Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Čína chce rozdělovat obyvatele do kategorií podle slušnosti

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Ještě jeden příspěvek čtvrtečního menu se týká neustálého hodnocení. Představa světa, kdy vám za nevhodné chování na veřejnosti ostatní lidé ihned sníží osobní koeficient, což pak ovlivní vaše práva a svobody, může znít jako přitažená za vlasy, ale ale deník Washington Post upozornil na nedávno zveřejněný plán čínské komunistické strany, který chystá něco ne zcela odlišného.

Čína chce podle tohoto interního dokumentu své občany rozdělit do čtyř kategorií od A až do D. Občané kategorie A budou mít nárok na státní podporu při rozjíždění podnikání, přednost při vstupu do strany, armády, či státních firem, budou mít nárok na lepší místa ve vlaku atd.  Občané nejnižší třídy D naopak nebudou mít nárok na důchod nebo podporu v nezaměstnanosti, nebudou smět cestovat do zahraničí, lepší hotely jim budou zapovězené. O příslušnosti k té které třídě rozhodne výše kreditu. O ten bude možné přijít mnoha způsoby: stačí projet křižovatkou na červenou, nestarat se o staré rodiče - nebo kritizovat vládu.

Plán je zatím pouze na papíře, ale v Číně už má svůj reálný předobraz. Internetový obr Alibaba, který provozuje největší online tržiště planety, je jednou z několika čínských firem, které zavedly systém hodnocení uživatelů. Alibaba má takzvaný Sezamový kredit, což je číslo, které ukazuje reputaci a status uživatelů. Majitelé vysokého Sezamového kreditu si mohou bezplatně půjčovat auta nebo se vyhnout frontám v nemocnicích. A Alibaba se svým Sezamovým kreditem je jednou z osmi firem, které strana zahrnula do pilotního schématu pro přípravu vlastního kreditu.

Číňané už kredit používají například na online seznamkách (jako je třeba Baihe) pro zvýšení atraktivity. „Nejdřív se podívám na jeho fotku, pak na jeho profil. Když vidím, že má vysoký Sezamový kredit, tak mu budu věřit a začnu si s ním psát,“ řekla deníku Washington Post jedna uživatelka Baihe.  Seznamka Tinder, které kritici vyčítají komodifikaci seznamování, je oproti tomu neškodným romantickým nástrojem.

 Jack Ma, šéf Alibaba.com • Autor: Globe Media /  Reuters
Jack Ma, šéf Alibaba.com • Autor: Globe Media / Reuters

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].