Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Denní menu

Za rezignací britského ministra není jen jedno sáhnutí na koleno

Britský ministr obrany Michael Fallon rezignoval kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování • Autor: REUTERS
Britský ministr obrany Michael Fallon rezignoval kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování • Autor: REUTERS

Denní menu bude tentokrát plnit roli saturninovské Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru. A bude u toho mířit i do vlastních řad. Jde o případ britského ministra obrany Michaela Fallona, který před několik dny rezignoval. Také v českých médiích byl tento jeho krok zhusta vykládán tak, že hlavním důvodem byl patnáct let starý případ, kdy Fallon sáhl během večeře na koleno rozhlasové moderátorce Julii Hartley-Brewer. Politik se omluvil a novinářka to podle svých slov nebrala jako obtěžující - byť bezprostředně poté prý Fallonovi řekla, že jestli to udělá ještě jednou, jednu mu vrazí.

Do souvislosti s tímto jedním incidentem pak dala jeho rezignaci do souvislosti i autorka těchto řádků. Ale jak ukazuje pohled do deníku Guardian i jiných britských novin, to není přesný výklad. Jednak Fallon novinářce na nohy sahal opakovaně, což je sice zdánlivě detail, nicméně v debatě o tom, že celá věc zachází příliš daleko, byl fakt, že šlo pouze o jediné sáhnutí kdysi dávno, opakovaně zdůrazňován. Podstatnější je ale skutečnost, že pro premiérku Theresu May nebyl incident s moderátorkou hlavním důvodem, aby Fallonovi rezignaci doporučila, spíše šlo o „poslední kapku“.

Na Fallonovo obtěžující chování si totiž stěžovaly další novinářky (reportérka Jane Merrick, na kterou se vrhnul a pokoušel líbat po rozhovoru, a která vše popsala v textu pro The Observer, kde také vysvětluje, proč o tom nemluvila dříve) i jeho kolegyně političky. Právě zkušenosti Jane Merrick podle britských novin považovala premiérka za natolik závažné, že  Fallonovi důrazně doporučila odejít. Zjevně mu ublížily také výroky pronesené v televizi BBC, kde řekl, co „mohlo být přijatelné před deseti či patnácti lety, není přijatelné dnes“ - na což mu sama novinářka připomněla, proto ni ani tehdy zážitek nebyl přijatelný, ale naopak ponižující a zostuzující.

Zároveň série vystoupení žen se zkušenostmi s obtěžováním přinesla jedno vskutku tragické vyústění. Ve svém domě byl nalezen mrtvý velšský politik Carl Sargeant, který byl nucen opustit tamní vládu poté, co několik žen promluvilo o jeho nevhodném chování. Podle policie spáchal sebevraždu. O co přesně šlo, nevíme, nicméně obvinění měla být „znepokojivá“ a jeho domovská Labour party zahájila vyšetřování celé věci. V době, kdy ženatý otec dvou dětí z vlády odcházel, nicméně doufal, že se brzy vrátí zpět s „očištěným jménem“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].