Denní menu•31. 5. 2018•4 minuty
Čemu kdo bude příště věřit, kritizují novináři fingovanou vraždu Babčenka
Ta zpráva vyvolala nejdřív smutek a vztek. Ruský novinář Arkadij Babčenko byl zavražděn, další nepohodlný kritik Vladimira Putina zaplatil za svoji práci životem, psaly v úterý všechna velká světová média. K úkladné vraždě došlo v Kyjevě, najatý zabiják střelil svou oběť do zad, zněla oficiální zpráva ukrajinské policie, která se rozletěla do celého světa.
V úterý večer novináři po celém světě oplakávají mrtvého kolegu, lidé zapalují svíčky u jeho pamětní desky. Když se pak Babčenko ve středu večer náhle zjeví v černé mikině s kapucou, živý a zdravý, na tiskové konferenci ukrajinské tajné služby SBU, jsou všichni v úžasu. Po boku reportéra stojí příslušníci ukrajinské policie, kteří se chlubí úspěšně provedenou akcí, při níž prý chytili ty, kteří skutečně plánovali Babčenkovu vraždu.
Reakce novinářů jsou smíšené. Jsou rádi, že je kolega naživu, zároveň ale kroutí hlavou nad tím, že celá akce dál podkopává už tak ohroženou důvěryhodnost médií. „Pardon, přátelé, ale tohle je pro mě totálně za čárou. Babčenko je novinář, ne policista, pro boha, součástí našeho povolání je důvěra, ať si Trump & Putin říkají o fake news cokoli. Jsem rád, že je naživu, ale dál tím podemlel důvěryhodnost novinářů a médií,“ tweetoval například známý investigativní novinář Andrej Soldatov.
„Úplně vidím ty rozhovory, které teď budeme zažívat. Já budu tvrdit, že novinář je v Rusku či na Ukrajině v neustálém nebezpečí. A dostane se mi odpovědi: no jo, ale oni si ty své vraždy jenom fingují,“ povzdechl si moskevský zpravodaj časopisu New Yorker Joshua Yaffa.
Akci kritizovala také mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, ale místo novináře Babčenka viní ukrajinskou vládu „Je to další stupeň v informační válce. Pro jakoukoli vládu je vždy nebezpečné hrát si s fakty, a obzvlášť pak používat k šíření svých falešných zpráv novináře,“ napsal na Twitter generální tajemník organizace Christophe Deloire.
I can just imagine the following conversation unfolding over and over again in coming years: I argue journalists in Russia, Ukraine, and elsewhere work under constant pressure/danger; and am told “aha but they fake their own deaths!”— Joshua Yaffa (@yaffaesque) I can just imagine the following conversation unfolding over and over again in coming years: I argue journalists in Russia, Ukraine, and elsewhere work under constant pressure/danger; and am told “aha but they fake their own deaths!”
Další ohlasy mluví o tom, že ve výsledku bude akce pro Ukrajinu prohrou. Jednorázový úspěch policejní akce bude mít pro ukrajinskou vládu dlouhodobě negativní následky, obává se novinář Alec Luhn. Moskevský zpravodaj britského deníku Telegraph pak na Twitteru napsal, že Babčenko a ukrajinská policie důmyslnou operací prokázali Kremlu službu: „Ruská státní média si ráda dělají legraci z prolhaného Kyjeva. Babčenkova nahraná vražda je pro ně něco jako dárek.“
Reakce ruské vlády tyto obavy více méně potvrdila: mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova akci označila za maškarádu nahranou pro propagandistické účely. Někteří vlivní lidé přesto ukrajinskou operaci chválí. Například bývalý ruský šachový velmistr a politický aktivista Garry Kasparov je rád, že konečně někdo použil Putinovu zbraň falešných zpráv proti němu. Podle něho šlo o zřejmě nejúspěšnější operaci, která se kdy v nějaké postsovětské zemi odehrála.
Akce to byla důmyslná a její příprava trvala dva měsíce, píše server Atlantic. Ukrajinští policisté zprávu šířili do médií, zveřejnili dokonce i fotografie Babčenka ležícího v krvi a v hlavním městě Kyjevě nainstalovali pamětní desku s jeho jménem (ve středu ji zase odstranili). O tom, že je Babčenko naživu, prý nevěděla ani jeho manželka, řekl novinář na tiskové konferenci. Navzdory výše zmíněné kritice tak slaví ukrajinská kontrarozvědka úspěch operace, při které se podařilo chytit nájemného vraha a odhalit, že si ho najala ruská vláda. Jak konkrétně ukrajinská rozvědka přišla na to, že vraha najali Rusové, však zatím vůbec jasné není. A je otázka, nakolik bude nyní svět jakémukoli jejich odhalení věřit.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].