Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Co můžeme čekat od prezidenta Trumpa?

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Nikdy v moderní historii nebyl program čerstvě zvoleného prezidenta tak nejasný a zároveň tak radikální. Pokud budeme brát Donalda Trumpa za slovo, můžeme čekat:

  • Snahu setkat se a vyjednávat s Vladimirem Putinem ještě během doznívající vlády Baracka Obamy
  • Snahu deportovat ze země miliony přistěhovalců
  • Totální popření lidského podílu na změně klimatu a konec americké snahy klimatickou změnu zvrátit
  • Obchodní válku s Čínou zahájenou obviněním Číny z měnové manipulace
  • Ukončení jednání o dohodách o volném obchodu
  • Snahu nebo jednostranné zrušení stávajících dohod

Na domácí scéně Trump slíbil daňové škrty, jež by měly zvýšit americkou zadluženost o biliony dolarů. Konec Obamacare. Omezení regulace finančního sektoru. Jmenování konzervativního soudce Nejvyššího soudu se zásadními důsledky pro sociální agendu, jako je právo žen na potrat nebo sňatky gayů a leseb. Zásadní změny čekají environmentální agendu, protože tam Obama často vládl s pomocí prezidentských dekretů, jež je relativně snadné zrušit.

To jsou namátkou vyjmenované body, jež se objevovaly v Trumpových projevech. Do Bílého domu míří muž, jenž je velkou neznámou. Mnohé bude záležet na jeho vztazích se zbytkem republikánské strany, která zdaleka není jednotná a podobně radikální.  Se vší pravděpodobností země vstupuje do velmi dramatického období plného zásadních změn.

Ve Spojených státech se opakuje scénář, který pozorujeme již delší dobu v Evropě. Lidové „povstání“ proti globalizaci a prudkým změnám pokračuje a vždy svou silou překvapí pozorovatele.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].