středa 9. 11. 2016

Americké volby

Sledujte s námi výsledky a povolební situaci souboje o křeslo amerického prezidenta.

Nikdy v moderní historii nebyl program čerstvě zvoleného prezidenta tak nejasný a zároveň tak radikální. Pokud budeme brát Donalda Trumpa za slovo, můžeme čekat:

  • Snahu setkat se a vyjednávat s Vladimirem Putinem ještě během doznívající vlády Baracka Obamy
  • Snahu deportovat ze země miliony přistěhovalců
  • Totální popření lidského podílu na změně klimatu a konec americké snahy klimatickou změnu zvrátit
  • Obchodní válku s Čínou zahájenou obviněním Číny z měnové manipulace
  • Ukončení jednání o dohodách o volném obchodu
  • Snahu nebo jednostranné zrušení stávajících dohod

 

Na domácí scéně Trump slíbil daňové škrty, jež by měly zvýšit americkou zadluženost o biliony dolarů. Konec Obamacare. Omezení regulace finančního sektoru. Jmenování konzervativního soudce Nejvyššího soudu se zásadními důsledky pro sociální agendu, jako je právo žen na potrat nebo sňatky gayů a leseb. Zásadní změny čekají environmentální agendu, protože tam Obama často vládl s pomocí prezidentských dekretů, jež je relativně snadné zrušit.

To jsou namátkou vyjmenované body, jež se objevovaly v Trumpových projevech. Do Bílého domu míří muž, jenž je velkou neznámou. Mnohé bude záležet na jeho vztazích se zbytkem republikánské strany, která zdaleka není jednotná a podobně radikální.  Se vší pravděpodobností země vstupuje do velmi dramatického období plného zásadních změn.

Ve Spojených státech se opakuje scénář, který pozorujeme již delší dobu v Evropě. Lidové „povstání“ proti globalizaci a prudkým změnám pokračuje a vždy svou silou překvapí pozorovatele.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

K  Michaelu Moorovi je možné mít spoustu profesních i světonázorových výhrad. V létě však americký dokumentarista sepsal článek, který přesně předpověděl úterní noc. „Přátelé, je mi líto, že vám zrovna já musím říct tu špatnou zprávu. Ale už vloni v létě jsem vám nalil čistého vína a předpověděl, že se Donald Trump stane prezidentským kandidátem republikánů. Nyní mám ještě více zdrcující zprávu: Trump v listopadu vyhraje,“ psal Moore v úvodu a jeho argumenty při současné snaze o pochopení volebního překvapení stojí za připomenutí.

Třeba postřeh o matematice amerického středního východu. Průmyslové státy Michigan, Ohio, Pensylvánie a Wisconsin tradičně volily demokraty. A demokraté za vlády Billa Clintona vyjednali severoamerickou dohodu o volném obchodu Nafta, při jejímž podpisu slibovali prospěch všem Američanům. Nakonec volný obchod právě tyhle oblasti tzv. rust beltu ekonomicky zničil, přesněji urychlil jejich úpadek, a do zahraničí přesunuté továrny nenahradil ničím novým. Novým odvětvím, smyslem, vizí, investicemi do infrastruktury. Letos v těchto čtyřech státech vyhrál Donald Trump, přesně jak Moore (volič Hillary) předpověděl. „Nemusíte sdílet Trumpův názor! Ani ho nemusíte mít zvlášť rádi! Ale on je vaším osobním molotovovým koktejlem, který vhodíte mezi tu bandu bastardů, která vám to všechno provedla. Pošlete jim zprávu a Trump je vaším poslem,“ popisoval Moore uvažování Trumpových voličů.

Moore nerozebírá fakta a logiku, protože o ty v téhle volbě nešlo. „Nepodceňujte, že miliony voličů, jakmile stojí ve volební místnosti, se cítí jako skrytí anarchisté. Je to jedno z posledních míst, kde nejsou odposlouchávací zařízení ani kamery, kde nejsou manželky ani děti, kde je nesledují šéfové ani policisté, nejsou tu žádná pravidla. Proto (a z naštvání na politický systém) prostě zvolí Trumpa. Ne proto, že se jim líbí jeho ego nebo bigotní názory, ale prostě proto, že to mohou udělat. Protože tím mohou dát facku systému,“ píše Moore a chuti voličů jednoduše postavit věci vzhůru nohama, rozhýbat nehybnou loďku bez myšlenek na to, co to způsobí.

Jeho další argumenty – zaměřené zvláště na slabiny Hillary, která nedokázala nabídnout žádnou vizi, která by k aktivitě strhla mladé voliče -  si už můžete přečíst v anglickém originále a v německém překladu, který otiskl týdeník Die Zeit.