0:00
0:00
Denní menu3. 4. 20173 minuty

Bundeswehr se chystá na nejriskantnější misi OSN na světě

Ministryně obrany Ursula von der Leyen na návštěve německých vojáků na severu Mali; 2017
Autor: REUTERS

Už jsou to čtyři roky, co zásah francouzské armády zabránil tomu, aby džihádisté ze Sahary ovládli většinu Mali, západoafrického státu s 15krát větší rozlohou, než má Česko. Francouzi zastavili jejich pochod na hlavní město a zatlačili islamisty zpět do odlehlých skrýší v poušti. Od té doby Mali zmizelo ze zpráv - a to je škoda. Na tamním případě by totiž šlo studovat, že dnes umíme vojensky porazit extremisty, ale netušíme, jak do chudých, etnicky složitých zemí po skončení válek vrátit mír a stabilitu.

Součástí mírových dohod v Mali je například návrat státních úředníků na sever země, z něhož byli islamisté před čtyřmi lety vypuzeni. To se před třemi týdny opravdu stalo - avšak vyslaní úředníci se museli obratem vrátit na jih. Místní obyvatelé nevěřili, že nesledují mocenské a korupční zájmy nenáviděné vlády. Jejich nedůvěra je pochopitelná: státní rozpočet Mali se díky mezinárodní pomoci od roku 2010 více než zdvojnásobil, ovšem nemocnice nebo svoz odpadků nadále nefungují. Potíž tedy není v nedostatku financí, ale v mafiánských strukturách tamního státu. Evropa však lepšího partnera na výběr nemá; a pokud nechce obrovskou zemi přenechat extremistům, musí s místními elitami spolupracovat.

↓ INZERCE

Reportér deníku FAZ Thomas Scheen popisuje, že tři hlavní džihádistické skupiny v březnu spojily síly. S cílem zintenzivnit útoky na vojáky z mezinárodních mírových misí a na kohokoli, kdo s nimi spolupracuje. Sebevražedný atentátník například koncem ledna vešel na nedostatečně hlídané setkání 600 vojáků a členů někdejších neislamistických rebelů, odpálil se a nechal za sebou 80 mrtvých a sto raněných.

OSN zdejší vojenskou misi označuje za momentálně nejnebezpečnější na světě a v tomto prostředí chce nyní své schopnosti otestovat bundeswehr. Působí tu 530 německých vojáků, dalších tisíc berlínská vláda nově vyslala. Němci se zaměřují na výzvědné operace a na školení místní armády. “Když se chytá nebezpečná operace, tak se může přihodit, že se polovina důstojnického sboru přihlásí na marodce,” popisují těžkosti mise Scheen, dlouholetý africký zpravodaj německého deníku.

V saharských státech jsou vyhlídky do příštích let výbušné. Vlivem klimatických změn rostou už tak extrémní teploty, zahraniční investoři nemají jediný důvod, aby finance uložili právě zde - a tyto podmínky nahrávají pašeráckým sítím a islámským extremistům, kteří dokážou zajistit mladým mužům žold. Bude úspěch, když na Sahaře nebude bezpečnostní situace horší než dnes - a z tohoto pohledu můžou být i minimální výsledky zahraniční mise posledních čtyř let považovány za úspěch.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].