopie daňových přiznání Donalda Trumpa, které republikánský kandidát – jako vůbec první uchazeč o Bílý dům za čtyřiačtyřicet let – dlouhodobě odmítal zveřejnit. List si k tomu najal respektované daňové specialisty a společně s nimi dospěl k závěru, který ještě zesiluje podezření, jež kolem Trumpových finančních poměrů dlouhodobě panují.

Trump vykázal v roce 1995 rekordní ztrátu ve výši 916 milionů dolarů. Prodělek způsobený neúspěchy v byznysu s kasiny, aerolinkami a newyorským hotelem Plaza byla tak masivní, že se díky němu vyhnul placení federálních daní na osmnáct let – tři roky před vykázáním ztráty a patnáct následujících let. A byť toto jednání nebylo nelegální, nebylo každopádně standardní. V celé věci navíc zůstává řada nejasností - a magazín Slate tak vypočítává šest hlavních důvodů, proč by i tak mohlo odhalení zásadně poškodit Trumpovu kampaň a jeho šance stanout příští rok v čele Spojených států.

Jednak se ukazuje jako pravdivé podezření Hillary Clinton, že Trump daňová přiznání odmítá zveřejnit, protože ví, že by ho to poškodilo. Nové informace dále významně problematizují obraz, který o sobě Trump dlouhodobě buduje – tedy coby mimořádně úspěšného byznysmena. Pokud chce republikánský kandidát „řídit stát jako firmu“, abychom si vypůjčili slova jednoho českého miliardáře, pak ztráta v bezmála miliardové výši není právě nejlepší vizitkou jeho schopností.

„Trump tvrdil, že neplatil daně, protože je mazaný, ale ono se ukazuje, že neplatil daně, protože je jedním z nejhorších podnikatelů v historii,“ shrnuje Slate - byť tvrzení o nejhorším v historii je poněkud nadsazené. Třetí důvod směřuje k srdci Trumpovy kampaně, která jej vykresluje jako bojovníka za práva obyčejných Američanů. Nová odhalení jej ukazují jako přesně ten typ příslušníka establishmentu, který profituje ze systému, jenž nic neodpustí běžným lidem. Z daňového přiznání vyplynula také jeho neochota podpořit nejrůznější dobročinné organizace – fond na podporu vietnamských veteránů kupříkladu.

Pátý a šestý důvod pak souvisí s celkově nedobrou situací, v níž se republikánský kandidát nachází. Jeho velmi slabý výkon během první prezidentské debaty následovala další zveřejněné podezření, že měl jako podnikatel nelegálně obchodovat s Kubou, a zakončila ho trapná přestřelka na Twitteru s bývalou Miss Universe.  A daňový problém je natolik závažný, že se ho Trump už nezbaví, předvídá na konci Slate.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].