úterý 29. 5. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jste ruský oligarcha s vazbami na Vladimira Putina a začínáte mít problémy na Západě? Nevadí, jsou tu jiné spřátelené země. Třeba Izrael za vlády Benjamina Netanjahua. Dobré vztahy izraelského premiéra se šéfem Kremlu už začínají být legendární - téměř stejně jako vzájemná hluboká úcta mezi Netanjahuem a Donaldem Trumpem, o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi nemluvě. Proč tedy nepřidat i nějaké to praktické gesto.

Tím se v pondělí stalo udělení izraelského občanství jednomu z nejbohatších lidí planety, majiteli anglického klubu Chelsea FC Romanovi Abramovichovi. Osobní přítel Vladimira Putina měl v poslední době výrazné problémy s prodloužením britského víza, bez něhož se ve Spojeném království dost špatně obchoduje. Britové mají zjevně plné zuby Putinových mužů, kteří si v zemi ulívají podivně nashromážděné majetky.

Reklama
Reklama

Jak vysvětluje list The Guardian: “ Izrael uděluje víza každému občanovi židovského původu, který má zájem se přestěhovat do Izraele. Izraelský pas je možné vydat okamžitě. A majitel izraelského pasu může kdykoliv vstoupit na půdu Spojeného království ke krátkodobým pobytům.“

A jak k tomu dodává izraelská ambasáda v Moskvě, “Roman Abramovich přišel na izraelskou ambasádu v Moskvě jako kterákoliv jiná osoba. Vyplnil žádost o přistěhovalecké povolení, jeho doklady byly zkontrolovány podle zákona o právu na návrat a byl shledán způsobilým”.  The Guardian informuje, že Abramovich již stihl v Tel Avivu zakoupit nemovitý majetek. Co všechno nezvládne řadový občan téměř v mžiku.

Občanství má i jiné výhody. Abramovich nebude muset v Izraeli deset let platit daně a nebude muset vysvětlovat původ majetku. Právě to je rozdíl mezi jeho novou vlastí a Velkou Británií, jež začíná do ruských machinací po dlouhých letech shovívavosti nepříjemně strkat nos. “Má se za to, že britská vláda požadovala výměnou za prodloužení Abramovichových víz jisté finanční informace,“ píše The Guardian.

Vztahy Británie a Ruska jsou od chemického útoku proti Sergeji a Julii Skripalovým na bodu mrazu. Boris Johnson, britský ministr zahraničí, již dříve naznačil, že Británie může v reakci na útok přehodnotit vztahy s ruskými oligarchy, kteří vlastní v Británii rozsáhlé majetky. Ruské ministerstvo zahraničí Brity za komplikace s Abramovichovými vízy kritizovalo.

Izraelský deník Haaretz k tomu poznamenává, že Abramovich má jakožto Žid skutečně nárok na izraelský pas, “je ale obtížné pochopit, jak by mohl automaticky získat izraelské občanství”. Proces prý obvykle trvá přinejmenším tři měsíce, většinou ještě mnohem déle. Deník má za to, že jedinou cestou, jak se mohl oligarcha v daném časovém rámci stát občanem Izraele, a tedy získat bezvízový přístup do zemí Evropské unie, je skrze přímou intervenci na úrovni ministrů.

Haaretz pak ještě spekuluje, zda Abramovich vlastně nebyl izraelským občanem potají již dlouhá léta. To je prý praxe mezi ruskými zbohatlíky pro případ, že by se karta obrátila a oni náhle upadli v nemilost Kremlu - a vysvětlovalo by to i nečekané tempo událostí. Jak to ale skutečně je, izraelský deník nakonec rozklíčovat nedokáže. Financial Times ještě dodávají, že Abramovich utratil v Rusku na charitativní činnost spojenou s židovskou komunitou za 20 let zhruba 500 miliónů dolarů a že silně investuje také v Izraeli, kde “podporuje archeologické vykopávky i technické start-upy a pořádá opulentní oslavy Pesachu”.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

„Když jsme si poprvé uvědomili, že se jedná o otravu nervově paralytickou látkou, očekávali jsme, že nepřežijí,“ říká doktor Stephen Jukes v jednom ze série rozhovorů o léčbě Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, kteří byli otráveni látkou novičok. Interview zveřejnila stanice BBC 2 a ošetřující lékaři i další personál v nich poprvé veřejně promluvili o tom, jak probíhala léčba – potažmo případ, jenž vyvolal rozkol mezi Ruskem a Západem.

Bývalý ruský dvojitý agent Skripal jeho dcera Julia byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v kritickém stavu na lavičce v parku. Oba byli převezeni do nemocnice Salisbury District, kde se také v následujících měsících zotavovali. Vrchní ošetřovatelka Lorna Wilkinson, která tehdy měla službu, pro pořad Newsnight uvedla, že se svým týmem zpočátku vůbec netušila, čím byli Skripalovi otráveni a jestli se látka nedostala i k někomu dalšímu. „Zpočátku jsme nevěděli, zda se jedná jen o dva pacienty - nebo čelíme něčemu, co by mohlo zapříčinit mnohem víc obětí.“ Ani je tak nenapadlo, že by se měli sami chránit před možnými účinky. Zcela na začátku předpokládali, že jde o otravu opioidy; o změně diagnózy začali uvažovat poté, co byl do nemocnice přivezen policista s podobnými příznaky.

Reklama
Reklama

Scénář, že by Skripalovi mohli být oběťmi cíleného útoku, pak vstoupil do hry, když se policie dozvěděla o Skripalově minulosti. Hned na to také areál nemocnice obsadila, aby Skripalovým zajistila nejvyšší možnou ochranu. „Mluvil jsem se sestrou, která je měla na starost,“ vybavuje si doktor Duncan Murray z jednotky intenzivní péče, „a byla to konverzace, o které se mi nesnilo ani v nejdivočejších snech. V podstatě celý ten posléze známý příběh o ruském agentovi, který byl přijat do nemocnice za neobvyklých okolností.“

https://www.youtube.com/watch?v=ABLMWrpIn8A

Pro záchranu jejich životů byl klíčový rychlý příjem na jednotce intenzivní péče a vysoká dávka léků k eliminaci případné poruchy mozku. Lékaři zároveň vyzdvihli důležitost spolupráce s experty z výzkumného ústavu Porton Down, kteří také později určili, že Skripalovi byli otráveni novičokem.  Doktor Murray přičetl překvapivě rychlé zlepšení zdravotního stavu velmi dobré intenzivní péči a spolupráci celého týmu. Přesto dlouho nebylo jasno. „Věděli jsme, že uděláme všechno, že zkusíme všechny možnosti léčby a terapie, že zajistíme nejlepší klinickou péči. Ale všechny důkazy nasvědčovaly tomu, že to pacienti nezvládnou,“ říká zmíněný Stephen Jukes.

Skripalovi však postupně nabývali vědomí, zotavovali se. A doktoři mezitím zvažovali, jak jim budou sdělovat informace, které podléhaly utajení. Zároveň museli určit i správný okamžik, kdy detektivům dovolí výslech Skripalových. „Bylo to těžké rozhodování. Na jedné straně chcete své pacienty ujistit, že jsou v bezpečí a že se o ně staráte, na druhou stranu jim nechcete poskytnout informace, které by mohly ztížit souběžné policejní vyšetřování,“ vysvětluje doktorka Christine Blanshard. Z obav o své pacienty také trvali na tom, aby si vyšetřovatelé zajistili soudní příkaz k odebrání vzorků krve.

Když byli Skripalovi ve stabilizovaném stavu, hlavním úkolem bylo zajistit do budoucna normální chod tělesných funkcí. Tým lékařů ze Salisbury District Hospital stanovil kombinaci léků a pokračování léčby ve spolupráci s mezinárodními experty a kolegy ze zmiňovaného institutu Porton Down. Julia Skripal pak nemocnici opustila 9. dubna, její otec Sergej 18. května.

Tím však uzdravování nekončí. Oba se ukrývají na neznámém místě pod ochranou a léčí se ambulantně.  Julia jen před týdnem poskytla veřejné prohlášení. „Stále je pro mě obtížné vyrovnat se s tím, že nás napadli. Měli jsme štěstí, že jsme pokus o atentát oba přežili. Naše zotavování probíhalo pomalu a bylo velmi bolestivé,“ řekla. Klinická léčba prý byla invazivní a značně deprimující.  „Můj život se obrátil vzhůru nohama a já se zkouším vyrovnat s devastujícími změnami – fyzickými i psychickými. V dlouhodobém výhledu doufám, že se vrátím domů, do své země,“ řekla, nicméně odmítal pomoc ruské ambasády.

A doktorka Blanshard pak v závěru textu na BBC přiznává: „Na celém světě je s léčbou následků otravy novičokem zkušenost u tří lidí - stále se máme co učit.“