Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

Za rezignací britského ministra není jen jedno sáhnutí na koleno

Britský ministr obrany Michael Fallon rezignoval kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování • Autor: REUTERS
Britský ministr obrany Michael Fallon rezignoval kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování • Autor: REUTERS

Denní menu bude tentokrát plnit roli saturninovské Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru. A bude u toho mířit i do vlastních řad. Jde o případ britského ministra obrany Michaela Fallona, který před několik dny rezignoval. Také v českých médiích byl tento jeho krok zhusta vykládán tak, že hlavním důvodem byl patnáct let starý případ, kdy Fallon sáhl během večeře na koleno rozhlasové moderátorce Julii Hartley-Brewer. Politik se omluvil a novinářka to podle svých slov nebrala jako obtěžující - byť bezprostředně poté prý Fallonovi řekla, že jestli to udělá ještě jednou, jednu mu vrazí.

Do souvislosti s tímto jedním incidentem pak dala jeho rezignaci do souvislosti i autorka těchto řádků. Ale jak ukazuje pohled do deníku Guardian i jiných britských novin, to není přesný výklad. Jednak Fallon novinářce na nohy sahal opakovaně, což je sice zdánlivě detail, nicméně v debatě o tom, že celá věc zachází příliš daleko, byl fakt, že šlo pouze o jediné sáhnutí kdysi dávno, opakovaně zdůrazňován. Podstatnější je ale skutečnost, že pro premiérku Theresu May nebyl incident s moderátorkou hlavním důvodem, aby Fallonovi rezignaci doporučila, spíše šlo o „poslední kapku“.

Na Fallonovo obtěžující chování si totiž stěžovaly další novinářky (reportérka Jane Merrick, na kterou se vrhnul a pokoušel líbat po rozhovoru, a která vše popsala v textu pro The Observer, kde také vysvětluje, proč o tom nemluvila dříve) i jeho kolegyně političky. Právě zkušenosti Jane Merrick podle britských novin považovala premiérka za natolik závažné, že  Fallonovi důrazně doporučila odejít. Zjevně mu ublížily také výroky pronesené v televizi BBC, kde řekl, co „mohlo být přijatelné před deseti či patnácti lety, není přijatelné dnes“ - na což mu sama novinářka připomněla, proto ni ani tehdy zážitek nebyl přijatelný, ale naopak ponižující a zostuzující.

Zároveň série vystoupení žen se zkušenostmi s obtěžováním přinesla jedno vskutku tragické vyústění. Ve svém domě byl nalezen mrtvý velšský politik Carl Sargeant, který byl nucen opustit tamní vládu poté, co několik žen promluvilo o jeho nevhodném chování. Podle policie spáchal sebevraždu. O co přesně šlo, nevíme, nicméně obvinění měla být „znepokojivá“ a jeho domovská Labour party zahájila vyšetřování celé věci. V době, kdy ženatý otec dvou dětí z vlády odcházel, nicméně doufal, že se brzy vrátí zpět s „očištěným jménem“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].